Opravdu může fungovat protirakovinná dieta?

Nejde o žádnou převratnou novinku, přesto se o ní málo ví. Nepotřebujete k ní žádné speciální léky ani spousty odborníků. Gersonova terapie je čistě přírodní léčba. I když slovo “léčba” může být považováno za zavádějící. Rozhodně v tomto textu nebudeme slibovat žádné zázraky, jen chceme prozkoumat a zamyslet se nad terapií, která se v alternativní medicíně velmi často využívá při onemocnění rakovinou.

Užívání jakýchkoliv konvenčních prášků nebo jiných chemických preparátů je zakázané. Používají se pouze ovoce a zelenina, lisované šťávy, přírodní doplňky, kávové klystýry a přísně vegetariánská strava. Je zkrátka nutné maximálně pročistit své tělo a zbavit se karcinogenních a toxických látek.

Historie

Terapii vymyslel Max Garson. Ten na počátku 20. století strávil nejprve několik let experimentováním s touto dietou u migraniků, nemocných tuberkulózou, srdečními onemocněními a nakonec rakovinou. V posledním případě byl nejúspěšnější.

(Ne)povolená metoda

Zatímco zastánci alternativní medicíny za tuto metodu bojují, nebylo dosud věděcky prokázáno, že funguje. A tak lékaři a vědci od ní dávají doslova „ruce pryč“ a pacientům ji nedoporučují. Jestli je za tím farmaceutická lobby či jiné zájmy, o tom můžeme jen spekulovat. Nicméně v případě, že byste metodu chtěli vyzkoušet na vlastní kůži, rozhodně doporučujeme poradu s odborníkem, který se touto problematikou zabývá. Mírnější forma této diety je velmi často využívána i jako očistná kúra pro organismus.

Jak funguje?

Prioritní funkcí Gersonovy terapie je stimulace metabolismu a posílení imunitního systému. Metoda je založena na teorii, že nemoc je způsobena nahromaděním toxinů v těle. A ty je třeba odstranit. Pomoci má k tomu každodenní dávka až deseti kilogramů čerstvého ovoce a zeleniny. Většina z tohoto množství se spotřebuje do šťáv, které jsou pacientům podávány během celého dne. Tato strava by měla obnovit nerovnováhu v těle a také funkci jater. Musí být s nízkým obsahem soli a téměř bez tuku. Klystýry kávy, které jsou odbornou veřejností většinou negativně přijímány, mají podle zastánců metody za úkol ulevit od bolestí a pročistit játra. Ke stimulaci vnitřních orgánů se pak používají doplňky stravy, které jsou u každého pacienta individuální. Většinou se podává vitamín B12, jód a draslík, dále panktreatické enzymy, hormony štítné žlázy a výtažky z jater.

Gersonova klinika

Léčit se můžete buď doma pod dohledem odborníků nebo přímo na klinice. Ta se nachází v mexické Tijuaně, případně klinika v Maďarsku. V tomto případě je však metoda finančně velmi náročná.

Breussova dieta

Další protirakovinnou dietou, kde jsou využívány šťávy, tentokrát zeleninové, je Breussova dieta. Jde o to, že veškeré potraviny nahradíme šťávami ze zeleniny a bylinkovými čaji. A to na dobu až 42 dní. Veškeré množství je zde pevně stanoveno a po celou dobu kúry je nutné vše striktně dodržovat. Dovolené denní množství šťávy je 125–500 ml, přičemž čajů můžete vypít neomezeně, ale ve správném pořadí. Tuto dietu je možné po omezenou dobu použít i jako pročišťující, detoxikační kúru.

Breussova šťáva

300 g červené řepy, 100 g mrkve, 100 g celerové hlízy, 30 g černé ředkve, 1 menší brambora

Vše důkladně očistíme a oloupeme. Poté nastrouháme, smícháme dohromady a vylisujeme přes plátěný pytlík. Vylisovanou šťávu pak ještě přelijeme přes jemné sítko a necháme ustát, protože usazenina z dužniny není vhodná při očistě organismu.

Foto: freepik

You may also like...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *