Je šeřík opravdu jedovatý?

Někde teprve rozkvétá, jinde je s ním skoro konec. Na většině míst si jej však stále ještě můžete nasbírat. Jeho omamná vůně vás buď absolutně vtáhne, nebo odláká. Neexistuje nic mezi tím. Šeřík zkrátka buď milujeme, nebo ne.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris) je považován za rostlinu okrasnou. Avšak nemusí to být tak úplně pravda. Na drobných kvítcích si můžeme také pěkně smlsnout. Ale neublíží nám? Tohle téma se stalo v posledních dnech hitem na mnoha diskuzních fórech a také nám přišlo k šeříku několik dotazů. Tak se vám to tedy pokusíme všechno shrnout.

Mnohobarevný keř

Šeřík své jméno získal díky tomu, že se nejvíce rozvoní v čase stmívání – tedy, když se venku šeří. Dřevina se umí pěkně rozrůstat a milují ji včely. Je pro ně obrovským lákadlem. Do výšky se umí vytáhnout až k sedmi metrům a jeho květy mají mnoho odstínů. Mohou být bílé, růžové, fialovorůžové, temně fialové, levandulové, purpurové, nachové nebo modré.

Jak je to s jedovatostí?

Skutečně se můžeme na mnoha místech dočíst, že šeřík je jedovatý. Není to s ním zase až tak horké, ale hlavní zásady, chcete-li jej využívat, byste vědět měli. V šeříku se ukrývá látka syringin – zejména je v listech, plodech a v kůře. Avšak samotný syringin není přímo jedovatou látkou, ale dráždivou. Skutečně může značně podráždit sliznice, případně může způsobit alergickou reakci. Mimochodem, jde o stejnou látku, která se v minulosti hojně využívala ke snižování horečky. Květy syringin neobsahují, a tudíž pro nás nejsou nebezpečné a můžeme je bez obav i konzumovat. Platí však to, co u každé jiné rostliny nebo byliny – ne každému budou prospívat a ne každému budou vyhovovat. Otrava vám nehrozí a dál se již řiďte podle sebe. Rozhodně však není šeřík rostlinou, kterou bychom měli nadužívat nebo se jí předávkovávat. I kdyby šlo jen o vyšší dávky v doma vyrobených pochutinách.

Léčivé účinky

Jak již bylo zmíněno, šeřík se hojně využíval jako přírodní lék proti horečce. Rovněž umí ulevit při bolestech hlavy a migrénách, pomáhá při žaludeční nevolnosti, revmatu a záchvatu dny.

Čaj, který je skutečně mírně jedovatý a dráždivý, se na veškeré obtíže využívá jen ve velmi malých dávkách a terapeuticky. Budete-li jej chtít využít pro domácí léčbu, doporučujeme poradit se s bylinářem nebo lékárníkem.

Lepší volbou je používání krémů s výtažkem šeříku nebo domácím mazání, kdy šeřík naložíme do oleje. Ten pak pomáhá i na uvolnění ztuhlých svalů.

Šeříková vůně je vynikající také při nadměrném stresu, vnitřním napětí a funguje jako účinné afrodiziakum.

Sběr a uchování

Rostlina se sbírá výhradně za suchého počasí. Listy se sbírají během června a července. Nálev z nich se hodí k obkladům například při vzniku ječného zrna. Květy pak v květnu, případně i začátkem června. Pro sušení je lepší, pokud nejsou ještě všechny zcela rozvité.

Šeřík pak sušíme na dobře větraném místě, případně v sušičce. Teplota nesmí přesáhnout 40 stupňů Celsia. Nasušenou bylinu pak spotřebujeme ideálně do roka.

Šeřík k jídlu

Květy je možné využít jako netradiční jedlou ozdobu na dezerty či do salátů. Z šeříku se vyrábí například populární želé, ale vyzkoušet můžete i zmrzlinu nebo limonádu.

Ochutnejte:

Šeříkový med

Zavařovací sklenici naplníme cca 3 cm pod okraj šeříkovými květy a zalijeme tekutým medem. Ten musí květy přesahovat. Necháme 4 – 6 týdnů macerovat. Poté můžeme používat (květy v medu nadále ponecháme a můžeme je jíst společně s medem).

Sirup a limonáda z květů šeříku

2 hrnky šeříkových květů, 2 hrnky třtinového cukru, 2 hrnky vody, šťáva z 1 citronu

Natrhané květy oklepeme od případného hmyzu. Neoplachujeme je! Otrháme jen jednotlivé kvítky. Vodu nalijeme do většího hrnce, necháme mírně ohřát a odstavíme. Přisypeme cukr. Mícháme, dokud se zcela nerozpustí. Směs pak přivedeme k varu a přidáme i šeříkové květy. Necháme 10 – 15 minut pozvolna probublávat. Hotový sirup přecedíme a přidáme k němu šťávu z citronu. Nalijeme jej do lahví, uzavřeme a uchováváme v chladu a temnu.

Pro osvěžující limonádu nalijeme trochu sirupu do láhve a doplníme perlivou vodou. Do limonády přidáme kolečko citrónu, několik lístků meduňky a kus šeříkového květu na ozdobu.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *