Šalvěj a další přírodní léky na podzimní neduhy

Je mnoho bylin, které se doporučují na nemoci z nachlazení. Šalvěj má tu výhodu, že se báječně hodí na veškerá onemocnění, která nám způsobily viry. Tedy na rýmu, chřipku ba dokonce i bolesti v krku nebo kašel. Určitě ji vyzkoušejte, protože při problémech dokáže pomoci velmi rychle. Vždyť už samotné slovo šalvěj je odvozené z latinského „salvare“ – tedy spasit, vyléčit.

Šalvěj obsahuje především silice, které mají protizánětlivé a baktericidní účinky. Nechybí ale ani třísloviny s protizánětlivým a svíravým účinkem, hořčiny, minerální látky a dokonce v ní byl nalezen estrogenní hormon. Díky tomuto složení působí šalvěj protizánětlivě, dezinfekčně, má spasmolytické a svíravé účinky, podporuje i odkašlávání. Nálev ze šalvěje mírní také noční pocení u žen v klimakteriu.

Bolest v krku

Pro dutinu ústní je šalvěj skutečným požehnáním. Čaj ze šalvěje při vnějším použití doporučuji zvláště při zánětech mandlí, bolestech v krku, hnisání zubů i zánětech hrtanu. Čaj můžete pít, ale i kloktat. Ovšem pozor – pro vnitřní užití je nutné šalvěj 5 minut povařit, případně ještě dalších 10-15 minut louhovat. Var sice likviduje silice (včetně jejich toxické složky), ale zároveň zlepšuje extrakci některých dalších účinných látek.

Další bylinky působící proti bolestem v krku:
Heřmánek pravý, řepík lékařský, sléz lesní, třapatka nachová, máta peprná, jitrocel kopinatý. Pomáhá i kloktání propolisu či obyčejné kuchyňské soli.

Proti kašli

Výborným lékem, především na suchý kašel, je kombinace šalvěje a medu. Při zánětech horních cest dýchacích i dráždivém kašli můžete užívat třikrát denně silnější odvar z této byliny. Pochopitelně dochucený lžičkou kvalitního medu. K dostání jsou pro tento účel v lékárnách také šalvějové bonbony.

Další byliny mírnící kašel:
Máta peprná, lékořice lysá, jitrocel kopinatý, tymián obecný, mateřídouška obecná, divizna velkokvětá.

Podzimní deprese

Pravidelné popíjení šalvějového čaje má tišící účinky na náš organismus. A to zejména na psychiku. Je vhodné užívat jej, pokud máme období plné stresu a nadměrného nervového vypětí. Pokud jste v tomto rozpoložení, může šalvěj pomoci také na nespavost. Zároveň se skvěle hodí pro studenty. Večer po učení je vhodné vypít hrnek teplého šalvějového čaje. Dobře a kvalitně se vyspíte. Ale zároveň se vám uloží vše, co jste se ten den učili. Šalvěj totiž výrazně zlepšuje krátkodobou paměť.

Další bylinky na podzimní chmury:
Meduňka lékařská, třezalka tečkovaná, kozlík lékařský, chmel otáčivý, heřmánek pravý, bazalka pravá, srdečník obecný.

Vyzkoušejte:

Šalvějový ocet:
Láhev naplníme až po hrdlo květy šalvěje luční, zalijeme přírodním octem tak, aby byl až nad květy a láhev necháme stát 14 dní na okenním parapetu.

Sedací koupel:
2 vrchovaté dvojhrstě listů na noc vložíme do studené vody. Druhý den se všechno zahřeje až k varu a výtažek přilijeme do vany.

Foto: freepik

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *