Víte, k čemu jsou dobré rostlinné hormony?

Rostlinné hormony nebo také fytohormony mají za úkol řídit různé biologické pochody. K nejdůležitějším rostlinným hormonům patří auxiny (regulují růst), gibereliny, cytokininy a kyselina abscisová či salycilová (stresové hormony).

Auxiny

Podporují prodlužování buněk. To, že se rostlina naklání za světlem, mají na svědomí právě oni. Významně se podílí na růstu mladých částí rostlin a regulují rostlinný vývoj. Převážně se auxiny syntetizují z aminokyseliny tryptofanu.
Auxin není přítomen ve všech částech rostliny stejným dílem. Nejvíce jej vzniká v růstovém vrcholu a velká část hormonu rovněž směřuje do kořenových špiček.

Gibereliny

I oni mají na svědomí růst rostliny. Stimulují dělení a prodlužování buněk. Ovlivňuje kvalitu amylázy, čím napomáhají v klíčení semen. U některých druhů rostlin dokonce stimulují kvetení. Nestimulují však růst kořenů.

Cytokininy

Podporují dělení rostlinných buněk, čímž hrají důležitou roli v mnoha vývojových procesech. Jsou důležité pro podporu aktivního růstu, stimulují větvení i fotosyntézu, účastní se klíčení semen i vývoje kořene. Řídí stárnutí listů i velikost semen.

Kyselina abscisová

Abscisin nebo také dormin zpomaluje růst a připravuje rostlinu na období vegetačního klidu. Má na svědomí opadávání listů i plodů. Je přítomen ve zralých semenech a plodech. Tvorba této kyseliny je stimulována mimo jiné i nízkými teplotami.

Kyselina salycilová

Název je odvozený od latinského slova salix – vrba. Protože právě z její kůry lze kyselinu získat. Najdeme ji v tužebníku a dalších bylinách. Jde o silně antibakteriální látku, má protizánětlivé vlastnosti a likviduje infekce. Kyselina salycilová též pomáhá udržet správný koloběh buněk.

Víte, že…?

  • Látky podobné pohlavním hormonům – jsou obsaženy v lékořici, chmelu, bramborách či květu jeřábu.
  • Látky podobné mužským hormonům – najdeme v plodu kaštanu.
  • Látky podobné steroidům – jsou v lékořici či jehlici trnité.

Foto: freepik.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *