Stručný seznam nemocí N – T: Tyhle přírodní prostředky vám pomohou

Nadýmání

Artyčok – jde o zeleninu obsahující inulín a invertazu, které podporují trávení. Navíc je zde látka clarin, která podporuje jaterní činnost. Kromě nadýmání pomáhá artyčok i na větry, průjem či zácpu. Pokud vám nechutná zelenina jako taková, je možné užívat artyčokové tablety nebo olej.

Nízký krevní tlak

Rozmarýn lékařský – tato bylina povzbuzuje činnost žaludečních šťáv, podporuje tvorbu a vylučování žluči, tiší křeče zažívacího traktu a má močopudný účinek. Ordinuje se při chronických potížích spojených s nedostatečnou produkcí žaludeční šťávy a žluči, nadýmáním a bolestí břicha. Dříve se dokonce používala i k léčbě žloutenky. Jako jedna z mála bylin zvyšuje krevní tlak a zlepšuje krevní oběh.

Recept: Rozmarýnové víno

75 g rozmarýny macerujeme týden v litru kvalitního bílého vína. Denně pak pijeme 40 až 50 ml. Víno je skvělé pro zvýšení krevního tlaku.

Lékořice – obsahuje aromatickou látku glycyrrhizin, která podporuje vyplavení hormonů nadledvinek. Ty totiž zadržují v těle sůl a podporují vylučování draslíku. Následkem toho se v těle změní hospodaření s vodou a stoupne krevní tlak. Zvyšuje se však nebezpečí otoků. Lékořice je součástí cukrovinek, u nás známých jako pendreky.

Opar

Ravintsara (Kafrovník lékařský, příp. skořicovník kafrovník) – podle vůně budete tipovat kafr nebo eukalyptus. Nejlépe je využít tuto bylinu ve formě éterického oleje. A ještě lépe hned po tom, co ucítíme první příznaky oparu. Ravintsara je nejsilnější přírodní antivirotikum. Pomáhá také na pásové opary, neštovice i veškerá virová onemocnění, jako jsou dýchací a střevní infekce. Posiluje imunitní systém.

Popáleniny

Aloe vera – při zevním použití urychluje hojení ran a popálenin, omlazuje a změkčuje pokožku a vlasy, zmírňuje bolest svalů a klubů a pomáhá při potížích s akné. Vnitřně se aloe užívá při léčení zácpy, žaludečních vředů, artritidy, cukrovky, vysokého krevního tlaku a množství jiných zdravotních problémů. Gel, který se nachází uvnitř listů, se užívá v čerstvé podobě. Je bohatý na protizánětlivé látky, působí i proti bolesti, otokům a svědění kůže. Zároveň vytváří na kůži neprodyšný zvlhčující film, takže rány nevysychají.

Rýma

Máta peprná – hlavní složka máty, mentol, je účinný lék při nachlazení, kašli a bolestech v krku. Mentol totiž ředí hlen – takže pomáhá uvolnit a „rozjet“ kašel s hlenem. Navíc tiší bolesti v krku, stejně jako suchý kašel. Čaj z máty také umí uklidnit podrážděný žaludek, a navíc ještě podpoří trávení. Často se používá i při bolestech hlavy, podráždění pokožky či úzkostech spojených s depresí. Úspěšná je i při nevolnostech, průjmu, menstruačních křečích a nadýmání. Zároveň léčí první příznaky nachlazení a potlačuje dráždivý kašel. K výplachům nosu při rýmě je pak možno použít odvar z řepíku lékařského.

Svalové křeče

Maliník obecný – proti křečím jsou vhodné plody. Jsou plné vitamínů (především C, A a kyselina listová i biotin) a minerálních látek (vápník, hořčík, draslík, železo, měď, mangan a fosfor). Je vhodné užívat je i při zácpě, protože ovlivňují peristaltiku střev. Pečují také o zdravé oči a zabraňují některým degenerativním změnám. Podporují imunitní systém, čistí střeva, snižují cholesterol a jsou podpůrným lékem při cukrovce, protože snižují hladinu krevního cukru. Odvodňují organismus.

Recept: Malinový likér

1 l malin
1 kg třtinového cukru
1 l kvalitní vodky
0,5 l vody

Vodu svaříme s cukrem a necháme vychladnout. Mezitím očistíme maliny a nasypeme do větší sklenice. Zalijeme cukrovou vodou a přidáme alkohol. Láhev uzavřeme. Necháme tři týdny stát na chladném místě. Denně alespoň jednou zlehka protřepeme. Poté přecedíme přes plátno a rozlijeme do čistých lahví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *