Posezení s vůní bylinek, aneb jak na bylinkový nábytek

Jak už určitě i vy sami víte, bylinky do zahrady, nebo klidně i pouze do květináče za okno, patří. Milujeme na nich jejich krásnou vůni, ale také nenáročnost.  Dovedete si představit, že byste si odpočinuli třeba v bylinkovém křesle? Ano, i to je možné, bylinkový nábytek je oblíbený na celém světě, chce to jen dodržet několik základních pravidel.

Bylinkový nábytek sice není v současné době nijak zvlášť běžný, ale na druhou stranu to není ani žádný nováček na poli zahradní tvorby a bylinářství. Již ve středověku si totiž na tzv. drnové lavičce mohla krátit chvíle hradní paní ve své rajské zahradě. Drnová lavička byla v podstatě pouze mírná terénní vyvýšenina osázená nízkými půdopokryvnými bylinkami, které se rozvoněly při dotyku a poradily si i se zátěží. Skvělým adeptem pro výsadbu do takové lavičky byly mateřídoušky (Thymus) nebo třeba v té době oblíbený heřmánek římský (Chamaemulum nobile), který byl sice o něco vyšší, ale svůj účel plnil na jedničku.

Drnová lavička v dnešní době

Poměrně snadno si v zahradě můžete vytvořit vlastní lavičku, kterou budou tvořit cihly nebo kámen. Vrchní část je třeba nechat volnou pro výsadbový substrát. Ideální výška zeminy by měla být přibližně 10 cm a vlastní substrát obohaťte křemičitým pískem, aby snadno odváděl přebytečnou vodu a byl dobře propustný i pro vzduch. Drnová lavička by měla být vybavena také drenážními otvory, které budou odvádět nadbytečnou dešťovou vodu. Vzhledem k tomu, že bylinky v tomto případě vysadíme pouze v prostoru plochy pro sezení, je třeba vybírat ty nejodolnější druhy. Například mateřídouška snese zátěž a dokonce jí ani nevadí mechanické poškození, krásně se při něm rozvoní, jen si v době květu musíte dávat pozor na včely, které vyhledávají její květy.

Nábytek v terénu

Ne vždy je třeba vytvářet nosnou konstrukci, skvěle si vystačíte také s přírodním terénem. Zvláště výhodný bude svažitý pozemek, do kterého vyhloubíte prostor pro sezení. Prostor pod „sedákem“ je ovšem třeba vyhloubit přibližně o 20 cm více, protože právě sem nasypeme hrubou kamennou drť jako drenáž. Až na ni položíme netkanou textilii a samotný výsadbový substrát. I zde je třeba do zeminy přimíchat ……

Celý text k přečtení v Bylinkovém e-magazínu číslo 3 – prázdninové dvojčíslo stahujte ZDE.

Foto: freepik

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *