Michaela Suchá: Jakmile se naučíte kosmetiku vyrábět, ani vás nenapadne si ji kupovat

Míšo, vypadáš báječně. Jsou to geny nebo používáš nějakou zázračnou kosmetiku?

Děkuji za poklonu. Možná to tak trochu v genech mám, ale je to hlavně díky zdravému životnímu stylu a péči, kterou  si dopřávám. Snažím se jíst zdravě, sportuji a používám kosmetiku, kterou si sama vyrábím. Výroba vlastní kosmetiky má mnoho výhod. Například  máte možnost přizpůsobit si kosmetiku  momentálnímu stavu vaší pleti, máte kontrolu nad použitými surovinami a složením, šetříte životní prostředí…

A používáš vůbec nějakou konvenční kosmetiku z drogérie?

Ano, existuje jediná výjimka, a to opalovací krém. I když se jejich používání s úspěchem vyhýbám, protože se neopaluji, stejně k moři každý rok kupuji malé balení. Pečlivě ale zkoumám složení, krém musí být z přírodních surovin. Jinak si zcela vystačím s vlastní výrobou. Jakmile se totiž naučíte kosmetiku vyrábět, ani vás nenapadne si ji kupovat. Občas chodím do obchodů, kde máte možnost kosmetiku vyzkoušet. Zajímají mě textury, složení… Beru to čistě jako inspiraci pro další tvorbu.

Co Tě vůbec vedlo k tomu se o domácí kosmetiku blíže zajímat?

Tím hlavním impulzem byl atopický ekzém mého syna a potom moje vlastní problematická pleť. Synovi nakonec pomohlo čisté bambucké máslo a koupele s ovesným mlékem. U mě to bylo trochu složitější, ale nakonec se povedlo.

Kde jsi čerpala v začátcích inspiraci?

Inspiraci jsem hledala hlavně na zahraničních webech, kde tzv. DIY výroba byla už před 10 lety hodně rozšířená. K nám hlavní vlna přišla o poznání později. Bylo třeba se doslova prokousat obrovským množstvím informací a poskládat je na české poměry. Dostupnost surovin byla před lety také na úplně jiné úrovni než dnes.

Dnes jsi už úspěšnou podnikatelkou. Máš vlastní blog, e-shop a znají Tě lidé po celé republice. Pořádáš i nějaké semináře nebo workshopy, kde zájemce učíš kosmetiku si vyrábět?

S ohledem na vysokou zaneprázdněnost osobně moc semináře a workshopy nepořádám. Oslovují mě ale firmy i jednotlivci, kterým připravuji semináře či workshopy na míru. Témata jsou různá, od přípravy pleťové kosmetiky přes míchání různých sér, vlasové péče, nebo dokonce minerální kosmetiky. Snažím se všem vyjít maximálně vstříc.

Je to složité? Nebo se to naučí opravdu každý?

S trochou nadsázky se dá říct, že připravit si vlastní kosmetiku není o nic složitější než příprava jednoduchého jídla. Jen je to o poznání kratší. Existuje celá řada návodů vhodných pro úplné začátečníky. I jednoduché výrobky jsou ale stále lepší než konvenční kosmetika, která obsahuje řadu nepřírodních surovin.

Jak moc jsou ingredience pro homemade kosmetiku finančně náročné?

První nákup  bývá dražší, ale ve chvíli, kdy si propočítáte cenu jednoho výrobku, zjistíte, že ušetříte. Suroviny se totiž na ceně prodávané kosmetiky podílejí zhruba 10 až 15 procenty.

Napsala jsi už dvě knihy o přírodní kosmetice. A jsou to bestsellery. Jak Tě napadlo se do toho pustit?

Své recepty jsem chtěla mít  jednoduše po kupě. Napsala jsem proto  zprvu několik e-booků, které jsem prodávala na e-shopu. Po úspěšném umístění v celorepublikové soutěži Blogerka roku jsem byla oslovena nakladatelstvím Albatros média, pod jehož hlavičkou knihy vyšly. Prvotinou byla Zelená kosmetika, která obsahuje nejen řadu osvědčených receptů, ale i informace o základních surovinách. Druhou knihou je pak Minerální kosmetika, která je jedinečná svým obsahem. Je jedinou českou knihou, která vás provede surovinami, ze kterých se vyrábí dekorativní kosmetika, a naučí vás si jí vyrábět. Jsou v ní obsaženy nejen hotové recepty, ale i návod jak sestavit minerální kosmetiku na míru.

Plánuješ už třetí knihu? 

Prozatím ne, ale kdo ví. 

Můžeme se u Tebe těšit na nějaké novinky?

Novinky na příští rok chystám, ale  nechci je zatím prozradit.

Vánoce jsou tu – máš nějaký tip na voňavou, zahřívací adventní kosmetiku? 

Napadá mě hned několik jednoduchých receptů. Například kakaoovo-pomerančový peeling.
Připravte si:
* 40 g kakaového másla
* 70 g libovolného oleje lisovaného za studena (slunečnicový, mandlový, meruňkový…)
* 20 g bambuckého másla
* 160-180 g hnědého cukru (může být i třtinový)
* 50 kapek esenciálního oleje z pomeranče
Ve vodní lázni v dostatečně velké misce rozehřejeme másla. Poté misku vyjmeme a přidáme zbytek surovin. Promícháme a naplníme do 250ml dózy nebo sklenice. Pokud použijete hezkou sklenici, bude peeling i hezkým dárkem. Používá se dvakrát týdně na vlhkou pokožku celého těla. Jednoduše se nabere přiměřené množství a krouživým pohybem rozetře na pokožce. 

Míšo, díky za rozhovor a hodně úspěchů na každém dalším kroku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *