Stručný seznam nemocí H – M: Nejlepší recepty, jaké jste kdy četli

Kašel

Jitrocel kopinatý – umí odhlenit dutiny a je dokonce výborný i pro astmatiky. Zevně umí léčit popáleniny a ekzémy. Pro vysoký obsah látek ničících bakterie je spolu s řebříčkem nejlepším přírodním prostředkem k léčení ran. Po přiložení v rukou rozemnutých lístků se narušená pokožka snáze a rychleji zhojí.

Recept: Jitrocelový sirup

200 g čerstvých omytých listů jitrocele
1 litr vody
2 větší citróny bez jadérek na plátky (nebo lžíce kyseliny citrónové)
1 – 1,5 kg cukru

Jitrocelové listy nařežeme na menší kousky, vložíme do hrnce, přidáme citrón a zalijeme horkou vodou. Hrnec přiklopíme a necháme 24 hodin louhovat. Druhý den výluh přecedíme přes jemné plátno, vrátíme do hrnce, přidáme cukr a znovu uvedeme do varu. Mícháme, dokud se všechen cukr nerozpustí, a vaříme, dokud sirup nezačne houstnout. Ještě horký nalijeme do sklenic, dobře uzavřeme a necháme obrácený dnem vzhůru až do vychladnutí.

Lipový květ – obsahuje éterický olej, jehož hlavní složkou je farnesol. Je účinný zejména při nachlazení a dráždivém kašli. Rozpouští hleny a snižuje dráždivost ke kašli.

Recept: Lipový med

1/2 kg lipových květů (sušené nebo čerstvé)
4 kávové lžičky kyseliny citrónové
2,5 kg cukru
4 litry vody

Květy přelijeme vlažnou vodou, zasypeme kyselinou citrónovou, promícháme a necháme do druhého dne vylouhovat. Scedíme, přivedeme do varu a přisypeme cukr. Vaříme do zhoustnutí, kdy voda ztratí asi polovinu svého objemu.

Tymián obecný – příbuzný majoránky a mateřídoušky, jejichž léčivé účinky jsou s tymiánem téměř totožné. Kromě toho, že tymián reguluje zažívání a léčí trávicí trakt, pomáhá i proti střevním parazitům. Působí proti průjmům a nadýmání. Nepostradatelný je i jako lék na kašel, bronchitidu nebo dokonce černý kašel. V tom případě je vhodné užívat jak čaj či sirup, tak i kvalitní tymiánovou mast. A tou mazat hrudník, krk i záda. Při kašli je pak mnohem účinnější než mnohé konvenční chemické léky. Jako koření má aromatickou vůni a nahořkle štiplavou chuť.

Recept: Tymiánový sirup

10 g sušeného tymiánu (případně o něco méně čerstvého)
200 g cukru
250 ml vody

Tymián namočíme do vody a necháme minimálně 12 hodin louhovat. Poté zahřejeme a přidáme cukr (nejlépe tmavý). Odstavíme, slijeme a uchováváme v lednici. Při potížích užíváme 3–5x denně čajovou lžičku.

Klimakterium

Červený jetel – ceněn je zejména pro vysoký obsah fytoestrogenů, což jsou přírodní látky podobné ženským pohlavním hormonům. Fytoestrogeny se v naší stravě téměř nevyskytují, a proto je nutné, zvláště v období klimakteria, je doplňovat. Jetel tak může pomoci s náhlými změnami nálad, návaly, poruchami spánku, řídnutím kostí či snížením libida. Kromě toho se tato bylina uplatňuje jako podpůrný lék při premenstruačním syndromu, léčbě průjmu, bronchitidě, revmatismu či cukrovce.

Recept: Polévka s jetelem

4 hrsti červeného jetele
50 g celozrnné mouky
2 mrkve
1 lžíce kvalitního oleje
100 g naklíčené pšenice
lžíce kmínu
sůl

Dobře omytý jetel spaříme horkou vodou a 5 minut ho necháme stát, aby změkl. Rozmixujeme a vlijeme do litru slané vroucí vody. Pomalu vmícháme celozrnnou mouku a přidáme kmín. Vaříme 10 minut. Přilijeme olej a odstavíme. Dle chuti osolíme. Do jetelové polévky na talířích vložíme syrovou nastrouhanou mrkev, naklíčenou pšenici a nadrobno posekanou petrželku.

Kopřivka

Rooibos – jedna z bylin, které obsahují antialergenní flavonoidy. Navíc působí tlumivě na imunitní sytém, ten pak není tak citlivý vůči dráždění. V akutním stádiu je možné užívat vnitřně čaj nebo zevně tinkturu.

Křečové žíly

Rutin – jde o látku, která je obsažena v některých plodinách. Při jakýchkoliv potížích s žilami nebo cévami je vhodné sáhnout právě po těchto přírodních produktech. Rutin má na starosti pevnost a pružnost cév. Obsahuje jej například jerlín japonský, pohanka, černý rybíz, arónie nebo jírovec maďal.

Lupénka

Kurkuma – je známá už více než 4000 let. Je to součást koření kari – zlatožluté koření získávané z kořene rostliny Curkuma longa. Říká se mu také indický šafrán. Koření čistí krev, chrání kůži před kožními chorobami a dokonce je i léčí a v neposlední řadě podporuje funkci vnitřních orgánů. Podle jisté lékařské studie pak kurkuma potlačuje uvolňování cytosinů, které patří mezi hlavní spouštěče lupénky. V některých případech může sloužit jen jako podpora, v jiných dokonce i jako plnohodnotná náhrada běžně užívaného kortizonu.

Migréna a bolesti hlavy

Kopretina řimbaba – léčba s ní je sice na delší dobu, nicméně bylina umí zařídit to, aby ataky migrény byly méně časté a mírnější. Obyčejných bolestí hlavy dokáže zbavit zaručeně. Spíše také funguje na pacienty, na které nezabíral žádný druh konvenční léčby. Lidová medicína pak řimbabu používá v léčbě horečky a bolestivých onemocnění, jako je artritida či svalové napětí.

Recept: Kopretinová tinktura

Návod: Nasbíráme květy kopretiny a vložíme je do menší sklenice. Namačkáme až po hrdlo. Pak zalijeme kvalitním a silným alkoholem. Dáme na okenní parapet a necháme 14 dní louhovat za denního protřepávání. Poté přefiltrujeme a uložíme do chladu a temna. Tinkturu můžeme užívat vnitřně při bolestech hlavy nebo zevně při bolestech svalů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *