Vědecky potvrzeno: Levandule umí navodit klid a zbavit úzkostí

Doslova byznys se rozrostl s léky proti nespavosti, neklidu, depresím i úzkostem. Přitom drtivá většina jedinců, kteří takové léky užívají, by své obtíže mohla řešit jinak. Šetrněji vůči svému tělu. Jednou z bylin, o které se ví, že pozitivně působí na lidskou psychiku, je právě levandule.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je hojně využívanou bylinou už od středověku. V lidové medicíně se s úspěchem používá při potížích s usínáním nebo nespavostí. Poradí si se špatnou náladou i středně těžkými depresemi. Ve zklidňování centrálního nervového systému vyčnívá vysoko nad mnohé ostatní pomocníky z rostlinné říše. Je to zejména tím, že kombinace obsažených látek v levanduli má tlumivý účinek na centrální nervstvo.

Drobné léčivé kvítky

Díky svému složení si levandule umí hravě poradit při stavech neklidu, nervozitě, hysterii i bolestech hlavy nebo migrénách. Může být dokonce i účinným pomocníkem při nevolnosti z cestování nebo závratích. Pomůže však i při přepracovanosti nebo nadměrném stresu, je prevencí takzvaného syndromu vyhoření. Ty samé látky, které zklidňují, také brzdí růst bakterií a osvědčily se i při křečových stavech žaludku a při rekonvalescenci. Velmi dobře si však bylina poradí i s funkčními poruchami v nadbřišku, dráždivém žaludku i žlučníku. Upravuje střevní činnost a zvyšuje vylučování žluči. Ženám pomáhá při silné menstruaci, menstruačních bolestech a dokonce i při premenstruačním syndromu. Je výbornou podporou při srdečních potížích a kašli. Tělo také odvodňuje.

První pomoc z přírody

Mnozí přírodní terapeuté tuto bylinku často využívají také při zánětech nervů, revmatismu nebo dně. Čaj z ní je vhodný na uklidnění i při bušení srdce. Bylinu samotnou nebo její výtažek je možné využít také v koupelích. Do vany můžete nasypat nadrolenou sušenou bylinku nebo její odvar. Takto vám bezvadně pomůže „zrestartovat tělo“, když přijdete unavení z práce domů. A rovněž pokud pojedete na dovolenou, vezměte si ji s sebou do zavazadla. Levandule je úžasná při léčbě popálenin. Hojí pokožku spálenou od slunce. Pomůže i na špatně se hojící rány, vyrážky, ekzémy, plísně a dermatitidy. Levandule v lékárničce je zkrátka univerzální letní první pomoc.

Levandule je účinným přírodním lékem proti úzkostem

Vědecky potvrzené účinky

Rok 2018 je však pro levanduli samotnou velmi důležitým. Že jde o bylinu, která je něco víc než jen „kytkou lidových léčitelů“, potvrdil nyní fyziolog a neurolog japonské univerzity Kagošima, Hideki Kašiwadani. Zmínil dokonce, že mezi všemi různými pověrami o levanduli je i pravda založená na vědeckých základech. Tedy alespoň při pokusech na myších bylo potvrzeno, že čichání linaloolu – terpenového alkoholu přirozeně se vyskytujícího ve vůni levandule, působí na organismus jako dávka valia (lék tlumící centrální nervovou soustavu). Účinkuje na stejnou oblast myšího mozku, ovšem bez vedlejších účinků valia, jako je únava či ospalost. Velkým plusem je pochopitelně to, že se linalool nemusí podávat intravenózně (do žíly), ale bohatě postačí jen pouhé vdechování.

Alternativní lék proti úzkosti

Kašiwadani a jeho kolegové se začali zajímat o to, jak by mohl linalool účinkovat na snížení úzkosti, když zkoumali jeho účinky na zmírnění bolesti u myší. Ve své předchozí studii si povšimli, že přítomnosti linaloolu myši zřejmě uklidňuje. Navíc – když skupina myší vdechovala linalool, byla v mnohem lepší kondici než druhá skupina, která dostávala dávku léků proti úzkosti (benzodiazepinů) – ty se chovaly, jako by byly „opilé“. Naproti tomu myši vdechující linalool byly ve skvělé kondici, měly větší zájem o své okolí a byly zcela „v kondici“. Testy na lidech v tomto směru ještě provedeny nebyly, vědec však předpokládá, že by linalool mohl stejně fungovat i na mozek člověka i dalších savců, kteří mají podobné emoční systémy.

Celá studie byla zveřejněna v odborném časopise Frontiers in Behavioral Neuroscience.

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *