Jak pomocí aromaterapie snížit bolest při porodu a svědění při onemocněních kůže

Pavlína Klaudová je aromaterapeutka žijící v kolébce klinické aromaterapie – ve Francii. Píše blog o aromaterapii a věnuje se copywriterské práci v rámci aromaterapie a přírodní kosmetiky.

Žiješ dlouhodobě ve Francii. Jaký je rozdíl mezi typickým českým a francouzským aromaterapeutem?

V České republice jsou lidi zvyklí na to, že jim aromaterapeut poskytne masérské služby nebo s nimi namíchá osobní parfém, nechodí k němu moc na bezpečnostní konzultace. Berou éterické oleje jako vůně nebo něco, co nám poskytne příjemné prožitky. Francouzský aromaterapeut je člověk, který se noří do biochemických profilů éterických olejů a pracuje s nimi na klinické bázi.
Spolupracuje úzce s dalšími odborníky, lékaři, psychology, psychiatry, porodními asistentkami, zvěrolékaři anebo fyzioterapeuty. Mnozí francouzští aromaterapeuti mají farmaceutické vzdělání. Takže znají dokonale biochemii éterických olejů a mohou se zaměřit přímo na to, jak pracují na tělesné úrovni člověka. Díky nim máme obsáhlou dokumentaci nejen pozitivních, ale také negativních účinků éterických olejů.

Co vlastně mohou lidé chtít a čekat od konzultace s aromaterapeutem? 

Konzultace se školeným aromaterapeutem by měla být ideálně součástí každého začátku práce s éterickými oleji. U laika, který se s nimi začíná seznamovat, je doporučovaná jako odrazový můstek pro to, aby s nimi dokázal pracovat bezpečně. Obecně jde říct, že od aromaterapeuta může člověk čekat to, že mu poradí, jak snížit přírodně bolest hlavy nebo porodní bolesti, projevy nachlazení. V návaznosti na celkový zdravotní stav klienta může doporučit podpůrnou léčbu při hormonální nerovnováze, řešení některých psychických potíží. Pokud se člověk rozhodne vyhledat aromaterapeuta, měl by mít na paměti, že konzultace nenahrazuje lékařskou péči.

Zmínila jsi, jak francouzští aromaterapeuti spolupracují s dalšími odborníky, můžeš nám dát příklad, jak taková spolupráce probíhá?

Typickým příkladem dobré spolupráce aromaterapeutů a jiných odborníků je třeba používání éterických olejů při snižování stresových stavů v nemocničním prostředí. A nejen tam. Jedná se třeba také o zkoumání toho, jak působí éterické oleje v součinnosti s antidepresivy. Respektive třeba ylang-ylang se používá pro snížení dávek psychiatrické medikace. V psychologické praxi můžeme zmínit používání určitých éterických olejů pro  podporu psychického stavu klienta při řešení různých druhů závislostí. Ale také při řešení různých traumat, po špatném porodu, psychickém nebo fyzickém zneužívání.

Čím dál více se setkáváme s tématem vnitřního užívání éterických olejů, tvrzeními o takzvané „francouzské cestě“ práce s nimi. Aromaterapeuti to ale vidí neradi, proč?

To je hodně velký společenský problém světového měřítka, prezentovaný prodejci multi-level marketingu, který aromaterapeuti nemohou ignorovat. Ti prodejci nemají žádné aromaterapeutické vzdělání. Zkreslují informace, tvrdí, že ve Francii je užívání éterických olejů normální. Není. Nikdo je neužívá jenom tak. Vždy musí být předepsané lékařem a do kapslí je míchá klientovi farmaceut v lékárně. Nikdy se nejedí jako prevence, užívání je omezeno maximálně na deset dní. Některé éterické oleje nejsou ve Francii vůbec dostupné veřejnosti a mají na ně monopol farmaceuti.
Aromaterapeuti jsou proti vnitřnímu užívání éterických olejů z více důvodů. Jsou to sice přírodní látky, ale mají určitý chemický profil, který musíme respektovat. Představují ústním podáním reálnou hrozbu intoxikace jater a ledvin, některé mají neurotoxický účinek nebo mohou způsobit určitým skupinám zástavu dechu. Často se setkáváme s tím, že jenom strašíme nebo že žárlíme na ty, kteří se prodejem éterických olejů živí, ale my prostě jenom dodržujeme etické normy aromaterapie, kdy prostě musíme lidem říkat nejen o výhodách, ale také možných nebezpečích éterických olejů a máme za ně určitou zodpovědnost.

Co je důležité pro toho, kdo začíná s éterickými oleji a jak pozná kvalitní značku?

Když člověk začíná s éterickými oleji, ocitne se v džungli cen a značek. Narazí na velké rozpětí cenových kategorií. Osobně bych doporučila se řídit při nákupu éterických olejů bio certifikáty jako ECOCERT nebo Demeter, případně evropský bio certifikát. Takové éterické oleje jsou pod striktním drobnohledem certifikačních orgánů. Člověk má jistotu, že nejsou nijak pančované, výrobce uvádí latinský název, šarži, chemotyp rostliny. Má k dispozici chromatografické rozbory.

Kde tedy člověk najde relevantní informace o bezpečné práci s éterickými oleji?

To je celkem problém. Pokud člověk moc nečte anglicky nebo francouzsky, je skoro nemožné najít info, které je relevantní. Anglicky je k dispozici kniha mého učitele Roberta Tisseranda Essential Oil Safety, to je velmi dobrý zdroj informací. Pochopitelnou chemii éterických olejů napsala třeba Joy Bowes. Mnoho dobrého a užitečného lze nalézt také na webu Tisserand Institutu. Informačně hodnotný je také Aromaweb, Aromatic Studies, English Aromatherapist anebo Aromahead Institute od Andrey Butje.
Ve francouzštině jsou to knihy od Lydie Bossom, Dominique Badouxe, Daniéle Festy, výborný je blog od Aude Millard anebo Plante Essentiele od Cécile Mahe. V češtině lze doporučit knihu od Gabriela Mojaye Aromaterapie pro léčení duše a před pár měsíci vyšla kniha Lydie Bossom o hydrolaterapii. Z českých blogů sleduji Lídu Kotalíkovou (www.aromadoteky.cz). Na Slovensku bych doporučila se řídit doporučeními literatury a elektronických zdrojů, prezentovaných Asociaciou slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. A samozřejmě doporučuji sledovat Bylinkový magazín 😀 .

Co Tě vedlo k tomu, že jsi se rozhodla napsat e-book?

Jedním z důvodů je právě malá informovanost o aromaterapii. Hlavním cílem je ale to, aby lidé pochopili, že prezentace éterických olejů lidmi, kteří nemají aromaterapeutické vzdělání a prodávají je z katalogu, nejsou relevantní. Jde mnohdy o velmi kontroverzní tvrzení. Éterický olej nemůže např. vyléčit autistické dítě. Je to dlouhodobý problém, s kterým jako aromaterapeuti bojujeme. Lidé si myslí, že jenom zbytečně strašíme. Proč bychom to dělali? Upozorňujeme na reálná rizika, která jsou spojená s používáním éterických olejů. Chceme, aby si lidé uvědomili, že je fajn s nimi pracovat, ale tehdy, kdy to naše tělo potřebuje a hlavně způsobem, který mi neublíží. To jsou tedy důvody, proč jsem e-book sepsala.

Co v něm čtenář konkrétně najde?

E-book je poměrně obsáhlý, je to skoro 300 stran materiálu o éterických olejích, jejich bezpečném použití, dotknu se tam také základů chemie, fyzických vlastností, historie použití rostlin, a hlavně, co je nejdůležitější ze všeho, tam čtenář najde obsáhle zmapované kontraindikace, což jinde v českém a slovenském jazyku, pokud vím, není. Veškeré další knihy v takovém rozsahu jsou k dispozici jenom ve francouzštině nebo angličtině.

Pavlíno, velmi děkujeme za rozhovor a přejeme vše krásné v novém roce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *