Pozor na klimatizaci: Jak nám může ublížit?

Letošní léto překonává zatím všechny teplotní rekordy. Pokud je venku hic, klimatizovaná místnost se stává oázou osvěžení. Jenže, i když známe mnohá rizika, neuvědomujeme si, jak moc nám může tenhle vynález ublížit. Naučte se používat klimatizaci bez rizika a poznejte byliny, které vám v horkých dnech prospějí a pomohou.

Pokud už klimatizace používáme, měli bychom pamatovat na to, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být vyšší než šest stupňů Celsia. Jinak to může mít neblahé následky na naše zdraví. A jaká rizika tedy hrozí?

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Letní chřipky a virózy

Především dlouhodobý pobyt v chladných klimatizovaných prostorách působí nepříznivě na horní cesty dýchací, což má za následek, že po čase ochraptíme. Opakované přechody z chladné místnosti do tepla mohou zatěžovat i oběhový systém, a může dojít ke kolapsu. Pokud vzduch způsobí prochladnutí zad či krku, mohou být výsledkem bolesti kloubů, svalů nebo zad. Méně časté rozhodně nejsou ani takzvané letní chřipky a virózy. Při nastavování klimatizace je proto třeba dbát na to, abyste neseděli přímo v proudu přiváděného vzduchu, a aby rozdíl mezi vnější a vnitřní teplotou nebyl příliš velký. Přiměřené hodnoty by si měli hlídat i řidiči v autě vybaveném klimatizací. Avšak nejen pobyt, ale i odchod z klimatizovaného prostoru může být pro organismus zátěží. Proto, než se člověk vydá z klimatizovaného prostoru do horkých ulic, měl by chvíli počkat v místě bez klimatizace, například na chodbě, a napít se vlažné minerálky.

Přírodní prostředky pro první pomoc: V případě, že se nás letní viróza přepadne, je dobré začít užívat extrakt z grepových jader. Pokud se přidá i bolest v krku, nasaďte na 5 – 7 dní i tinkturu z lichořeřišnice. Velmi dobře se uplatní také jitrocel kopinatý (čaj, sirup), s kašlem si poradí divizna velkokvětá a na rýmu je vhodná inhalace eukalyptového éterického oleje.

Infekce a plísně

Při nedostatečné údržbě se přístroje na úpravu vzduchu mohou stát zdrojem šíření mikroorganismů (zejména plísní a bakterií, ale i virů). V posledních letech byl zaznamenán nárůst nemocí, které mají souvislost s pobytem v klimatizovaných prostorách. Špatně čištěné klimatizace jsou příčinou například zhoršení alergií. V uzavřeném okruhu totiž mohou cirkulovat plísně i prach. Pokud tedy přístroj není pravidelně udržován, může být příčinou mnoha zdravotních potíží. Chcete-li zdravotním problémům předcházet, dbejte na pravidelné čištění a výměnu filtrů klimatizační jednotky a nepřekračujte doporučený teplotní rozdíl. Ne vždy však máme možnost kvalitu a nastavení klimatizace ovlivnit.

Bylinka pro první pomoc: Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
Jde o jednu z mála bylin, která je schopna přirozeným způsobem potlačovat histamin a snižovat jeho nežádoucí projevy. Oregano si poradí nejen s plísněmi, roztoči, viry a alergiemi, ale také s hleny nebo otoky, které mohou alergie doprovázet.

Psychika

Při zapnuté klimatizaci by se neměla otevírat okna. S tím může souviset i psychický problém obzvlášť u lidí, kteří v práci nemají na vybranou, a v uzavřené místnosti trpí stísněnými pocity. Nemluvíme-li o vzduchu, který byl už několikrát znovu vdechnut, může přijít na řadu špatné soustředění a komunikace.

Bylinka pro první pomoc: Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
Jde o bylinu, která umí nejen pročistit vzduch, ale také zjasní mysl a napomůže lepší koncentraci. Vůně rozmarýnu umí dokonce zlepšit efektivitu a rychlost práce. Pomáhá lépe zvládat úkoly, kde je nutné hodně přemýšlet. Můžete si do kanceláře na okno postavit květináč s čerstvou bylinou nebo využít síly éterických olejů. Výsledek je pak pochopitelně mnohem lepší. Stačí jednu kapku rozmarýnu kápnout na kapesník a položit před sebe na pracovní stůl. Výsledky se dostaví velmi rychle.

Oči a pokožka

Pokud klimatizace dlouhodobě žene vzduch přímo na člověka, dochází rovněž k vysoušení pokožky a k pálení či slzení očí. Potíže mohou mít i lidé, kteří používají místo brýlí kontaktní čočky, často však jen díky nevhodně zvoleným materiálům, ze kterých se kontaktní čočky vyrábí. Uživatel totiž musí zvážit, zda mu jeho povolání umožňuje např. zvlhčení čočky poté, co začnou osychat.

Bylinka pro první pomoc: Světlík lékařský (Euphrasia rostkoviana)

Pomáhá při zánětu očních spojivek, hnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, podráždění či únavě očí. Umí si skvěle poradit i se syndromem suchého oka. Jednu čajovou lžičku sypané byliny zalijeme 200 ml horké vody. Necháme deset minut louhovat, pak přecedíme. Necháme zchladit. V nálevu namočíme gázu a přikládáme na oči v průběhu dne. Každý den je nutno připravit čerstvý nálev.

Foto: freepik.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *