Jak nám mohou saponiny pomoci s vykašláváním?

Saponiny jsou látky řadící se mezi glykosidy. Jejich vodné roztoky třepáním silně pění, podobně jako například mýdlo. Mají čisticí účinky. Používají se nejen v potravinářství, ale i v kosmetice či farmacii.

Saponinové drogy se používají zejména jako expektorans (podporují uvolnění a odstranění hlenu z dýchací soustavy), mají i diuretické účinky a působí na ledviny. Některé saponiny pak mají zcela specifické účinky, například glycyrrhizin (saponin z lékořice) působí podobně jako kortikosteron. Aescin zase funguje jako lék proti zánětům a otokům. Saponiny rovněž mohou ovlivňovat vstřebávání jiných látek, a to kvůli podrážení střevní sliznice. Dráždit mohou také zažívací trakt.

Břečťan popínavý (Hedera helix)

Stálezelená liána s příčepivými kořeny, je doma v Evropě. Má morfologický dvojí druh listů – spodní laločnaté, horní zašpičatělé, s rovným okrajem, nelaločnaté. K léčbě využíváme sušený list z laločnatých listů – ty sbíráme výhradně na jaře nebo v létě.

Břečťanový list (Folium hederae) – obsahuje asi 5 % saponinů. Používáme jej jako expektorans se spasmolytickými účinky – je tedy vhodný při dávivém kašli. Působí proti otokům. V malých dávkách droga rozšiřuje cévy, ve velkých dávkách naopak cévy zužuje a zpomaluje srdeční činnost.

Prvosenka jarní (Primula veris)

Vytrvalá bylina rostoucí v mírném pásmu Evropy a Asie. U nás kvete v dubnu a její květy příjemně voní. K léčebným účelům využíváme oddenek a kořeny. Bylina obsahuje až 10 % saponinů. Nejvyšší obsah je v době květu a pozdě na podzim. Hlavním saponinem je kyselina primulová.

Prvosenkový kořen (Radix primulae) – používá se jako součást čajových směsí na pomoc při vykašlávání.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Jde o vytrvalou rostlinu s mohutnými kořeny a dlouhými výběžky. Doma je v jižní Evropě a Střední Asii. Pěstuje se však i ve Španělsku, Itálii či Francii. K léčebným účelům používáme usušené kořeny a výběžky. Hlavní obsahovou látkou je saponin glycyrrhizin, jež je asi 50x sladší než sacharóza.

Kořen lékořice (Radix liquiritiae) – působí pozitivně na vykašlávání a odhlenění, jde o diuretikum a mírné laxans (projímadlo). Lékořice může být použita v malém množství i jako korigens chuti.

Jírovec maďal (Aesculus hippocastanum)

Strom domácí na Balkáně a západním Kavkazu. K léčebným účelům využíváme zejména semeno.

Semeno jírovce-maďalu – obsahuje až 13 % saponinů, z nichž nejvýznamnější je aescin. Ten má antiflogistické (protizánětlivé) a antiexudativní účinky. Používá se tudíž při zvýšené fragilitě kapilár, otocích, hemeroidech, křečových žilách, bércových vředech a podobně. Extrakt ze semen bývá součástí přípravků léčebné kosmetiky.

Mydlice lékařská (Saponaria officinalis)

Vytrvalá bylina, která se vyskytuje ve střední a jižní Evropě. V době květu sbíráme a sušíme kořen. Vnitřně jej lze využít jako expektorans a diuretikum. Zevně je však možné vyrobit si z ní domácí šampon.

Vyrobte si doma:

Šampon z mydlice lékařské

30 g kořene mydlice lékařské, 350 ml vody, hrst bylin (levandule pro suché vlasy, šalvěj pro vypadávající vlasy, lopuch pro mastné vlasy a kopřiva pro normální vlasy), 10 kapek oblíbeného éterického oleje

Kořen mydlice rozdrtíme. Pak je vložíme do vody v nerezovém hrnci, přivedeme k varu a asi deset deset minut vaříme na mírném plameni. Odstavíme, vhodíme vybrané byliny a necháme vychladnout. Poté scedíme a přidáme éterický olej. Přelijeme do uzavíratelné lahve. Před použitím vždy protřepeme. Takto doma připravený šampon vydrží asi týden.

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *