Deprese z nedostatku sluníčka? Pomůže vám bukvice lékařská!

Bukvice lékařská (Betonica officinalis) je bylinou, která je odpradávna považována za univerzální léčivku. Sbírá se sice v létě, ale své největší uplatnění má právě v zimních měsících. Špatnou náladu i deprese díky ní budete zvládat lépe. Poradí si i s obtížemi, které jsou spojeny s nedostatkem slunečního svitu. A pomůže i jako podpůrný prostředek při nemocech z nachlazení.

Ozdobí záhon a zbaví deprese

Bukvice lékařská byla kdysi dokonce považována za posvátnou rostlinu. A podíváme-li se blíže na její léčivé účinky, není se vůbec čemu divit. Bukvice patří mezi trvalky. Má přímou, nevětvenou a řídce olistěnou lodyhu. Roste do výšky 20–80 centimetrů. Listy má podlouhle vejčité, vroubkovaně zubaté, vpředu zaokrouhlené. Dolní lodyžní listy jsou krátce řapíkaté a horní přisedlé. Všechny listy mají stejný tvar, liší se pouze ve velikosti.

Výjimkou jsou nejsvrchnější listy, které jsou úzce kopinaté a přecházejí v listeny. Květy jsou pyskaté, starorůžové, karmínové až fialové barvy. Léčivá je nakvetlá nať. Ta obsahuje betain, cholin, silice s hořčinami, kyselinu tannovou či stachydrin. Poměrně hojně roste bukvice na lukách, pastvinách a v řídkých listnatých lesích. Preferuje půdu vlhčí, zásaditou až neutrální, humózní, ideálně jílovitou. Kvete od července do srpna. V Česku roste skoro na celém území roztroušeně a místy hojně, chybí ale v horských oblastech (max. asi 700 m n.m.), vzácně v Poohří, v Podkrušnohorské pánvi, na Slánsku, na Vysočině a v některých oblastech severních a severovýchodních Čech. Celkově pak roste od jižní Skandinávie po severní Afriku a na východ po Ural a Kavkaz.

Bukvice lékařská: Složení, sběr a uchování

Tato léčivá rostlina obsahuje třísloviny, silici, hořčiny, betain, cholin, prchavý olej, kyselinu tannovou, stachydrin a další látky.

Pokud se na bukvici budete chtít vypravit, pak je to třeba udělat v čase, kdy je v nejvyšším kvetení. Případně na jeho počátku. A jak na to? Vyrazte v pěkném slunném počasí. Jednoduše pak uštípneme celou nadzemní část. Sbíráme do proutěného košíku nebo papírové tašky. Doma pak sušíme buď zavěšenou v menších svazcích, nebo rozprostřenou na papírové podložce. Sušit ale můžeme i na přímém slunci. Nicméně teplota, hlavně v umělém teple, by neměla přesáhnout 40° C. Po několika dnech bylinky obrátíme a provzdušníme, aby dokonale proschly. Poté nařežeme na menší části a uložíme do skleněné, hermeticky uzavíratelné nádoby.

Bylina, která ničí deprese: Chcete ji pěstovat?

Pokud chcete bukvici doma pěstovat, nasbírejte si semena. Ta je ideální sbírat přímo z planě rostoucí rostliny na místech, která nejsou znečištěná výfukovými plyny nebo jinými emisemi. Celá plodenství svázaná do volných svazků se pověsí a usuší tak rychle, jek je to jen možné. Semena se pak ukládají před jarním výsevem do dobře těsnicích nádob.

Lidové léčitelství – deprese i nemoci z nachlazení

K léčebným účelům se používají sušené nadzemní části. Nať se suší a používá na přípravu léčivých čajů (žaludeční a plicní). Bukvice je naprosto úžasná při průjmových onemocněních, dokonce i krvavých. Vnitřně také pomáhá při překyselení žaludku, katarech žaludku a střev či zánětu ledvin a močového měchýře. Někteří lékaři ji používají dokonce na léčbu prostaty. Bylinku můžete vyzkoušet také při revmatismu či dně.

Pomáhá při nachlazení – hlavně na kašel a rýmu. Stejně dobře funguje i na bronchitidu nebo astma. Bukvice je vhodná při nervové slabosti, bolestech hlavy, nespavosti a na deprese. Pomáhá též ženám v období menopauzy a připisují se jí dokonce i preventivní a uklidňující účinky při lehčí epilepsii. Bukvici můžeme jako mírné sedativum užívat buď samotnou, nebo ji přidávat do směsí s jinými bylinkami. Zevně léčí bércové vředy, hnisající rány a plíseň.

Pravidelné používání může pomoci při křečových žilách. Kašovitý obklad z čerstvých pomačkaných listů a květů bukvice můžeme z vnějšku přikládat na vředy a různé kožní nemoci. Pít půl šálku nálevu denně se doporučuje apatickým, slabým dětem. Proti parazitům je účinný silný odvar. Sušená bukvice se dříve kouřila jako tabák a prášek z ní se šňupal proti bolení hlavy. Rostlina měla také výborné kosmetické vlastnosti, přidávala se do koupelí a parních lázní. Bukvice lékařská může být i součástí vonných polštářků pro lepší spaní.

Ruská medicína dokonce uznává bukvici i jako lék při artritidě a ateroskleróze. Droga se podává nejčastěji ve formě odvaru vařeného asi pět minut – třikrát denně šálek. Velkou výhodou bukvice je kromě jejího častého výskytu v naší přírodě i to, že nemá popsané žádné nežádoucí účinky.

Přírodní léky na deprese

Odvar (vnitřně) – 1 lžičku sušené drogy přelijeme šálkem studené vody a vaříme 5 minut. Poté necháme pod pokličkou 10 minut louhovat. Scedíme a pijeme 2–4x denně šálek.

Odvar (zevně) – 4 lžíce rostliny na 1/2 l vody. Jednu minutu povaříme, odstavíme a ihned přecedíme. Necháme zchladnout a dle potřeby využíváme.

Bukvice lékařská: Univerzální lék

Tento univerzální lék je vhodný na vnitřní choroby, proti kašli a zánětu nosohltanu. Jak se vyrábí? Do větší zavařovací sklenice nasypeme po vrstvách střídavě cukr a čerstvé květy, zakončíme vrstvou cukru. Vzduchotěsně uzavřeme a necháme 3 týdny na teplém místě (nejlépe na slunci), kde nám vznikne sirup. Uskladníme na tmavém a chladném místě, používáme 1 čajovou lžičku denně.

Lék na migrénu i deprese

Smíchejte 20 g natě bukvice, 20 g chmelových šištic, 20 g květu levandule, 20 g kořene petrklíče a 20 g kořene kozlíku. Nálev připravíme tak, že do šálku vložíme 2 lžičky směsi a zalijeme vroucí vodou. Pijeme 3x denně.

Další způsoby využití:

– prášek – 3x denně na špičku kulatého nože
– tinktura – 3x denně 35 kapek před jídlem

Prášek i tinkturu si samozřejmě můžete vyrobit sami, pokud se vám do toho ale nechce, zajděte si do bylinkářství. Tam vám tento sortiment budou schopni nabídnout.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *