Stručný seznam nemocí U – Z: Byliny pro vaše zdraví

Vysoký krevní tlak

Hloh – bylina, která v první řadě léčí problémy se srdcem a právě vysoký krevní tlak. Zároveň má však uklidňující účinky, které se skvěle uplatní při nadměrném a dlouhodobém stresu, nervovém vypětí, ale i nespavosti. Kromě hlohu mohou při tomto zdravotním problému pomoci také ibišek, jmelí, chmel, kozlík či meduňka.

Vlasy

Lopuch – má antibakteriální účinky, stimuluje a uklidňuje pokožku a podporuje růst vlasů. Je to jedna z nejúčinnějších bylin proti lupům. Z dalších bylinek vhodných pro pevné a zdravé vlasy je dobré používat lopuch, kopřivu, levanduli, rozmarýn, tymián, jalovec. Můžete použít odvary a jimi vlasy přelívat po každém mytí. Případně si pořiďte levandulový nebo rozmarýnový éterický olej, rozřeďte jej v libovolném za studena lisovaném oleji a jemně vmasírujte do pokožky hlavy. Vhodné je pak doplnit vitamín E a A (zejména listová zelenina). Odvar z růže šípkové se pak postará o nádherný lesk.

Zuby

Hřebíček – má výrazné antibakteriální účinky a tlumí bolest. To má na svědomí obsažená látka eugenol, která působí jako místní anestetikum. Pokud doma nemáte hřebíčkový éterický olej, můžete sáhnout i po celém hřebíčku. Vložte si jich několik do úst a chvíli „žmoulejte“. Hřebíčky změknou a zvláční. Pak je rozmělněte a cca půl hodiny přidržujte na bolavém místě. Pokud trpíte na záněty dásní, pak zkuste použít propolis. Rozřeďte vodou a nechejte směs několikrát denně v puse „poválet“, pak vyplivněte.

Vrbovka – je více druhů, ale léčivé vrbovky poznáme podle jejich malých květů, které jsou červenavé, bledě růžové a někdy takřka bílé barvy. Jak pomáhá? Mimo jiné léčí zánětlivé stavy a ulevuje bolesti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *