Nejsilnější bylina proti únavě a syndromu vyhoření

Cítíte se unavení, bez energie a životní síly? Pak je nejvyšší čas sáhnout po některém z elixírů mládí. Příroda nám jich servíruje poměrně dost. Zvlášť na jaře bychom se neměli bát jíst všechno čerstvé a zelené. Přesto existují byliny a rostliny, které mohou být v mnoha ohledech silnější.

A právě jedním z takových přírodních „zázraků“ je i pazvonek dangšen (Codonopsis pilosula). I když název zní možná až příliš exoticky, ničeho se nebojte. Její výtažek seženete naprosto bez problémů i u nás. A pěkně popořádku – dangšen je vlastně docela pěkná liána. Může být až tři metry dlouhá a má masitý, mrkvovitý kořen. Podle zbarvení a vůně by bylo možné si ji splést s tradičním ženšenem. Bodejť ne – mají i podobné účinky a dokonce se dangšen používá jako jeho náhrada. A stejně jako u ženšenu i u této byliny budeme v našem případě využívat kořen.

Dodá sílu a likviduje únavu

Dangšen si svou pozici na slunci vydobyl hned několika prvenstvími. Těžko budete hledat bylinku, která má silnější imunostimulační účinky. Stimuluje i centrální nervový systém. Také dokáže tělo zbavit únavy. A to dokonce i té, kterou moderní medicína klasifikuje jako únavový syndrom a neví si s ní rady. Podobně si umí poradit i se syndromem vyhoření. I když zde jde o náročnější problematiku – bylina samozřejmě pomůže, jak nejlépe umí. Vy ale budete muset ve svém životě spoustu věcí přehodnotit, abyste znovu nenaskočili do rozjetého kolotoče.

Zároveň také dangšen dokáže tělo konejšit a navodit klidný spánek. Bylina je ale také výborným bojovníkem proti frigiditě a impotenci. A to v takové síle, že veškeré potravní doplňky, které jsou běžně k dostání na trhu, s přehledem „strčí do kapsy“.
Dále se používá při vysoké horečce, nízkém krevním tlaku, chudokrevnosti, střevních potížích, zánětu ledvin, vysokém krevním tlaku nebo jako doplněk při cukrovce II. typu. Říká se, že umí léčit astma a zvýšit počet červených krvinek. Zároveň snižuje počet krvinek bílých. Dokonce ničí i záněty v těle. Nejen díky tomu je skvělým doplňkem při rekonvalescenci po chirurgických zákrocích. Má protinádorové účinky.

K čemu jej využívá tradiční čínská medicína? Jak si jej můžeme vypěstovat na vlastní zahrádce? A kterak si z dangšenu můžeme sami doma vyrobit tinkturu?

Odpovědi na tyto otázky a mnohem víc najdete v červnovém vydání (2/ 2019) bylinkového on-line magazínu

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *