Poznejte ty nejúčinnější bylinky na letní úrazy

Prázdniny jsou pro děti obdobím zábavy, pro nás dospělé jde však o období zvýšené ostražitosti, protože ruku v ruce s větší aktivitou našich ratolestí (a nejen jejich) dochází k nárůstu různých karambolů s většími či menšími následky. Tomu samozřejmě nezabráníme, ale alespoň u drobnějších následků si můžeme pomoci bylinkami.

Problémy se zažíváním

Léto je spojené s objevováním nepoznaného, což může vézt i k nepříjemným následkům v podobě průjmu nebo naopak zácpě. Pokud je příčinou průjmu to, že jsme snědli něco, co nám jednoduše nesedlo, můžeme využít léčivý potenciál borůvky, řepíku, máty a meduňky. Pokud průjem neustoupí do dvou dnů nebo je spojen s křečemi, je nutné navštívit lékaře.

Borůvky a další prostředky na průjem

Borůvky jsou drobný keř, jehož plody jsou nejen velmi chutné, ale napomáhají nám i při akutních průjmových onemocnění starších dětí a dospělých. Pro zmírnění průběhu se používá borůvkový čaj, který se připravuje z jedné lžíce rozmačkaných sušených borůvek a 250 ml vody. Vodu s borůvkami pomalu přivedeme k varu a necháme velmi jemně povařit deset minut. Vroucí nápoj scedíme, necháme vychladnout a pijeme několikrát denně. Nemáme-li možnost připravit si čaj, lze jednoduše lžíci či dvě sušených borůvek rozkousat a zapít vodou.

Dalším účinným prostředkem je čaj z natě řepíku, máty a meduňky. Bylinkový čaj připravíme z jedné lžičky sušené směsi uvedených bylin (od každé po jednom dílu), kterou přelijeme ¼ litrem vroucí vody a pod pokličkou necháme louhovat deset minut. Pijeme příjemně teplý čaj třikrát denně po douškách. Při průjmových onemocněních je velmi důležité hodně pít a doplňovat minerály.

Opakem průjmu je zácpa, která nás dokáže potrápit zejména při změně prostředí a stravy. Jedním z nejšetrnějších prostředků je pojídání lněného semínka. Jednoduše dvakrát či třikrát denně sníme lžíci semínek a zapijeme velkou sklenicí vody. Během jednoho dne bychom měli mít po problému.

Spáleniny od sluníčka a popáleniny

I když to slyšíme každý rok, stejně se prostě někdy stane, že se při pobytu venku na slunci jednoduše spálíme. Když už se tak stane, je nutné pokožku v co největší možné míře zklidnit a hydratovat.

Ke zklidnění akutního zarudnutí je výborný bílý tučný jogurt z lednice, který jednoduše naneseme na spálenou pokožku a necháme působit. Po cca patnácti minutách jemně odstraníme vlažnou vodou. Obsažené látky pokožku opravdu zklidní a ochladí. Následně je třeba v „léčbě“ pokračovat. Pomoci si můžeme jednoduchým sprejem, který můžeme používat i po umírněném slunění.

Sprej na spáleniny od sluníčka

Na výrobu spreje si připravíme 50 ml mátového hydrosolu, 2 g inulínu, 5 ml panthenolu, 25 ml třtinového skvalanu, 20 ml mandlového oleje, 30 kapek esenciálního oleje z levandule a konzervant. Mimo to budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem, nádobu na promíchání a odměrku.

Postup výroby je velmi jednoduchý: V mátové vodě rozpustíme inulín, který má výrazné hydratační účinky, a panthenol, který je znám pro své uklidňující účinky. Přelijeme do vydezinfikované lahvičky a přidáme odměřené množství skvalanu, mandlového oleje, esenciální olej a konzervant (například cosgard v množství 20 kapek). Lahvičku uzavřeme rozprašovačem. Před použitím je třeba sprej protřepat, protože olejová fáze se bude od vodní oddělovat. Sprej používáme opakovaně dle potřeby.

Zklidňující tělové mléko

Na přípravu mléka budeme potřebovat 9 g práškového emulgačního vosku glyceryl stearate citrate, 10 ml aloe extraktu, 66 ml vody, 5 g panthenolu, 10 g olejového měsíčkového macerátu, konzervant a 20 kapek esenciálního oleje z máty kadeřavé. Mimo to budeme potřebovat misku, metličku, vodní lázeň, odměrku, váhu, 100ml lahvičku a dezinfekční prostředek na pomůcky.

Pro vlastní výrobu použijeme jednoduchý recept, který vychází z předpřipravené emulze. Do misky odměříme aloe, vodu a emulgační vosk. Misku vložíme do vodní lázně a zahříváme do rozpuštění vosku. Vyjmeme a za stálého míchání připravíme emulzi. Po jejím vychladnutí jednoduše přidáme panthenol, olejový macerát, esenciální olej a konzervant (například 20 kapek cosgardu) a přeneseme do lahvičky. Mléko používáme ke zklidnění pokožky po slunění.

Zklidňující jílový obklad

Okamžitého zklidnění a úlevy od popálení lze dosáhnout i za pomoci obkladu, jehož základem je bílý jíl – kaolín. Pro přípravu obkladu budeme potřebovat misku, 40 g kaolínu, 15 g ovesného hedvábí, cca 40 ml silného měsíčkového výluhu, 10 ml třtinového skvalanu a 15 kapek esenciálního oleje z levandule. V misce opatrně smícháme kaolín s ovesným hedvábím (pomáhá ozdravovat pokožku), přidáme skvalan, esenciální olej a tolik výluhu, aby vznikla pasta, kterou naneseme na popálenou pokožku. Obklad necháme působit cca patnáct minut, načež jemně za pomoci vlažné vody smyjeme. Obklad odvádí z pokožky horkost a díky použitým surovinám dodá potřebnou hydrataci, zklidnění a napomáhá k rychlejší regeneraci.

Popáleniny

Pokud se popálíme například od ohně či plotýnky a jedná se o popáleninu prvního nebo druhého stupně, můžeme si i zde pomoci přírodními prostředky. Skvěle působí třezalkový olej, který si právě v létě můžeme vyrobit.

Do čisté sklenice natrháme květy třezalky tečkované, zcela zalijeme například slunečnicovým olejem nebo caprylisem a necháme v temnu při pokojové teplotě macerovat šest týdnů. Macerát je třeba kontrolovat a nejlépe každý den protřepávat. Po uplynutí doby macerace ho přefiltrujeme, nejlépe přes plátno, přidáme čistý vitamín E v množství 0,2 procenta a skladujeme v temnu a chladu. Třezalkovým olejem potíráme popáleninu.

Na spáleninu skvěle pomáhá i aloe vera, kdy přikládáme přímo rozříznutý list (dbáme na sterilitu). Aloe má výrazné hojivé a zklidňující účinky. Velmi podobné účinky mají také listy netřesku. I zde přikládáme rozříznuté listy přímo na spáleninu, jemně převážeme obvazem a necháme působit.

Poměrně neznámé je hojivé působení bezu černého. Z květů si vyrobíme silný čaj, který necháme louhovat deset minut (tři lžíce na 250 ml vody). Čaj scedíme a používáme ho formou obkladů.

Pohmožděniny a vymknutí

Jak pohmožděniny, tak různá vymknutí provázejí bolesti či otoky. Nejlepším pomocníky ke zmírnění těchto projevů jsou arnika a kostival.

Arnika je v přírodě chráněná, protože její výskyt je na ústupu. Pokud byste měli to štěstí a na svých toulkách jí během května až srpna viděli kvést, odolejte pokušení si ji natrhat. Nejlepším výchozím produktem pro masti a gely je tinktura.

Arniková tinktura

Pro přípravu arnikové tinktury budeme potřebovat 20 g sušených květů a 200 ml 45procentního alkoholu. Do čisté sklenice vložíme arnikové květy, které zalijeme alkoholem, a směs necháme při pokojové teplotě v temnu macerovat po dobu deseti dní.

Tinkturu přefiltrujeme přes plátno a květy vymačkáme. Poté tinkturu opět přefiltrujeme, nejlépe přes kávový filtr. Tinktura se používá zevně a pro přímé použití se ředí v poměru 1:10.

Zředěnou tinkturou můžeme potírat hematomy, zhmožděniny, pokožku v oblasti vymknutých a revmatických kloubů. Je ale třeba upozornit, že tinkturu nesmějí používat lidé, kteří jsou citliví na rostliny z čeledi hvězdicovitých.

Arnikový krém

Pro výrobu arnikového krému budeme potřebovat základ, který si vytvoříme podle návodu v části „Zklidňující tělové mléko“ s tím rozdílem, že použijeme 12 g emulgačního vosku a 72 ml vody. Do vychladlého základu přimícháme 10 ml arnikové tinktury, 6 ml mandlového nebo jiného oleje lisovaného za studena a konzervant (například 20 kapek cosgardu). Krém používáme stejně jako naředěnou tinkturu. Krém o pokožku navíc jemně pečuje díky použitému oleji a nezpůsobuje vysušování pokožky.

Kostival

Kostival zmírňuje bolest a podporuje regeneraci tkání, protože látky v něm obsažené podporují hojení. Podle tradičního léčitelství pomáhá dokonce hojit zlomené kosti, příznivě působí při zánětech, podvrknutí, výronech a pohmožděninách.

Kostival se využívá především ve formě tinktur, mastí a obkladů. Při vzniku pohmožděniny je nutné „zakročit“ co možná nejdříve. Pokud nemáme v zásobě kostivalovou mast, ale máme přístup k čerstvému kostivalu, pak můžeme na pohmožděniny přikládat obklad z nastrouhaného kostivalového kořene. Účinný je obklad i z listů, jež pomačkáme a protáhneme na pánvi na olivovém oleji.

Kostivalová mast z bambuckého másla

Pro výrobu masti z bambuckého másla vezmeme 50 g sušeného kořene a 230 g bambuckého másla (jedná se o cca 250 ml). Ve vodní lázni rozpustíme v nekovové nádobě bambucké máslo a přidáme kostival. Pokud máme výkonný mixér (mlýnek), je lépe kostival podrtit. V horké lázni (voda by se neměla vařit, jen perlit) necháme směs macerovat po dobu 5 až 6 hodin. Následně přecedíme přes plátno a uskladníme ve sklenicích nebo v kelímcích, v chladu a temnu. Mast se používá na pohmožděniny, výrony a namožené svaly.

Netradiční bylinkou na pohmožděniny je i meduňka, ze které si můžeme v létě připravit meduňkovou tinkturu. Jemně podrcené listy meduňky vložíme do čisté sklenice a zcela zalijeme 45procentním alkoholem. Necháme v temnu při pokojové teplotě macerovat po dobu deseti dnů. Poté tinkturu přecedíme, listy vymačkáme a přefiltrujeme nejlépe přes kávový filtr.

Na pohmožděniny používáme obklady, kdy v poměru 1:5 smícháme tinkturu s destilovanou vodou. Zředěnou tinkturu nalijeme na vyžehlenou bavlněnou látku a přikládáme dle potřeby (necháme působit alespoň půl hodiny, lépe do usušení).

Drobná poranění

Drobné řezné rány, škrábance či odřeniny jsou téměř na denním pořádku. Pro tyto případy je vhodné mít v zásobě několik produktů, které napomáhají rychlejšímu hojení. Nejznámější hojivou bylinkou je bezesporu měsíček lékařský ve formě oleje a tinktury.

Měsíčkový olej

Pro výrobu měsíčkového oleje budeme potřebovat nejlépe půl dne zavadlé květy měsíčku bez kalichu, které vložíme do čisté sklenice a zcela zalijeme kvalitním mandlovým olejem. Sklenici uzavřeme a necháme v temnu při pokojové teplotě macerovat po dobu 4–6 týdnů. Poté macerát přes plátno přefiltrujeme, přidáme čistý vitamín E v množství 0,2 procenta a uskladníme v chladu a temnu. Měsíčkový olej používáme k potírání ran, na zanícenou pokožku a samozřejmě jako nepřekonatelný olej pro miminka (pak je vhodné k maceraci použít meruňkový olej).

Měsíčková tinktura

Méně známá tinktura, která nám ale může velice rychle pomoci. Postup výroby je shodný jako u všech květových tinktur. Do čisté sklenice vložíme květy bez kalichu a zcela zalijeme 45procentním alkoholem. Necháme macerovat v temnu po dobu deseti dní a občas protřepáváme. Tinkturu poté přecedíme, květy vymačkáme a přefiltrujeme opět nejlépe přes kávový filtr.

Tinkturu můžeme použít formou obkladu: Do ¼ litru vlažné vody dáme lžíci tinktury, namočíme nejlépe bavlněnou látku (pruhy ze starých triček jsou ideální), vyždímáme a omotáme kolem postiženého místa. Necháme působit, dokud látka neuschne. Obklad je vhodný na ošetření nejen drobných ran, ale i na pohmožděniny a popáleniny.

Bylinná hojivá mast

Jedná se o léty prověřenou mast, která se připravovala tradičně ze sádla (to lze nahradit bambuckým máslem).

Na výrobu budeme potřebovat mimo bylin i smrkovou nebo borovou pryskyřici, kterou je třeba předem roztavit a přečistit. Osvědčilo se mi pryskyřici tavit ve vodní lázni v poměru 2:1 s olejem. Samotná pryskyřice se taví poměrně špatně, obzvlášť pokud nemáte po ruce čerstvou, ještě skoro tekutou. Roztavenou pryskyřici přeléváme přes sítko a skladujeme nejlépe ve šroubovací sklenici.

Na mast budeme dále potřebovat směs čerstvých bylin. Vezmeme po 20–25 g nati z třezalky, řepíku, květů měsíčku a 5 g sušené arniky. Bylinky spolu s 200 g sádla (bambuckého másla) roztavíme ve vodní lázni a necháme macerovat cca hodinu. Směs necháme vychladnout a druhý den opět hmotu rozehřejeme, přecedíme do nerezové misky, vložíme zpět do vodní lázně a přidáme 25 g přečištěné pryskyřice a 20 g včelího vosku. Po roztavení vosku promícháme a nalijeme do připravených dóz. Mast napomáhá hojení drobných ran.

Bazalkovo-třezalková mast

Do této mastičky použijeme bazalkovou tinkturu, která se vyrábí stejně jako výše uvedené květové tinktury. Listy je dobré před vložením do sklenice natrhat.

Na výrobu masti budeme potřebovat 50 g třezalkového oleje, 50 g přečištěné pryskyřice, 35 g včelího vosku a 20 ml bazalkové tinktury. Olej, pryskyřici a vosk dáme do misky, kterou vložíme do vodní lázně a zahříváme do rozpuštění vosku. Poté za stálého míchání přidáváme po mililitrech bazalkovou tinkturu. Alkohol se odpaří a v masti zůstanou jen potřebné látky z bazalky. Mast následně přelijeme do dóz a necháme vychladnout. Používáme opět dle potřeby.

Štípance od hmyzu

Hmyz nám dokáže velmi znepříjemnit pobyt na čerstvém vzduchu. Nejvíce nepříjemné jsou hlavně následné projevy, místní otoky a svědění. Velice dobře na oba problémy funguje následující směs, kterou potíráme postižená místa.

Olejíček na zmírnění projevů hmyzího bodnutí

Na přípravu budeme potřebovat 9 ml třezalkového oleje, 6 ml měsíčkového oleje, 6 kapek vitamínu E, 15 ml esenciálního oleje z levandule a 48 kapek esenciálního oleje z eukalyptu.

Směs přelijeme do 30 ml lahvičky s uzávěrem s kapací vložkou, protřepeme a používáme lokálně na postižená místa. Množství levandulové silice se může zdát velké, ale levandulová silice je jednou z mála silic, které mohou být použity na pokožku i neředěné.

Jemný olejíček ke zmírnění projevů hmyzího bodnutí

Pokud by nám olej s vysokým obsahem levandulové silice nevyhovoval, můžeme použít následující vzorec. Do 8 ml arganového oleje přimícháme 32 kapek esenciálního oleje z geránie a 4 kapky esenciálního oleje z máty peprné. Směsí opět potíráme postižená místa. Tento olej bude mít navíc i mírné repelentní účinky, protože zejména komáry vůně geránia odpuzuje.

Jemný olejový repelent

Přírodní repelenty mají omezenou účinnost, proto je třeba nanášet je opakovaně. Pro přípravu budeme potřebovat 30 ml mandlového oleje, a po 2 ml esenciálního oleje citronella, geránium a eukalyptus. Směs protřepeme a aplikujeme každou hodinu v malém množství na odhalená místa (ruce, zátylek…).

Foto: Pixabay

Zdroje:
Hönfelderová, I. a Schönfelder, P.: Léčivé rostliny, Praha 2010.
Rubcov, V. G.: Zelená lékárna, Praha 1985.
Veit M.: Léčivá kosmetika z přírody, Praha 2014.
Zentrich, J. A.: Encyklopedie moderního bylinářství, Olomouc 2008.
Tomsky J. a Throll A.: Velká bylinková lékárna, Jan Vašut 2015

 

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *