Markéta Šichtařová: V těhotenství využívám sílu bylin, vřes mi velmi pomáhá

Ekonomka Markéta Šichtařová je jednou z nejúspěšnějších žen v republice. Naše sympatie si získala tím, že je svá. Nebojí se říci, jaký je její pohled na svět. O všem přemýšlí a zkoumá obě strany jedné mince. Vyzná se v mnoha oblastech a vydala už spoustu úspěšných knih. Dokonce i kuchařku, kterou ocení nejen ti, kdož mají nějaké výživové omezení. V současné době se připravuje na příchod svého šestého potomka.  Předchozích pět porodila doma a všechny má s jediným mužem svého života – ekonomem Vladimírem Pikorou.

Markéto, děkuji za čas, který jste si pro nás udělala. Přeci jen, jste brzy v očekávání dalšího potomka. Jaké to je “pošesté”?

Manžel se mě nedávno ptal na totéž – předpokládal, že mu řeknu něco v tom smyslu, že už to je takové „nijaké“, pořád stejné, nezajímavé. Prostě brnkačka. Ale já to tak necítím. Fyzicky a psychicky je to samozřejmě mnohem snazší, protože člověk už ví co a jak. Není ze všeho tolik vyplašený. Ví, jak které problémy řešit. Ví, co je normální, takže se nenervuje. Ale jinak, pokud jde o intenzitu prožívání, je to pořád stejné. Tak jako se nedá říct, že některé dítě by pro vás bylo „lepší“ nebo „milovanější“ než jiné, tak se taky nedá říct, že byste se na několikáté dítě těšili méně než na to prví. Takže intenzita pocitů je pořád stejná.

Jste známá svou pracovní vytížeností, takže předpokládám, že stále pracujete. Jak o sebe pečujete v tomhle období?

Mám dojem, že nejlepší „péče“ je být tak zaměstnaná vším kolem rodiny a práce, že nemáte čas přemýšlet nad nesmrtelností brouka. Je to takový ten efekt stoleté vesnické babky, která vám řekne: „Copak já mám čas umřít, když se musím pořád starat o ty králíky a slepice?“ když máte velkou rodinu, uvědomujete si, co je v životě podstatné, takže si nedopřáváte ten luxus hroutit se nad každou prkotinou. A když se nehroutíte nad prkotinami, jste psychicky víc v pohodě, což zase má pozitivní vliv i na vaše zdraví, které je odrazem vaší psychiky. Já se prostě v těhotenství chovám prakticky stejně jako mimo těhotenství, jen s tím rozdílem, že jsem nesrovnatelně zadýchanější, takže se vyhýbám velké fyzické námaze.

Ženy koncem těhotenství rády popíjejí maliník vzhledem k jeho účinkům urychlit porod. Dáváte si taky nebo to celé necháváte “osudu”?

Tyhle věci jsem řešila hlavně při prvním těhotenství. Teď už bych naopak potřebovala spíš nějaký „zpomalovač“ porodu 😀 . Miminko co miminko, doba trvání porodu se zkracuje, což je samozřejmě logické, takže naposledy už to byl pěkný fičák. Bylinky působící stejným směrem jako maliník jsou tedy trochu ze hry. Nicméně v průběhu těhotenství si nemůžu vynachválit vřes, po porodu se k němu ještě přidává přeslička – a to na odvodnění. Jsem totiž ten typ, který během těhotenství vždy přibere minimálně dvacet, ale často ještě mnohem víc kilogramů, a to na zadržené vodě. A vřes na to funguje docela dobře.

Dejme stranou pracovní část Vašeho života, máte vůbec čas na nějaké své záliby? Jednou za “uherský rok” čas pro sebe?

Ráda se starám o rostliny, miluju tvrdou hudbu, ve čtyřiceti letech jsem se začala učit na elektrickou kytaru, po nocích, když už děti spí, v posteli hodně čtu e-knihy… Takže ano, ten čas se najde. Jinak by člověk, s prominutím, zblbnul. (A výroba dětí se dá taky považovat za zálibu?)

Jaká je Markéta Šichtařová mimo světla médií?

Vážně nevím, co vám na to mám říct… Možná takhle: Asi vás to překvapí, nejspíš tak nepůsobím, ale jsem celkem introvert. Že tak nevypadám, je jen tím, že jsem na kamery už zvyklá a nevnímám je.

Vypadáte pořád skvěle. Jak a čím si udržujete postavu?

Ničím! Pokud tedy máte na mysli nějaké cvičení a podobně. Možná by se dalo za jakési udržování považovat to, že celá moje rodina najela na bezlepkovou a bezmléčnou dietu, ale nikoliv kvůli postavě, ale kvůli tomu, že manžel a děti mají celiakii (děti to po manželovi zdědily). A já s nimi logicky držím partu, ačkoliv bych teoreticky nemusela. Ale jednak je jednodušší vařit jen jednu sadu jídel, jednak mi to i osobně vyhovuje, protože musím říct, že se tak i já sama cítím líp, vitálněji. Nehledě na to, že mě tohle vaření začalo i bavit. Dokonce jsem o tom napsala i kuchařku. Jakmile jsem začala jíst tímhle způsobem, spadla mi sama od sebe bez jakékoliv snahy váha, zlepšila se pleť, vlasy… A nejlepší na tom je, že sama bych na něco takového nikdy nepřišla, kdybych nebyla k tomuhle životnímu stylu donucená právě celiakií manžela.

Držela jste vůbec někdy nějaké diety? Jaký je Váš běžný jídelníček? Máte něco, na čem doslova “ujíždíte” a co Vám dodává energii?

S výjimkou té zmíněné bezlepkové a bezmléčné jsem nikdy předtím dietu v pravém slova smyslu nedržela. A dokonce si i myslím, že způsobu jídla, jak ho máme nastavený teď, se nedá v pravém slova smyslu říkat dieta, je to spíš životní styl: Mraky zeleniny, ovoce, kvalitní maso, olivový olej, téměř žádný cukr. Něco, na čem bych vyloženě ujížděla, mě teď nenapadá. Ale musím říct, že mylná by byla představa, že se „štítím“ všeho, co je tradičně považováno za nezdravé. Třeba rozhodně nejsem žádný abstinent, bezmléčné čokolády jsem schopná sníst na posezení celou tabulku a tak dál. I když vlastně jedna věc, kterou používám na jednorázové dobití energie, mě napadá: totiž kokosová voda. Velký počet těhotenství a dlouhé kojení samozřejmě dost vyčerpává minerály v těle, chybí vám ionty, občas se cítíte vyčerpaně. Jenomže klasické iontové nápoje mi složením nevyhovují. A tak jsem objevila kokosovou vodu z mladých ořechů. Opravdu to na jednorázové dodání iontů a tedy dobití energie funguje.

Co jarní a podzimní očistné kúry, pouštíte se do něčeho takového?

Ne. Moc práce 😀 .

Máte zahradu? Pěstujete něco vlastního?

Ano, máme zahradu. Ale není čas pěstovat zeleninu. Pěstujeme jen věci méně náročné na údržbu, máme tedy vlastní sad s různými druhy ovocných stromů, já si pěstuju do kuchyně některé bylinky.

Která bylina (rostlina, květina…) je Vaší oblíbenou a proč?

Snad růže. Takové ty velké, sadové, anglické. Těch mám na zahradě hodně.

Markéto, děkujeme za rozhovor a přejeme vše dobré a krásný porod ♥.

Foto: archiv Markéty Šichtařové

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *