Snadná domácí ochrana proti hmyzu

Začněme slovy klasika: „Léto budiž pochváleno.“ Většině z nás se okamžitě vybaví pohodové prázdniny, dovolená, sluníčko, moře, chata u rybníka a dlouhé večery. K létu ovšem patří i nepříjemné věci, jako například onen dotěrný savý či bodavý hmyz. Komáři nebo moskyti dokáží docela spolehlivě zkazit letní pohodu nebo nás připravit o klidný spánek.

Proti dotěrnému hmyzu existuje řada repelentů, jež lze zakoupit naprosto všude, ovšem jejich složení často opravdu „stojí za to“. Existuje přitom celá řada přírodních prostředků, kterými lze nezvané hosty odpudit také. Vyznačují se možná o něco menší účinností, ale zato je můžeme s klidným svědomím aplikovat opakovaně, díky čemuž se nižší účinnost odbourá.

Tyto repelenty jsou plné esenciálních olejů, jež lidem většinou voní, nicméně hmyz je nesnáší. Tak proč toho nevyužít? Přírodní repelenty můžeme aplikovat buď přímo na pokožku, nebo na oděv (repelenty bez glycerínu a olejů lisovaných za studena) – zde je třeba repelent nejdříve zkusit na skryté straně oděvu, abychom se ujistili, že nedělá fleky. U citlivých jedinců je vhodné použít nejdříve test kožní snášenlivosti (do loketní jamky naneseme trochu repelentu a počkáme 24 hodin – neobjeví-li se negativní reakce, můžeme aplikovat).

Jablečný ocet

Octový repelent

Poněkud netradiční, ryze bylinkový repelent, který se používal již ve starověku. Vyzkoušela jsem ho a funguje docela dobře, nicméně mne lehce iritoval pach octa. Ideální na procházky do lesa, protože odpuzuje i klíšťata.

Co potřebujeme na jeho výrobu? 500 ml jablečného octa a po jedné lžíci od každé následující bylinky – šalvěj, rozmarýna, levandule, tymián a máta. Vezmeme klasickou zavařovací sklenici, přidáme bylinky a zalijeme octem. Necháme při pokojové teplotě  2–3 týdny macerovat a každý den protřepeme. Po uplynutí dané doby macerát scedíme a uskladníme nejlépe v lednici. Pro použití na kůži se macerát ředí v poměru 1 : 1 s vodou a aplikuje se rozprašovačem dle potřeby.

Repelent z esenciálních olejů I

Na tento repelent budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem a 30 ml vysokoprocentního lihu, v němž rozpustíme následující esenciální oleje – 55 kapek eukalyptu, 15 kapek cedru, 15 kapek levandule a 15 kapek rozmarýny. Následně přidáme 30 ml neemového oleje, jenž má silné přírodní insekticidní účinky. Před použitím je třeba směs protřepat, protože olej se od lihu trochu odděluje. Sprej poté můžeme aplikovat přímo na pokožku (citliví jedinci by měli provést test kožní snášenlivosti), a to každou hodinu.

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)

Repelent z esenciálních olejů II

Na tento silný repelent budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem a 30 ml vysokoprocentního lihu, v němž rozpustíme následující esenciální oleje – 3,5 ml geránia, 22 kapek cedru, 43 kapek levandule a 10 kapek máty peprné. Následně doplníme do 90 ml obsahu destilovanou vodou. Před použitím je lepší repelent protřepat (proto se voda doplňuje jen do objemu 90 ml).  Aplikujeme dle potřeby.

Repelent s esenciálními oleji a glycerínem

Na tento repelent budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem a 30 ml vysokoprocentního lihu, v němž rozpustíme následující esenciální oleje – 30 kapek tea tree a 15 kapek geránia. Poté přidáme 15 ml glycerínu, protřepeme a doplníme do 90 ml obsahu destilovanou vodou. Před použitím je opět lepší repelent protřepat.

Plod hřebíčkovce vonného/kořenného (Syzygium aromaticum)

Jemný repelent pro děti

Tento repelent je velmi jemný a vhodný i pro malé děti. Nepoužívá se do něj žádný alkohol a obsahuje v porovnání s ostatními repelenty i menší obsah esenciálních olejů. Na jeho přípravu budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem a následující esenciální oleje – 5 kapek máty, 5 kapek levandule a 5 kapek hřebíčku. Poté přidáme 15 ml glycerínu, protřepeme a doplníme do 90 ml obsahu destilovanou vodou. Znovu platí, že před použitím je třeba repelent protřepat.

Repelent na jedno použíti I

Směs na jedno použití, která se může aplikovat přímo na pokožku. Množství lze snadno upravit. Pro vytvoření jedné dávky budeme potřebovat 15 ml (1 polévková lžíce) oleje z révy vinné a esenciální oleje – 5 kapek lemongrassu a 3 kapky geránia.

Repelent na jedno použíti II

Směs na jedno použití, která se může aplikovat přímo na pokožku. Množství lze opět velmi snadno přizpůsobit aktuální potřebě. Pro vytvoření jedné dávky budeme potřebovat 15 ml (1 polévková lžíce) oleje z révy vinné a esenciální oleje – 4 kapky citrónu (pozor, fotosenzibilní olej – nutno chránit před světlem), 2 kapky bazalky a 2 kapky máty peprné.

Sprej proti vosám

Vosy nás dokážou na venkovních terasách také pořádně potrápit, tak proč se na ně nepřichystat. Na sprej proti vosám budeme potřebovat 50ml lahvičku s rozprašovačem, 30 ml vysokoprocentního lihu, 5 ml levandulového a 15 ml hřebíčkového esenciálního oleje. Jedná se o velmi silný odpuzovač, jenž se stříká buď do vzduchu, kde sedíme, nebo na parapety okolo bazénů apod.

Psí sprej proti blechám

Obtížný hmyz netrápí jen nás, ale i naše zvířecí mazlíčky, proto na ně nesmíme zapomenout. Na psí repelent proti blechám budeme potřebovat 100ml lahvičku s rozprašovačem a 22 ml vysokoprocentního lihu, v němž rozpustíme následující esenciální oleje – 33 kapek eukalyptu, 66 kapek litsea cubea, 16 kapek citrónu a 5 kapek máty peprné. Následně doplníme do 90 ml obsahu destilovanou vodou a aplikujeme jedenkrát týdně na srst (kromě míst kolem očí a uší). Vhodná je aplikace i na pelíšek. U koček použijeme poloviční dávku esenciálních olejů, protože jsou citlivější.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Balzám po štípnutí

Pokud se stane, že nás nějaký ten komár popřípadě vosa bodne, nepříjemné projevy dokáže zmírnit následující balzám. Na jeho přípravu budeme potřebovat malou misku a kastrol na vodní lázeň. V misce roztavíme 2 g včelího vosku, 5 ml třezalkového oleje (macerát z oleje a třezalky tečkované) a do rozehřáté směsi přidáme 15 kapek esenciálního oleje z levandule širokolisté a 5 kapek z máty peprné. Nakonec přidáme kapku vitamínu E, než směs přelijeme buď do dózy, nebo rovnou do prázdné balzámové trubky. Aplikujeme několikrát denně na postižené místo.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *