Doc. MUDr. Miroslav Tichý, CSc.: Zánět – tichý zabíják

Jméno docenta Miroslava Tichého, začíná být poslední dobou čím dál tím častěji skloňováno. Praktikuje celostní medicínu a vymyslel dokonce svou vlastní metodu takzvané Funkční manuální medicíny. Co to vlastně je, a s čím nám tento lékař může pomoci?

Na Vašich www stránkách se lze dočíst, že praktikujete Funkční manuální medicínu. Co si pod tím mám představit?

Manuální medicína znamená, že vyšetřujeme především rukama. Snažíme se stanovit funkční diagnózu pohybového aparátu. Výsledky přístrojů jsou pro nás rovněž velmi významné, ale neukážou všechno. Rukama zjišťujeme věci, které přístroje nevidí.

Jde o Vaši originální metodu, kterou jste vymyslel? Z čeho jste vycházel?

Ano, jedná se o originální metodu s originálními pravidly o tom, jak se chová zdravý kloub a kloub postižený takzvanou funkční blokádou, což je v podstatě svalová nerovnováha, nebo postižený stavebním poškozením, nejčastěji s poškozením vaziva. Vycházel jsem z vědeckých výsledků mého týmu, z vědeckých výsledků ze zahraničí a z mých vlastních zkušeností.

S jakými obtížemi za Vámi chodí lidé nejčastěji?

Jsou to samozřejmě především bolesti zad, šíje a hlavy, motání hlavy, ale také s nejrůznějšími potížemi v oblasti končetin. Někdy je příčina těchto potíží jasná. Jsou to například poúrazové, nebo pooperační stavy, nebo problémy neurologického charakteru, jako jsou například obrna lícního nervu nebo mozková mrtvice. Ta škála je jako v každé ambulanci velice široká, takže u většiny pacientů primární příčina jasná není a musí se najít. To je často oříšek.

Je pravda, že mnoho problémů je zapříčiněno skrytými záněty? A co je vlastně ten “skrytý zánět”?

Zánět je velice široký pojem. Záněty lze v zásadě rozdělit na infekční a na neinfekční. Já se zabývám zejména záněty infekčními. Skrytý neboli latentní zánět je takový, o kterém pacient neví. Buď nemá potíže žádné, nebo sice nějaké potíže od zánětu má, ale laboratorní a přístrojové vyšetření zánět neukáže. Pak se pacient ocitá ve slepé uličce. Já diagnostikuji takový skrytý zánět podle chování pohybového aparátu. Je vědecky dokázané, že při infekčním zánětu (virovém nebo bakteriálním) se pohybový aparát chová tak typicky, že ho lze z pohybového aparátu vyčíst.

Jak lze takový zánět v těle léčit?

K léčbě zánětu používám buď takzvané alternativní léky, nebo léky antibiotické povahy…

Celý rozhovor najdete v únorovém vydání Bylinkového e-magazínu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *