Podrobný návod na zdravé zuby (nejen) u dětí

Dr. Weston A. Price, známý zubař a autor knihy Výživa a fyzická degenerace, byl zřejmě jeden z prvních lékařů, který pochopil příčinu vzniku zubního kazu již v roce 1915. Přišel na to na základě několikaletých studií domorodých obyvatel Ameriky, kteří o čištění zubů a zubní pastě neměli ani ponětí, ale přesto se jim zubní kazy vyhýbaly jako „čert kříži“.

Price zjistil, že jejich dieta je bohatá na kvalitní tuky a vitamíny v nich rozpustné (A, D, E a K) a také obsahuje takzvaný aktivátor X, což je hormon podobný hormonu (vitamínu D), jenž se nachází v nepasterizovaném másle (velmi žluté barvy) od krav živených trávou rostoucí nejvíce v období květen až září. Nedostatek právě těchto vitamínů zapříčiňuje vznik zubního kazu.

Hlavní příčiny vzniku zubních kazů u dětí

Dětí, které trpí zubními kazy již v raném věku (od cca osmnácti měsíců), přibývá, přičemž tvorba zubního kazu není jen o tvořícím se plaku a špatném čištění.
Abychom mohli lépe provádět prevenci zubních kazů nejen u dětí, je třeba vědět, kdy se zoubky vyvíjí. K prvotní kalcifikaci zoubků a jejich vývinu dochází mezi 14. až 19. týdnem těhotenství. Poté dochází ke kompletaci korunek po narození, a to mezi 1,5. až 10. měsícem života.

Kořeny zubů se pak kompletují mezi 1,5 až 3 roky. Mléčné zuby se začínají prořezávat mezi 5. a 6. měsícem – první se obvykle prořezává dolní řezák. U zdravého dítěte mají být všechny mléčné zuby prořezány do dvou let života.
Výživa má vliv na lidský růst a vývoj, což samozřejmě platí i na vývoj zubů. Základní látky, které zajišťují zdravé zuby, jsou vápník, hořčík, fosfor a vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K.
Vápník a fosfor jsou nezbytné pro vytváření krystalů hydroxyapatitu, jejichž hladinu v krvi udržuje vitamín D. Vitamín A napomáhá vytvářet keratin, vitamín C zase kolagen. Součástí krystalů hydroxyapatitu rostoucího zubu je fluorid, díky němuž je zub odolnější vůči demineralizaci a následně zubnímu kazu.

Potřebné živiny

Studie publikována v odborném lékařském časopise British Medical Journal potvrzuje, že zubní kazy se mohou zvrátit, pokud tělu dopřejeme ty správné živiny. Tato studie sledovala 62 dětí se zubními kazy a rozdělila je do tří skupin. První, kde děti následovaly standardní dietu plus konzumovaly obiloviny obsahující kyselinu fytovou, druhá skupina dětí následovala standardní dietu plus doplněk v podobě vitamínu D a třetí skupina dětí nekonzumovala žádné obiloviny a doplňoval se jim vitamín D.
Výsledky ukázaly, že dětem z první skupiny se zvýšil počet zubních kazů, kdežto u dětí, které vyřadily z jídelníčku obiloviny (respektive kyselinu fytovou a přijímaly vitamín D), se téměř všechny zubní kazy „zahojily“.

Co způsobuje zubní kazy?

1. Deficit vápníku, fosforu a magnézia.
2. Deficit vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K (především vitamínu D).
3. Přílišná konzumace potravin obsahujících kyselinu fytovou.
4. Přílišná konzumace vysoce zprocesovaného cukru.

Nedostatek výše zmíněných látek může mít na vývoj zubů celou řadu dopadů. Pokud zubům chybí vápník, fosfor a vitamín D, tvrdá struktura může být méně mineralizovaná.

Nedostatek vitamínu A může vést k omezené tvorbě zubní skloviny, zatímco nedostatek fluoridu má za následek demineralizaci v případě, že je zub vystaven kyselému prostředí a současně oddaluje opětovnou mineralizaci zubu.

Pokud se zub teprve vyvíjí, může přebytek fluoridu způsobovat fluorózu. Neznamená to však, že bychom dětem měli podávat zubní pasty s fluoridy, které jsou v syntetické a v anorganické podobě toxické. Několik studií také potvrdilo souvislost mezi fluorizováním vody a vznikem rakoviny. Naštěstí se v České republice voda nefluorizuje, ale přesto bychom měli dbát na konzumaci vody kvalitně filtrované.

Jak na prevenci

Především bychom měli myslet na adekvátní výživu v těhotenství. Velmi záleží na tom, kde a v jakém prostředí žijete (zaměřte se na zmíněné vitamíny a minerály posilující tvorbu zubů).

Nejčastější je deficit vitamínu D jak u dospělých, tak u dětí. To, že se sluníte bez používání ochrany proti slunečnímu záření, ještě neznamená, že si kůže vytvoří dostatek vitamínu, respektive hormonu D.

Jak popisuji ve své knize Hravě o živé stravě, pokud máte tmavší pleť, je třeba na sluníčku zůstat déle. Záleží také na tom, v jakém úhlu paprsky na zem dopadají, respektive to, kde se nacházíte. Slunce je pro život na zemi potřebné, nebojme se ho tedy, ale respektujme jeho sílu.
Konzumují-li ženy v těhotenství potraviny bohaté na přírodní vápník, mohou tím výrazně omezit vznik zubního kazu u svých dětí. Omezení tvorby zubního kazu u dětí vede k lepší kvalitě života, neboť redukuje bolest a nepříjemné zdravotní obtíže, jako například kardiovaskulární onemocnění.

Bezmasé děti

U veganských, vegetariánských a vitariánských dětí je nesmírně důležitá konzumace tmavé listové zeleniny již od raného dětství, a to kvůli dostatku minerálních látek tak důležitých pro tvorbu zubů. Nesmíme opomenout také častou konzumaci divokých bylin jako kopřiva, pampeliškové listy, medvědí česnek, sedmikrásky a další.

Pokud vám dítě tyto potraviny odmítá, není vhodné dlouhodobé a striktní vitariánství ani veganství. My dospělí se můžeme o svém stravování volně rozhodnout, naše děti jsou však do určitého věku závislé na nás. Buďme tedy opatrní a hlavně kritičtí sami k sobě. Pokud vidíme, že naše dítě na tomto typu stravování neprospívá, zařaďme občasné živočišné bílkoviny a především kvalitní tuky.

Co dalšího můžeme pro zuby udělat

Olejový ústní výplach – takzvaný oil pulling neboli převalování oleje v ústech. Ústa jsou totiž semeništěm spousty mikroorganismů, například takový streptococus mutans předává své extrakty dále do krve a podporuje zánětlivé procesy.

Olej v ústech na sebe váže škodlivé bakterie a dostane se i do všech nepřístupných míst, kde se bakterie dlouhodobě usazují a množí (mezizubní prostory, krček a podobně). U malých dětí je vyplachování olejem téměř nemožné. Je však dobré podat trošku kokosového oleje na zubní kartáček a postupně tak děti navykat na jeho chuť.

Děti od cca pěti let si již mohou pomalu vyplachovat, ale nepolykat! Můžete použít kvalitní olivový, kokosový nebo sezamový olej. Dospělí a starší děti mohou olej „převalovat“ v ústech zhruba deset minut každé ráno a večer. Poté je potřeba ústní dutinu vypláchnout vodou a následně si vyčistit zuby přírodní pastou bez fluoridu a dalších chemikálií.

Makro- a mikroživiny

Je vhodné podpořit zuby těmito vitamíny a minerály:

– Vitamíny rozpustné v tucích: A, D a E a hlavně K2

– Pokud nejste vegetariány a vegany, pak můžete pravidelně konzumovat vývary z kostí, které obsahují spoustu minerálů a vitamínů podporujících remineralizaci zoubků (nejenom těch dětských). Pokud jste vitariáni, vegani, makrobiotici, vegetariáni či následujete principy ájurvédy a podobně, pak doporučuji kvalitní přírodní doplňky – především vápník, K2 a vitamín D.

– Vitamín C na posílení dásní

Pozor – kazy se mohou přenášet! A tak maminky, pokud máte samy kazy, prosím neolizujte dětem lžičky. Pokud jeden ze sourozenců trpí kazy, nesdílejte s dalšími dětmi příbory, poháry na vodu a podobně.

Pokud má dítě již kazy a kojíte, snažte se omezit kojení – hlavně to noční. Netvrdím, že kojení způsobuje kazy, to v žádném případě. Jakmile jsou však zoubky oslabené či kazivé, pak bakterie, které kazy způsobují, se přiživí na jakémkoli cukru (ať už přírodním z mateřského mléka, cukru z ovoce a podobně, anebo tom rafinovaném, který je samozřejmě ještě horší).

Vyskytly-li se kazy, pak dbejte na pravidelné čištění zubů čtyřikrát až šestkrát denně kvůli množení bakterií. Noste s sebou kartáček, malou pastu a skleničku s výplachem na ústa a zuby (na výplachy doporučuji destilovanou vodu, antibakteriální koloidní stříbro a xylitol).

Xylitol je druh cukrového alkoholu, který patří do kategorie polyolů. Možná jste zaznamenali existenci dalších sladidel, jež patří do této kategorie, jako je sorbitol, manitol, laktitol a maltitol.

Výhody xylitolu, co se týče péče o zuby

* Výrobky pečující o ústní hygienu patří k těm, které xylitol obsahují nejčastěji. Jsou to zubní pasty, ústní vody, žvýkačky a mentolky. Ústní bakterie se „neživí“ tímto cukrem, a tak je bezpečný pro péči o zuby.

* Xylitol má též antimikrobiální vlastnosti chránící před infekčními bakteriemi, jako je pneumokok. Kmeny této bakterie způsobují zápal plic a zánět mozkových blan. Xylitol zabraňuje růstu této zhoubné bakterie tím, že vyvolá toxický účinek v zapouzdřené bakterii. Antibakteriální účinky xylitolu platí také pro výše zmíněnou ústní hygienu.

* Konzumaci xylitolu jako sladidla nedoporučuji ve velkém množství, jelikož ještě není dostatečný počet studií, které by poukazovaly na jeho výhody. Dobré jsou však kvalitní žvýkačky s vyšším obsahem xylitolu (cca od 60 procent) pro děti jako přirozené čištění zubů.

* Dle studií, které byly provedeny ve Finsku na dětských zubech, bylo zjištěno, že u 11–12letých dětí se zubními kazy, které dostávaly tři xylitolové žvýkačky denně, došlo k redukci zubních kazů o 55 až 60 procent. Navíc i po pěti letech, kdy tyto děti již neužívaly pravidelně xylitol, měly mnohem méně zubních kazů ve srovnání s jinými dětmi

Věděli jste, že…?

Za zmínku stojí fakt, že xylitol se velmi často získává z kukuřice. Jedná se obvykle o geneticky modifikovanou kukuřici nebo kukuřici z Číny. Alternativou je xylitol ze „severoamerického tvrdého dřeva“ (břízy), i když tento je obvykle dražší. Vždy se snažte zjistit původ tohoto sladidla v zubní pastě anebo žvýkačkách s xylitolem.

Doplňky pro remineralizaci zubů

Nejlépe je veškeré makro i mikroživiny získat z čerstvé organické stravy. Bohužel podmínky nám ne vždy dovolují, abychom získali vše potřebné z potravin (půda již není tak bohatá na minerály a vitamíny jako kdysi, sluneční záření v zimních měsících je omezeno anebo děti tráví půl dne ve školce či škole).
Nejsem zastáncem synteticky vyrobených doplňků stravy. Mají samozřejmě své místo ve výjimečných případech, jako je například posílení již slabých a silně poškozených zubů, avšak dlouhodobé užívání synteticky vyrobených doplňků stravy není prospěšné. Pokud nejste vegani, vitariáni a tak dále, do jídelníčku můžete zařadit i kvalitní bio máslo (co nejšetrněji zpracované), za studena lisovaný olej z tresčích jater, kvalitní ryby a vývary z kostí (vařit minimálně 24 hodin).

Tip redakce:
Vitamin Code: Raw Calcium
Doplněk stravy, který obsahuje rostlinnou formu vápníku pocházející z RAW, organic a whole food (nezpracované a nerafinované rostliny, bez přísad) řas rostoucích v oceánu, které jsou přirozeně bohaté na minerály a stopové prvky, jež napomáhají tvorbě kostí i remineralizaci zubů. Vzhledem k tomu, že máme přípravek v redakci ozkoušený na kůži vlastní i jednoho dítěte (8 let) s problematickým chrupem, vřele doporučujeme. Složení přípravku jsme rovněž konzultovali s několika dentisty – s kladným ohlasem. Seženete jej ZDE.

Deset praktických tipů pro posílení zubů

1. Dbejte na kvalitní stravování a užívejte přírodní doplňky stravy v těhotenství (především vitamín D, K2 a vápník).

2. Myslete na konzumaci co nejkvalitnější vody. Pořiďte si kvalitní filtr či destilátor.

3. Vyhněte se pastám s fluoridy.

4. Učte děti konzumovat tmavě zelenou listovou zeleninu a divoké byliny již od raného dětství.

5. Dbejte na dostatečný příjem vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a minerálů: vápník, hořčík a fosfor.

Kostival lékařský (Symphytum officinale)

6. Používejte kvalitní přírodní pastu či ústní výplachy kvalitními oleji a xylitolem.

7. Jakmile to věk dětí dovolí, zvažte zavedení kvalitních xylitolových žvýkaček.

8. Přírodní čištění zubů podpoříte také pomocí mrkve, kedlubny, ředkvičky a podobné zeleniny. Popřípadě můžete použít ekologické zubní kartáčky.

9. Pokud již má dítě problém se zuby, omezte sladké a sušené ovoce, rafinovaný cukr, sladké nápoje, obiloviny a potraviny obsahující vyšší množství kyseliny šťavelové a fytové . Po každém jídle dítěti vyčistěte zuby anebo alespoň vypláchněte ústní vodou s xylitolem.

10. Kostival lékařský (Symphytum officinale) je výbornou bylinkou na léčbu zubního kazu, jehož extrakt můžete přidat do ústních výplachů. Hřebíček pak pomůže od případných bolestí.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *