Mohou nám alkaloidy ublížit?

Jde o přírodní organické látky, které mají velmi specifické účinky. Jde totiž o produkty rostlinného metabolismu. V rostlinách se vyskytují ve formě solí karboxylových kyselin a jsou zásadité. Mohou být pro nás nebezpečné, nebo nám mohou spíše pomoci?

Oměj (Aconitum)

V drtivé většině jde o látky, které jsou rostlinného původu. Vznikají přeměnou aminokyselin. Jen velmi vzácně se vyskytují u hub a živočichů, konkrétně u obojživelníků. Dnes je nám známo více než šest tisíc různých alkaloidů. Většina z nich má za úkol rostlinu chránit před sežráním býložravci. Tím se tedy vlastně rostlina chrání.

Působení na člověka

Jde o látky hořké a mnohé z nich jsou i jedovaté. Dříve se využívaly jako omamné látky, dnes patří do skupiny léčiv. Působí zejména na nervovou soustavu. Svojí strukturou jsou alkaloidy většinou látky pevné a krystalické povahy. Ve vodě se špatně rozpouštějí. U lidí mají značné biologické účinky (psychotropní látky, léky, jedy).

Rostliny bohaté na alkaloidy

V rostlinné říši jsou zastoupeny opravdu hojně. Nejčastěji se vyskytují u čeledí rostlin makovitých (mák, vlaštovičník), lilkovitých (rulík, durman), liliovitých (ocún) a pryskyřníkovitých (oměj). Vzhledem ke značné rozmanitosti chemické struktury alkaloidů je nutno očekávat i značně rozdílné účinky. Chemicky příbuzné alkaloidy mohou mít zcela odlišné účinky a naopak chemicky značně rozdílné alkaloidy si mohou být účinkem velmi podobné.

Durman obecný (Datura stramonium)

Alkaloidy se uplatňují jako:

Analgetika a narkotika – opium, morfin
Kardiaka – chinidin, ajmalin, spartein
Prostředky ovlivňující krevní oběh a dýchání – veratrové alkaloidy, lobelin, afedrin, purinové alkaloidy
Chemoterapeutika, antiparazitika – chininové alkaloidy, arekové a granátové alkaloidy
Uterotonika – námelové alkaloidy
Lokální anestetika – kokain
Mydriatika – atropin

Návykové látky

Ke skupině alkaloidů patří celá řada návykových látek. Například morfin (mák), atropin (blín, durman, rulík), kofein (kávová zrna, lístky čaje), kurare (silný jed izolovaný z některých jihoamerických rostlin).

Účinky na organismus:

Euforikum – způsobuje blaženost a euforii
Anestetikum – lokání znecitlivění
Analgetikum – tlumí bolest
Diuretikum – odvodňuje
Spasmolytikum – proti křečím
Hypnotikum – uspává
Antipyretikum – snižuje horečku
Analeptikum – stimuluje nervovou soustavu

Paprika roční (Capsicum anuum)

Ostrou chuť vyvolává kapsaicin, hlavní účinná látka, lokalizovaná zejména v placentách (semena a oplodí kapsaicin neobsahují). Zevně se využívá zejména při revmatismu a neuralgiích. Vnitřně pak jako koření a stomachikum (podpora chuti k jídlu).

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)
Vlaštovičník větší (Chelidonium majus)

Rostlina, která je běžně po většinu roku k vidění podél cest i na loukách. Díky obsahu chelidoninu má slabý centrálně sedativní účinek. Působí též spasmolyticky na hladké svalstvo. V lidovém léčitelství se využívá čerstvá šťáva jako přírodní prostředek proti bradavicím. Droga bývá součástí některých přípravků proti žlučovým a jaterním onemocněním.

Mák setý (Papaver somniferum)

Zaschlá mléčná šťáva z nezralých plodů (tobolek, makovic) je využívána farmaceutickým průmyslem. Produkce opia podléhá přísné mezinárodní kontrole. Opium působí jako analgetikum, antidiarrhoikum (ke zvládnutí kolik a střevních spasmů provázejících akutní průjmy, také při spasmech žlučových a močových cest).

Další známé alkaloidy:

Nikotin – získává se z listů tabáku. Zužuje cévy, zvedá krevní tlak, povzbuzuje chuť k jídlu a působí negativně na krevní oběh – způsobuje aterosklerózu. Výluh z tabákových listů se používá jako přírodní prostředek proti mšicím.

Chinin – tlumí horečku a jde o lék proti malárii.

Atropin – pomáhá utišit bolesti při žlučníkových a ledvinových kolikách. Je využíván v očním lékařství.

Kofein – podporuje vylučování žaludečních šťáv, funguje jako podpora centrálního nervového systému.

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *