Rozsviťte si den s domácí měsíčkovou kosmetikou

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je nejen dekorativní bylina, ale i významná léčivka, proto s ní musíme v zahradě počítat. Je potěchou jak pro oči, tak pro zdraví. V zimě k mání sice není, ale domácí produkty si můžeme bez obav vyrobit i ze sušené rostlinky.

Měsíček lékařský: Sběr a zpracování

Sbíráme květenství v čerstvě rozvinutém stádiu. Sušíme při teplotách do 40 °C, ale hlavně téměř ve tmě nebo alespoň v šeru. Světlo, hlavně pak UV záření, bylině nesvědčí a ničí její léčivé účinky. Po usušení skladujeme v suchu a temnu. Měsíček je hodně hydroskopický (má tendenci natahovat do sebe vlhkost), a tak není na škodu několikrát za zimu ho lehce přesušit. Vyhnete se tak zaplísnění a tím pádem znehodnocení vaší práce. Další z možností, a pro mnohé daleko schůdnější, je sušenou bylinu koupit u obchodníka. Přečtěte si o obchodníkovi nějaké recenze na internetu. Pokud budou špatné, kupte raději dražší u nějakého prověřeného a nebo např. v lékárně. Rovněž pamatujte na to, že koupená bylina by rozhodně neměla být starší než jeden rok.

 

Měsíček jako přírodní všelék

A na co se měsíček používá?  Jednoduše řečeno téměř na všechno. Nebudeme zde vypisovat všechny latinské názvy léčivých složek obsažených v této bylině, ale soustředíme se na to, jak tyto látky působí na tělo. Především jde o účinky antiseptické, antioxidační, dezinfekční a antibiotické. Pro tyto vlastnosti je měsíček předurčen pro využití v kosmetice a lékařství.

Vnitřně, ve formě čaje, se užívá pro léčbu zažívacího ústrojí, kde zabíjí nežádoucí bakterie a dokonce i viry a kvasinky. Navíc stimuluje činnost jater a jako významný antioxidant zbavuje tělo volných radikálů. V poslední době se používá jako doplněk stravy i při některých typech rakoviny.

Měsíček lékařský však známe daleko více jako prostředek na vnější použití. V našich končinách snad není ženy, která by neznala pojem „měsíčková mast“. Jedná se o více či méně mastný krém, který se používá nejen na ruce či obličej, ale v podstatě na celé tělo. Můžeme jej nasadit cíleně na plíseň pokožky, na podrážděnou pokožku, na hojení jizev po drobných zraněních i na operační jizvy. Dále se dá použít na opruzeniny, kožní záněty a menší popáleniny nebo omrzliny.

O měsíčku by se dalo psát do nekonečna. Místo toho vám prozradíme něco málo receptur na domácí tvoření. Jen mějte na paměti, že při výrobě mastí a tinktur je třeba používat vždy maximálně čisté nářadí a nádobí. Pokud byste zanesli do vašeho výrobku např. plíseň, tak tělu místo pomoci ublížíte.

 

Měsíček lékařský: Výroba domácí kosmetiky

Měsíčková mast – na výše uvedené problémy a na podporu tvorby nové pokožky.

Vyrábějte si snadno, hravě a levně vlastní domácí kosmetické produkty.

Přísady: 50–80 g sušené byliny, 500 g bambuckého másla 


Příprava: Tuk rozehřejeme na teplotu cca 50 °C  a přidáme bylinu. Směs párkrát promícháme a odstavíme. Až vychladne, zakryjeme ji pokličkou a dáme do ledničky. Po třech až pěti dnech ji vyndáme, pozvolna rozehřejeme a scedíme přes plátno či netkanou textilii. Nalijeme do připravených nádob a dáme prudce zchladit do mrazáku. Rychlost zmrazení je důležitá. Čím rychleji tuk zchladíme, tím bude výsledná konzistence jemnější.

Po třech hodinách vyndáme z mrazáku a necháme při pokojové teplotě uskladněné. Důležité je skladování v temnu, neboť na světle nám může tuk oxidovat (žluknout).  Pokud budeme chtít mastičku tužší, tak při výrobě do rozpuštěného tuku přidáme 2–5 g včelího vosku. Ten zde funguje jako regulátor tuhosti.

 

Měsíčkový čaj

Hrst byliny zalijeme 500 ml horké vody. Necháme 10 – 15 minut louhovat. Poté scedíme, případně můžeme osladit. Popíjíme v průběhu celého dne. Měsíčkový čaj slouží k detoxikaci organismu a k nápravě zažívacího ústrojí. Pijeme jej zpravidla 2x denně. 

 

Měsíčkový masážní olej – k masážím, relaxaci a regeneraci pokožky

Přísady: 1 l za studena lisovaného mandlového oleje, 100 g sušené byliny (měsíčku)

Příprava: Na 1 litr mandlového oleje přidáme cca 100 g sušeného měsíčku. Při pokojové teplotě a v naprosté tmě necháme za občasného protřepání louhovat cca 30–40 dní. Poté zfiltrujeme a je hotovo.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *