Stručný seznam nemocí A – G: Rychlá pomoc přírodními prostředky

Afty

Vodilka – v 19. století ji Američané nazvali goldenseal, což znamená “zlatá pečeť”. Klíčové léčivé složky jsou alkaloidy berberin a hydrastin. Je ceněna také pro svou schopnost pomáhat organismu v boji proti infekcím. Vodilku (v tekuté formě) natíráme přímo na postižená místa.

Akné

Měsíček lékařský – jednoletá nebo dvouletá, přibližně 50 cm vysoká bylina. Velice hojivá rostlina, využívá se hojně v kosmetice. Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti.

Recept: Měsíčková mast

Přísady: 500 g bambuckého másla, 50–80 g sušené byliny

Příprava: Tuk rozehřejeme na teplotu cca 60 °C  a přidáme bylinu. Párkrát promícháme a odstavíme. Až směs vychladne, tak zakryjeme pokličkou a dáme do ledničky. Druhý den vyndáme, pozvolna rozehřejeme a scedíme přes plátno či netkanou textilii. Nalijeme do připravených nádob a dáme prudce zchladit do mrazáku. Rychlost zmrazení je důležitá. Čím rychleji tuk zchladíme, tím bude výsledná konzistence jemnější. Po třech hodinách vyndáme z mrazáku a necháme při pokojové teplotě uskladněné. Důležité je skladování v temnu.

Tea tree – australský Tea Tree Oil ze stromu Melaleuca alternifolia je proslulý u mnoha generací pro své vynikající antiseptické a léčebné vlastnosti. Jeho olej je netoxický a nedráždí. Jak pomáhá? Je zvláště účinný proti houbám a plísním a osvědčuje se i proti potížím virového původu. Akné jím stačí pouze jemně potírat.

Alergie

Heřmánek – tak jemná bylinka, že je vhodná i pro miminka. Zatímco pro nejmenší je vhodnější heřmánek římský, na alergie vyzkoušejte raději ten pravý. Je silně protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční. Užívejte jej vnitřně ve formě čaje. Pokud se vám na těle vyrazí nějaké pupínky, pak na ně přikládejte heřmánkové obklady.

Kopřiva – jednoznačně jedno z nejsilnějších přírodních antihistaminik. Ač se používá zejména v očistných kúrách, je vhodné použít ji také jako prevenci při alergiích. Látky obsažené zejména v listech mají v první řadě protizánětlivý a hojivý účinek. Urychlují léčbu ran, ekzémů a poškozených tkání.

Alkoholismus

Pupalka dvouletá – byla oblíbena už mezi Indiány, kteří ji používali mimo jiné na potírání kožních potíží a ran, vnitřně proti astmatu, nachlazení a chřipce. V 17. století byla pupalka dovezena do Anglie, kde se později honosila názvem “královský všelék”. Zvláště její olej je vhodný jako podpůrný prostředek při odvykacích kúrách. Pupalkový olej zmírňuje jednak depresivní stavy, a jednak i nepřímo zeslabuje touhu po alkoholu.

Kudzu – za svoje výjimečné vlastnosti vděčí kořen této byliny příslušnému množství obsažených izoflavonů, především daidzinu a daidzeinu. Jak pomáhá? Posiluje nervový systém a zvyšuje hladinu přirozených látek v mozku, kromě jiného serotoninu a dopaminu, které normalizují emocionální stavy.

Alzheimerova choroba

Ginkgo – jinan dvoulaločný je dvoudomý strom, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Léčivé jsou především listy. Jak pomáhá? Kontrolované pokusy ukázaly, že jinan, který zvyšuje prokrvení mozku, může u některých postižených zlepšit paměť. Kromě toho má i antioxidační vlastnosti, které hrají klíčovou úlohu v udržování zdravých nervových buněk.

Angína

Kozinec – vytrvalá, mohutná, až dvoumetrová bylina. V létě sbíráme nať, na jaře či na podzim pak kořen. Obsahuje hodně vitamínu C a látky, které dokážou účinně ničit bakterie. Nejčastěji se podává ve formě macerátu.

Angina pectoris

Vrbovka – je více druhů, ale léčivé vrbovky poznáme podle jejich malých květů, které jsou červenavé, bledě růžové a někdy takřka bílé barvy. Stejně jako má blahodárný účinek na srdce, funguje skvěle také na prostatu. Ať už máte tedy potíže se srdcem či prostatou, určitě vyzkoušejte kúru vrbovkovým čajem.

Zelený čaj – je to antioxidanty nabitý koktejl. Už i moderní medicína prokázala, že zelený čaj může naše tělo omladit a ochránit před spoustou civilizačních nemocí. Jak pomáhá? Obnovuje buňky a chrání náš oběhový systém. Dobře se stará také o cévy i srdce. Při potížích určitě neváhejte zelený čaj vyzkoušet.

Arterioskleróza

Česnek – stejně tak, jako nám přirostl k srdci v kuchyni, Číňani na něj nedají dopustit pro jeho léčivé účinky. Po této stránce jej využívají už 3000 let. Česnek je přírodní antibiotikum. Jak pomáhá? Na nemoci cév je opravdový „machr“. Léčí jak cévy, tak i žíly. Stimuluje krevní oběh a pomáhá „omladit“ srdce.

Artritida

Paprika – pálivost a léčebné účinky jsou založené na látce obsažené v jejich plodech – kapsaicinu. Zde je však nutno dodat důležité upozornění – při artritidě používejte papriku pálivou a pouze zevně! Jinak byste si mohli spíše uškodit. Vědci potvrdili, že díky obsaženému kapsaicinu budete méně vnímat bolest. Samotná pálivá látka by pak měla artritidu navíc údajně pomoci léčit.

Zázvor – kořen, který je opěvován mnohými léčiteli. Je ceněn léčiteli, ale také má své bohaté využití v kuchyni. Jistě z něj oceníte báječný čaj ochucený medem. Rozehřívá a má analgetické účinky.

Kočičí dráp – rostlinka je známá také pod názvem Vilcacora. Sbírá se pomalu a plné délky dorůstá během dvaceti let. Při sklizni se dnes sbírá pouze kůra, aby nedošlo k poškození kořenů a zajistilo se další množení rostliny. Zmírňuje kloubní obtíže způsobené artritidou a dnou.

Ďáblův dráp – čistí krev od kyseliny močové, která způsobuje bolesti kloubů. Stimuluje imunitní systém a snižuje žaludeční a zažívací obtíže. Podporuje vstřebávání kyseliny mléčné po únavě či výkonu. Je ceněný právě pro své protizánětlivé účinky a schopnost snižovat bolestivost kloubů při artritidě.

Astma

Káva – kofein patří do skupiny tzv. purinových alkaloidů, které se řadí mezi přírodní léčiva. Kofein se spolu s dalšími alkaloidy theobrominem a theofylinem vyskytuje v kávových semenech, čajových lístcích a kakaových plodech. Tyto alkaloidy výrazně rozšiřují cévy a uvolňují cévní spasmy. Díky tomu je káva odpravdávna používána jako tradiční lék na astma. Jak pomáhá? Silnou kávu je možné užít při (resp. po) astmatickém záchvatu. Prevencí pak může být pravidelné popíjení kávy, ideálně tři šálky denně.

Chvojník dvouklasý – čínská medicína zná tuto bylinu více než 400 let. Mormoni připravovali čaj z chvojníku jako povzbuzující náhražku kávy a černého čaje. Jak pomáhá? Používá se při astmatu a onemocněních dýchacích cest se svíravým pocitem, a také při ucpaném nose.

Bolest svalů

Libavka položená – nízké stálezelené keříky pocházející z východu Severní Ameriky. Dá se z ní uvařit čaj a poměrně snadno seženete i libavkový éterický olej. Pomáhá ohřát a uvolnit svaly, svalové napětí. Podobně funguje i kafr nebo mentol.

Bolest ucha

Echinacea – vlastním jménem třapatka nachová je neskutečný posilovač imunitního systému. Rostlina je využívána celá, nejúčinnější drogou je kořen, potom květ a nakonec list. Kořen se sbírá na podzim, květ a list v době květu. Jak pomáhá? Bolesti v uších téměř zázračně odstraní echinaceové kapky.

Bolest v bedrech

Kůra bílé vrby – je známá už po tisíce let, nejvíce se využívá ve východní medicíně. U nás na svoji velkou popularitu teprve čeká. Jak pomáhá? Kůra bílé vrby také obsahuje látku, kterou můžeme nazvat přírodní aspirin. Neboť salicyn, který je obsažen v kůře bílé vrby, se v organismu přemění na kyselinu salicylovou, která má na rozdíl od populárního léčiva daleko menší množství nežádoucích účinků.

Bolest v krku

Proskurník lékařský – znáte ibišek? Tak to je on. Nádherná květina, která svoji krásu vystavuje od července až do září. Zahrádku nebo okna ozdobí a dokáže i léčit. Jak pomáhá? Vnitřně se užívá ve formě nálevu – čaje. Je součástí mnoha léčivých čajových směsí, zejména směsí na odkašlávání a nachlazení. Ideálně zabírá ve spojení s diviznou.

Divizna – účinné látky obsažené v droze se navzájem doplňují. Jsou to slizy, které vytvářejí na sliznici horních dýchacích cest ochranný povlak a chrání ji před drážděním a vysycháním, dále saponiny a flavonoidy, které zvyšují bronchiální sekreci a napomáhají tak rozpouštění hlenů. Jak pomáhá? Kromě toho, že ulevuje při bolestech v krku, také značně usnadňuje vykašlávání.

Recept: Tinktura z divizny

Přísady: 1 díl květu divizny, 1 díl lihu
Příprava: Květy napěchujeme do sklenice a zalijeme lihem. Zašroubujeme a necháme stát 4 týdny. Poté přefiltrujeme přes plátýnko a uchováváme v chladu a ideálně i temnu. Při bolestech v krku pouze kloktáme. Můžeme však užívat i vnitřně 3x denně 1 čajovou lžičku. Pak funguje i jako lék proti nespavosti.

Bronchitida

Geranium – u nás je známý hlavně jeho éterický olej, který se používá poměrně často. Jak pomáhá? Esenciální olej napomáhá hojení ran, uklidňuje, používá se na opary a afty, prohřívá, zmírňuje bolesti nervového původu.

Chřipka

Černý bez – snad nejznámější českou bylinkou proti nachlazení je černý bez. Roste všude, je snadno dostupný a dají se z něj vyrobit samé dobroty – čaj, sirup, víno nebo třeba likér. Jak pomáhá? Tělo se díky němu lépe vypotí, ničí bacily a léčí nachlazení.

Cukrovka

Šalvěj muškátová – v Izraeli se k léčbě diabetu využívá už dlouhá léta. Je totiž potvrzeno, že tato bylina účinně snižuje hladinu krevního cukru. Na rozdíl od jiných přírodních preparátů však nezasahuje do látkové výměny, ale zamezuje hned ve střevech přechodu velkého množství cukru do krevního oběhu. Krevní cukr umí snížit i skořice, jitrocel či čaj Oolong.

Dna

Co pomáhá? Listy břízy, yzop, tužebník jilmový, bršlice kozí noha, jasan ztepilý, lopuch, jehlice trnitá, vojtěška setá (alfalfa). Dále ovoce a zelenina. Zejména pak meruňky a třešně. Meruňky působí protizánětlivě a třešně snižují hladinu kyseliny močové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *