Fotonávod: Repelent proti obtížnému hmyzu

Rok se s rokem sešel a máme tu opět období klíšťat. A za chvíli se přidají i komáři a další obtížný hmyz. Vyjít z lesa bez štípanců je věc téměř nemyslitelná a posedět večer na zahrádce bude už za chvíli skoro “o život” :-D. Ale nebojte se, řešení máme. Chemické repelenty nechte ležet v obchodech. Neutrácejte zbytečně peníze za koktejl pro naše tělo toxický. Ano, můžete si koupit repelent přírodní, ale to se zase vaše peněženka pěkně odlehčí. Pojďte si raději spolu s námi odpuzovač hmyzu vyrobit.

Výroba domácího repelentu není vůbec složitá, tedy alespoň na čas. Surovin je potřeba trošku víc, ale není jistě problém je sehnat, případně objednat přes nějaký internetový obchod. Navíc je pak můžete využít i na další radosti, nejen pro repelent. Připraveni? Tak pojďme na to:

Na poctivý domácí repelent budeme potřebovat:
* 250ml lahvičku s rozprašovačem
* 30 ml čistého lihu (může být například i vodka)
* 150 ml horké vody + studenou vodu na dolití
* hrst čerstvých bazalkových lístků
* směs 100% éterických olejů: 10 kapek levandule, 10 kapek tea tree, 5 kapek rozmarýnu, 5 kapek máty peprné, 5 kapek citrónové trávy (neboli lemongrass), 2 kapky vetyver, 2 kapky pačule a 2 kapky geránia

 

150 ml vody zahřejeme (není žádoucí, aby došla varu) a zalijeme jí bazalkové lístky. Necháme půl hodiny odstát. Bazalka se vylouhuje a voda během půl hodinky zchladne. Místo bazalky je možno využít i služeb libečku, ten rovněž působí silně repelentně.

 

 

 

Mezitím nalijeme do misky čistý líh – ten musí být minimálně 40% – bude-li mít větší “grády”, tím lépe. Do lihu pak postupně nakapeme připravené éterické oleje. Repelentně působících éterických olejů je více, takže můžeme libovolně kombinovat, abychom si připravili směs, která bude našemu nosu ku libosti.

 

 

Do voňavé směsi pak přilijeme zchladlý bazalkový výluh a důkladně celé promícháme.

 

 

 

 

Hotovou vlastní repelentní směs přelijeme do připravené nádoby. Je-li potřeba, dolijeme ji čistou vodou. Vzhledem k obsahu lihu a éterických olejů není nutné používat vodu destilovanou. Bohatě postačí obyčejná “kohoutková”.

 

 

 

Nádobku uzavřeme a repelent můžeme ihned používat. Tento domácí bylinný repelent vydrží téměř neomezeně dlouho, ale jeho repelentní účinky se časem snižují. Je tedy vhodné spotřebovat do tří až čtyř měsíců. A ještě jedno důležité upozornění: pro velmi malé děti a psy je nutné vytvořit lehčí a více naředěnou směs. Pro kočky tento repelent není vhodný vůbec!

 

 

Foto: Jirka Svoboda

 

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *