Zero waste Vánoce: Šetřete přírodu!

Vánoce jsou také označovány jako svátky konzumu. Za dob dávných to byly svátky sdílení se, radosti z nově příchozího života a naděje. Dnes vyplňujeme čekání na Ježíška závody v tom, kdo napeče více cukroví, aby nám Maruš v práci záviděla, že máme o tři druhy více než ona.

Do oblíbených kratochvílí na Vánoce patří také závodní běh po nákupních centrech. Jsou ale i takoví, kteří všechno toto bláznění v adventu a těsně blízko Vánoc odbourali.

Ty pravé, voňavé svíčky

Zahlceni všemožnými chemickými vůněmi a pachy jsme zapomněli na to, jak krásně voní starý dobrý včelí vosk. Nejen na Vánoce. Místo toho lovíme parafinové „zázraky“ s vůní pečených jablek a vánočního koření. Včelí vosk a také svíce z rostlinných olejů byly zdrojem světla a tepla od pradávna. Patřily k obřadnímu a duchovnímu životu. Sloužily jako forma obětiny. Kromě prosvětlování nocí a temných koutů duší měly také energetické výhody čištění prostoru. Ne nadarmo se stále ve Skandinávii oslavuje příchod světla na svátek sv. Lucie. Světla, které prosvětluje i tu největší tmu a ta jej nikdy nepřekoná. Svíčky z včelího vosku budou nejen krásnou ozdobou svátečního stolu, ale také můžete jejich koupí přispět dobré věci. Oceníte tak práci souseda včelaře.

Vánoce jinak: Kupte si ekologický stromeček

Jedním z velkých témat Vánoc jsou stromečky. Mnoho z nás má doma již dlouhé roky ježaté, plastové cosi, co každý rok vybalí, rozloží, rozprostře v obývacím pokoji a nazdobí blyštivými, nejlépe nerozbitnými baňkami. Další kupují každý rok tradiční, voňavý, všude možně jehličí trousící stromek. Dodržovat obyčeje je krásné a chvályhodné, ale na jejich konci bývá plno vyhozených, uschlých stromků, které už nikomu radost nepřinesou. Velmi dobrým řešením je koupě vánočního stromku v květináči. Pokud koupíte takový, který není zbavený kořenů, může vám těšit oko i duši několik let. Zajímavým řešením, které může zaujmout ekologicky smýšlející lidi, je také stromek dřevěný. Je vyrobený ze suchého dřeva, větve jsou na sebe naskládány do tvaru klasického jehličnatého stromku. Poskytuje široké spektrum dekoračních příležitostí. Pokud zařizujete domácnost a nemáte ještě nakoupené vánoční ozdoby, můžete si je ušít. Jsou také nerozbitné a budete je používat roky.

Vánoce a balení dárků

Dalším bodem programu jménem Vánoce je balení dárků. Krabičky, různě zdobení papíry, které použijeme jednou a pak je vyhodíme, protože se trhají, na nic jiného se použít nedají a tuny plastových, třpytivých mašliček. Jak z toho kolotoče ven? Balte dárky přírodně. Do papíru, který je aspoň recyklovaný. Který můžete dozdobit podle svého. Můžete ho třeba s dětmi potisknout klasickými bramborovými tiskátky. Na malé dárky vyrobte hezké krabičky třeba z rolí toaletního papíru, který obalíte právě do takovéhoto homemade papíru. Dají se do ní pěkně schovat měkké anebo malé dárky. Dalším elegantním řešením je udělat doma s dětmi ruční papír, z kterého pak uděláte dárkovou krabičku. K balení můžete použít také kousky tematicky vhodných látek, ty se dají opět vyžehlit a použít další Vánoce. Zavažte vánoční balíčky tradičními jutovými provázky.

Skromné Vánoce: Pořiďte dárky, které mají smysl

Dárky, které mají smysl, jsou velmi oblíbené. Můžete koupit obdarovanému poukaz na kurz keramiky nebo výroby přírodní kosmetiky. Malým dětem nadělte dárky ze dřeva z nějaké chráněné dílny. Pokud potřebujete nutně novou lahev na pití, jsou k dostání hezky designově řešené eko lahve z tvrzeného skla, které jsou odlehčené, dobře se nosí na túru i do školy, případně můžete koupit lahev nerezovou. Pro zabalení malého obědu do kanceláře nebo na výlet poslouží nerezové boxy. Chcete-li darovat zero-waste kosmetiku, zaměřte se na krásná přírodní mýdla, tuhé šampony anebo přírodní deodoranty v papírových obalech, které jsou dobře recyklovatelné. Prostě a jednoduše, užijte si Vánoce s čistým svědomím. Je to tak prosté.

E-Vánoce: Darujte bylinkové čtení

Mezi neotřelé vánoční dárky jistě může patřit i Bylinkový e-magazín. Darujte předplatné svým blízkým pod stromeček. Přidáme vám k němu i dárkový certifikát. Navíc máte předplatné hned, je to tedy i skvělý dárek na poslední chvíli.

1 komentář: „Zero waste Vánoce: Šetřete přírodu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *