Výživa

10 bobulovin pro chuť i zdraví

Užíváme si je hlavně v létě. Ale právě teď si je můžeme také zakonzervovat, abychom si jich mohli užívat i přes zimní měsíce. Jsou velmi zdravé a dokáží nás uchránit před spoustou nemocí.

Jarní bomba: Semínka, která vám zaručeně dobijí baterky

S končící zimou si čím dál tím více uvědomujeme, že je nutné dodat tělu cenné látky, které mu přes chladné měsíce chyběly. Pomůže nám k tomu čerstvá zelená zelenina, bylinky, ale také čerstvé klíčky nebo semínka. Pojďte některá ochutnat spolu s námi.

Jsou ryby opravdu zdravou součástí jídelníčku?

Ryby přestavují pro člověka ideální zdroj živočišných bílkovin. Tuto rozsáhlou skupinu několika set druhů živočichů (včetně měkkýšů, korýšů, hlavonožců i ostnokožců) si z hlediska zdravotního ceníme především pro:

Jak by měl vypadat vyvážený veganský jídelníček?

O tom, že vegetariánství a veganství je zdraví prospěšné, už v dnešní době není pochyby. Tento fakt je potvrzen jak me­dicínskou, tak vědeckou komunitou. Americ­ká a Kanadská asociace pro výživu potvrzuje, že adekvátně naplánovaný vegetariánský či veganský jídelníček je nutričně dostačující, zdraví prospěšný a podporuje prevenci nemocí, a dokonce i...

Může nám lilkovitá zelenina ublížit?

Nightshades známe v českém jazyce jako čeleď lilkovitých rostlin. Mezi ně patří například rajčata, brambory, lilek a papriky (včetně chilli papriček, habanero a kajenského pepře), kustovnice, mandragora, mochyně, rulík, tabák a další. V těchto rostlinách se nachází alkaloidy, které mohou mít negativní dopad na nervový a trávicí systém.

Jsou vůbec zdravé ovocné a zeleninové džusy?

Ovoce a džusy jsou poslední dobou démonizovány a mnozí odborníci na výživu i lékaři od konzumace ovoce a džusů odrazují. A to převážně z důvodu obsahu fruktózy a vysokého glykemického indexu. Někdy to dojde až tak daleko, že nedoporučují konzumaci ovoce vůbec. Je to ale ta správná cesta?

Znáte správné stravování podle pravidla “5P”?

Dodržování pravidla 5P významně napomáhá k vytvoření správných stravovacích návyků, v nichž nalezneme trvalé pomocníky v prevenci a terapii nezvladatelných návalů hladu, nutkavých chutí na sladké, opakovanému navyšování hmotnosti (jo-jo efektu) i většiny současných civilizačních chorob, v jejichž pozadí hraje výživa a způsob její konzumace hlavní roli.

Jaký vliv mají střeva a mikrobiom na naše zdraví?

Termíny jako mikroflóra nebo mikrobiom či střevní prostředí slýcháme stále dokola. Je v nich nějaký rozdíl? A jak se v nich vůbec má obyčejný člověk vyznat? Definice pojmů Mikroorganismus: Je mikroskopický živý organismus, který může být jednobuněčný nebo vícebuněčný. Mikroflóra: Je společenství  symbiotických, ale i patogenních mikroorganismů, které doslova sdílejí tělní prostor....

K čemu jsou dobré celozrnné obiloviny?

Obiloviny z celých zrn od nepaměti tvoří jednu ze stěžejních složek každodenní stravy člověka. Ač jsou první známky pěstování obilí a rýže datovány zhruba před 10 000 v Mezopotámii (území dnešního Iráku), odkud se zemědělství postupně rozvíjelo na území ostatních světových kontinentů a zcela zásadním způsobem přispělo ke snižování celosvětového...

Vyvážený jídelníček pro těhotné ženy – veganky a vitariánky

Těhotenství je pro každou ženu období plné změn nejenom fyzických, ale také psychických. Tělo vyživuje nový život a je třeba mu dodat dostatečné makro i mikronutrienty. Deficit železa v tomto krásném období je celkem běžnou záležitostí. Je tedy možné těhotenstvím projít na rostlinné stravě? Veganské anebo dokonce na vitariánské?