Založte si bylinkovou spirálu, je to snadné!

Před více než pěti lety u nás začala být populární permakulturní zahrada a právě ve spojení s ní jste se mohli kromě jiného setkat také s pojmem bylinková spirála. Tento typ bylinkové výsadby najde své uplatnění v malé městské i prostorné venkovské zahradě a můžete si v ní vypěstovat bylinky vyžadující různorodé podmínky.

Bylinková spirála se hodí i do městské zahrady.

Stavba bylinkové spirály sice není nijak složitá, je ale třeba brát v úvahu několik důležitých kritérií. V praxi se totiž dělá celá řada chyb, kvůli nimž spirála nepůsobí zrovna nejvkusněji a ne vždy nabídne výhody, pro které vlastně vznikla. Ještě než se tedy pustíte do vlastní stavby, zamyslete se hlavně nad jejím umístěním, ideálně by měla navazovat třeba i na jiný prvek v zahradě, který jí ovšem nebude stínit. Stejně tak správně vybírejte materiály, které budou tvořit její stěny. Pokud se v zahradě objevuje především přírodní kámen, pak kámen zopakujte i ve spirále. Důležitým tématem je pak velikost. Na českých zahradách totiž rádi zakládáme spirály malého průměru, které neumožní pořádně využít podmínek, které nám tato specifická výsadba bylinek umožňuje. Ideální průměr se pohybuje okolo tří až pěti metrů, jedině tak si zde vypěstujete dostatek léčivých bylinek.

Stavíme spirálu

V první řadě je třeba základové kameny nebo jiný stavební materiál zapustit pod úroveň stávajícího terénu, spirála pak bude stabilní a bude vám dělat radost po dlouhá léta. Výkop by měl být hluboký asi 20 cm. Spirálu začneme stavit od jejího obvodu, kdy začneme na odplevelenou zeminu zbavenou travního drnu klást kámen nebo třeba cihly, záleží na vámi vybraném materiálu. Uvnitř spirály postupně navršujeme zeminu, aby se o ni stavební materiál mohl opřít. Ve středové části, která bude nejvyšší, položíme drenážní vrstvu z kamene, poškozených cihel nebo stavební suti. Používejte pouze materiály, které neobsahují škodlivé látky, přesto sem mohou přijít zbytky omítek nebo stavební suť. Spáry mezi cihlami nebo kamenem tvořícími stěny spirály vykrýváme, to znamená, že by je měl stabilizovat materiál v následující řadě tak, aby na sebe nikdy nenavazovaly dvě spáry. Stavba by pak byla méně stabilní. Nakonec výsadbový prostor spirály dosypeme zeminou v mocnosti 20 až 30 cm a můžeme se pustit do výsadby bylinek.

Na severní straně spirály lze pěstovat i stínomilné bylinky.

Jezírko jako součást spirály

Někdy se můžete setkat také s vodním prvkem, který je možné založit ve spodní části u paty spirály. Jezírko ideálně zakládáme pokud možno co největší, aby voda v něm upravovala mikroklima v okolí. Bylinky pak díky rose získají potřebnou zálivku, takže většinou nebude třeba ani zalévat. I podoba jezírka by ale měla korespondovat s přírodním vzhledem bylinkové výsadby.

Výhody pěstování bylinek ve spirále

–         bylinková spirála umožňuje pěstování velkého množství bylinek na malé ploše

–         i malá spirála disponuje různými podmínkami, jižně orientované části budou vystaveny slunci a hrozí v nich také přísušek, proto zde pěstujte druhy odolné slunci a suchu, na severní straně bude naopak po určitou dobu panovat stín, do kterého zase vybírejte stínomilné rostliny

–         teplomilné rostliny využijí mikroklima vzniklé díky sluneční pasti – na tomto efektu se podílí hlavně kámen či cihly, které ve své vnitřní struktuře kumulují teplo a to uvolňují během noci nebo v průběhu chladných dní

Foto: archiv autorky + Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *