Koronavirus: Které přírodní prostředky mohou fungovat jako lék?

Hovoří se o pandemii a nemoc může potkat kohokoliv z nás. O co tu vlastně jde? Koronavirus způsobuje vysoce infekční onemocnění. Zjednodušeně řečeno – velmi silnou chřipku se zápalem plic. Poradíme vám, jak se můžete pokusit před tímto virem ochránit.

Pod označením „koronavirus“ se skrývají hned čtyři rody virů, které jsou v podčeledi Coronavirinae. Dříve jste o nich možná zaslechli v souvislosti s nemocemi SARS a MERS. Tehdy šlo o Betacoronavirus. Nyní máme co do činění s novým koronavirem, který je označen jako 2019-nCoV.

Co je to koronavirus?

Původně byly koronaviry známy pouze jako původci infekcí u zvířat, zejména ptáků a savců (prioritně netopýrů). Šlo o Alfacoronavirus. Tento druh koronaviru může způsobovat virové infekce nejen volně žijících ptáků, ale i drůbeže, skotu či domácích zvířat. Postupně se koronaviry přenesly i na lidi. A začaly mutovat.

Koronavirus podrobně: Co to je a jaké nebezpečí nám hrozí?

Nutno podotknout, že koronaviry jsou vlastně RNA viry. A RNA molekuly, které zastávají mnohem více funkcí než DNA, také mutují a „chybují“ daleko častěji než DNA (ty jsou stabilnější). Dalším velkým vykřičníkem je i to, že 2019-nCoV je přenosný dokonce skrz oční rohovku. Podle expertů se za velmi rizikovou vzdálenost s největší pravděpodobností nákazy považují pouhé dva metry. Na takovou vzdálenost se člověk může nakazit. Virus se šíří rychlostí blesku a epidemiologové varují před celosvětovou pandemií. Zvláštní, že se to děje přesně 100 let po tom, co vypukla tzv. „španělská chřipka“.

Koronavirus: Záchrana z přírody?

Vědci testovali více než 200 čínských léčivých bylinných extraktů. Šlo jim zejména o prozkoumání jejich antivirové aktivity proti koronaviru, který způsobuje onemocnění SARS (SARS-CoV). Z jejich testů nejlépe dopadla rostlina Lycoris radiata. Jednoznačně prokazovala nejsilnější antivirové účinky. Aby byla účinná složka lépe identifikována, byl extrakt Lycoris radiata podroben dalším frakcionaci, čištění a následným testům. Tento proces dovedl vědce k identifikaci jediné látky – lycorinu – jako složky, která účinně likviduje koronavirus SARS-CoV.

Byliny s antivirovým působením

  1. Černý bez – pomáhá při chřipkách i nachlazení. Je účinný na všechny kmeny viru chřipky, na které byl testován. Zevně i vnitřně bojuje proti herpes virům. Poradí si však i s bakteriální nákazou.
  2. Třapatka nachová / echinacea – posiluje imunitní systém. Má schopnost likvidovat virové infekce. Bylina obsahuje sloučeninu zvanou echinacein, která inhibuje bakterie a viry před pronikáním do zdravých buněk. 
  3. Lékořice – je silným preventivním prostředkem proti chřipce. Hned několik výzkumů jednohlasně potvrzuje antivirovou aktivitu lékořicového kořene.
  4.  Oregano – jde o silné přírodní antibiotikum a antivirotikum.
    Ukrývají se v něm totiž dvě velmi silné složky – karvakrol a thymol. Zejména pak karvakrol si poradí s virovou nákazou. Tento fakt je prokázán téměř tisícovkou studií, které byly provedeny.

5. Štiplavé rostliny a byliny – jako prevence i léčba velmi účinně slouží i veškeré pálivé a štiplavé druhy, jako je česnek, cibule, křen či zázvor. Jsou vhodné nejen jako preventivní opatření, ale rozhodně bychom je měli užívat dosytosti i v případě již propuklého onemocnění. Všeobecně se toto týká veškerých viróz a chřipkových onemocnění.

Více se o bylinách účinných proti chřipce dočtete v listopadovém e-magazínu.

 

Opravdu éterické oleje likvidují koronavirus?

O tom, že některé éterické oleje vykazují silné antivirové účinky, se ví velmi dlouho. Už během dýmějového moru bylo pozorováno, že lidé pracující v levandulových destilérkách a podobných odvětvích využívajících esence rostlin onemocní jen zřídka. Už v této době začalo kolovat několik „osvědčených“ éterických olejů, které před morovou nákazou ochrání. Lidé rovněž zavěšovali do svých obydlí svazky bylin pokapané éterickými oleji. Kromě levandule bylo hojně využíváno i cedrové dřevo a cypřiš. Nutno však podotknout, že nejde v těchto případech o žádná vědecky podložená fakta!

Moderní věda však vliv éterických olejů na bakterie a viry neustále zkoumá a shromažďuje důkazy. Bylo prokázáno, že mnohé z nich na určité nákazy skutečně fungují. Některé z éterických olejů, jako je například borovice, tymián nebo citrón, se i dnes v klinické aromaterapii používají jako antivirotika. Už během devadesátých let lékaři Franchomme a Peneol také hlásili klinický úspěch při používání éterických olejů proti virovým infekcím. Mezi složky éterických olejů, jež vykazují antivirové schopnosti, patří (mimo jiné) anethol, karvon, beta-karyofylen, citral, eugenol, limonen, linalool a linalyl acetát.

Dr. Franchomme zjistil, že potažené viry (viry s vnější lipidovou vrstvou – jako je například i současný koronavirus) jsou citlivé na ty éterické oleje, které mají vysoké hladiny mono-terpenových alkoholů a fenolů. Za velmi účinný éterický olej v prevenci i léčbě se považuje Kafrovník lékařský – ravintsara (Cinnanomum camphora). Zatímco nepotažené viry jsou citlivé na oleje s vysokým obsahem terpenoidních ketonů. Peneol dále navrhuje, že éterické oleje mění pH a elektrický odpor těla způsobem, který je pro viry méně příznivý. Pokud jde o prevenci a léčbu chřipky, navrhuje, že pokud se éterické oleje používají externě hned při nástupu příznaků, může být chřipka první den zastavena. Jako preventivní opatření rovněž navrhuje vnější použití éterických směsí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *