Umí kumariny účinně snížit teplotu i zbavit křečí?

Kumariny jsou aromatické látky, jež v rostlinách fungují jako ochranné látky proti hmyzu. Vyskytují se buď ve volné formě, nebo v glykosidických vázaných sloučeninách. Mohou však znamenat i určité nebezpečí.

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Poprvé byl kumarin izolován roku 1820 ze semen rostliny silovoně obecného (Dipteryx odorata). Indiáni tato semena podobná mandlím nazývají „coumarou“, podle čehož byla izolovaná látka nazvaná kumarin. V pozdější době se tak pojmenovala celá skupina látek.

Zdroje kumarinů

Běžně v přírodě se kumariny vyskytují v dostupných rostlinách a bylinách, jako je například levandule lékařská, jitrocel kopinatý, meduňka lékařská, svízel vonný, komonice lékařská, průtržník lysý, mařinka vonná, andělika lékařská či bolševník obecný. Jsou však obsaženy i v celeru, mrkvi, petrželi, tabáku, vanilce, jahodách, meruňkách nebo koriandru.

Působení na lidské tělo

Všeobecně působí kumariny na centrální nervový systém, snižují teplotu a mají hypnotické účinky. Také zamezují srážení krve, tlumí křeče (spasmolytický účinek) a podporují srdeční činnost. Působí též jako odpuzovač hmyzu.

Vzhledem k tomu, že silně absorbují UV záření, působí značně fototoxicky. To se týká zejména furanokumarinů (obsažených především v rostlinách z čeledí miříkovité a routovité).

Nejvyšší množství furanokumarinů mají zástupci rodu bolševník, zejména pak bolševník obecný. Vnitřně užitá vysoká dávka těchto látek může být pro člověka smrtelná. Furanokumariny působí mimo jiné také jako rybí jedy.

Užívání

Kumariny je možné užívat ve formě odvarů či nálevů. Nicméně jejich dlouhodobé nebo nadměrné užívání může vyvolat bolesti hlavy, závratě, ochrnutí či fototoxicitu (projeví se na světle či slunci jako zarudnutí kůže, zánět, otok či výraznější alergická reakce).

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Komonice lékařská (Melilotus officinalis)

Dvouletá bylina rozšířená zejména v Evropě a Střední Asii. Pro léčivé účinky se sbírají vrcholky kvetoucí natě. Vnitřně se užívá při bronchitidách či astmatu, pomáhá při střevních kolikách a odvodňuje. Zevně je vhodná k obkladům a koupelím.

Mařinka vonná (Asperula odorata)

Jde o trvalku, kterou je možné vidět v severní a střední Evropě, na Sibiři a v severní Africe. Sbírá se nať buď v době těsně před rozkvětem, nebo v době květu. Používá se při zánětech horních cest dýchacích a bronchitidách. Uvolňuje hladké svalstvo, je tedy vhodná všude tam, kde dochází ke křečím či kolikám.

 

Foto: Pixabay

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *