Hit vánoc? Šišky na pultech obchodů

Obchodníci už neví coby. Vlastně ví – kde je poptávka, je i nabídka…
Dnešní doba je plná absurdit, na které by naši předci ani nepomysleli. Na jedné straně se snaží polovina lidstva přejít na zero waste, podporujeme ekologické zemědělství, bojujeme za to, aby supermarkety přestaly prodávat krájenou zeleninu v plastových obalech. A na straně druhé další polovina planety vyžaduje co nejpohodlnější a nejplastičtější přístup k potravinám, kosmetice, ale také dekorativním prvkům, bez kterých se podle šikovných marketérů nikdo z nás nejen v období adventu a Vánoc neobejde.

Šišky v obchodě: Honba za dekoracemi ad absurdum

Hobby markety a další velké společnosti, které například prodávají levný nábytek, nahrávají konzumnímu chování i u věcí, u kterých bychom to vlastně vůbec nečekali. Dnešní člověk je oddělený od přírody, zamknutý ve svém hradu, obehnaný věcmi, které vlastně ani tolik nepotřebuje. Příroda musí nutně přijít k němu a to nejlépe pod jednou střechou chrámu konzumu, kde si vybere již různě upravené plody nebo rostliny. Za cenu, která je tak trochu přehnaná, ale zase nemusí mít starosti s jejich hledáním, sušením a třeba dekorováním. Vše je připraveno na zlatém podnose vybraného řetězce. Samozřejmě krásně naaranžováno mezi dalšími dekoračními předměty, aby se vyvolala větší touha člověka po tom, nějakou takovou přírodninu vlastnit. Konečný efekt po vystavení doma sice nebude tak okázalý, ale odcházíme spokojení s tím, že jsme si koupili něco hezkého pro vyzdobení domova.

Šiška sem, šiška tam

Jednou z oblíbených dekorací prodávaných hobby markety jsou šišky. Ano, ty šišky, které si v dobách ne tak dávných lidé sbírali domů na otop anebo jimi dekorovali svá obydlí. Bez potřeby toho, aby jim je někdo zabalil do plastu a prodal za velké peníze. A samozřejmě si je člověk městský, ale také pohodlný vesnický radši koupí v chrámu konzumu. Je to pohodlné, i když ne zrovna levné. Naopak mnozí floristé nebo další výtvarníci, kteří potřebují šišky ke každodenní práci, tento trend odmítají. Je to z důvodu určitého etického cítění, které jim nedovoluje platit za sběr, čištění, balení a logistiku něčeho, co si můžou sami, za pomocí vlastních sil nasbírat ve svém oblíbeném lese.

Šiška, která má příběh

Ano, je pravda, že za každou šiškou, kterou si rozhodneme sami opatřit a přinést domů, je nějaká práce a vynaložený čas. Musí se najít, vysušit, pak třeba různě doupravit, aby byla tím pravým ozdobným prvkem našeho domova. Ale tím vším jí dáváme svůj vlastní příběh. Může ilustrovat den v lese, který jsme strávili s partnerem při sběru borůvek, může to být součást pohádky, kterou napíšeme pro své děti. Poskytne nám chvíle relaxace a tvořivého snažení při vymýšlení způsobu úpravy, kterou na ni chceme použít, aby se vyjímala u nás doma co nejlépe.

Šišky pro tvoření

Šišky mohou být součástí vlastnoručně udělaného věnce na dveře, který darujeme kamarádce, anebo zdobit adventní čas. Vyjímá se i na krásně přírodně zabalených dárcích. Každá lokální šiška, kterou si někde ulovíme sami, napomáhá odlehčit životnímu prostředí. Nemusí se nikde plavit ani dopravovat v kamionu, nebalí se do plastů a nabarvíme si ji tak, jak chceme, barvami, které jsou ekologické anebo ji vysušíme a použijeme tak, jak nám ji nabídl sám les. Šiška s naším vlastním příběhem je totiž úplně jiná než ta, kterou si někdo koupí v hobby marketu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *