Miriam Kotorová: Naši předkové jedli i o Velikonocích v souladu s přírodou

S Miriam se už nějaký ten pátek známe, a beze studu přiznávám, že návštěvy u ní mě baví. Nebo spíš “chutnají”. Vždy přede mě položí na stůl něco, co jím se zavřenýma očima a vychutnávám si každým soustem. Dokáže připravit neuvěřitelné lahůdky. Má vlastní web Snědeno s chutí, kde lze najít tradiční, netradiční, zdravé i dietní (vegan, bez lepku, raw apod.) pokrmy. A protože o potravinách a jídle všeobecně ví snad všechno, je pro mě jakýmsi “kulinářským guru”. Je tedy tou nejpovolanější osobou na mé zvídavé dotazy ohledně velikonoční tabule.

Miriam Kotorová, www.snedeno.cz

Velikonoční tradice známe všichni. Ale jak je to s jídlem, co jedli naši předci? Na co jsme zapomněli a co bychom mohli navrátit do svátečního jídelníčku?

Je dobré si uvědomit, že naši předci neměli na každém rohu supermarket, neznali lednice, mrazáky a ani cizokrajné ovoce a zeleninu.  Živili se tím, co vyrostlo v okolí, co ulovili nebo sami vypěstovali a dokázali uskladnit na horší časy. Jejich jídlo, ať se to zdá sebepodivnější, bylo zdravé a v bio kvalitě. Po dlouhé zimě a následném dlouhém půstu přicházelo s jarem období hojnosti.
Na Bílou sobotu hospodyňky pekly mazance a beránky.
V neděli, na Boží hod velikonoční, připravovaly velikonoční nádivku, maso jehňat, kůzlat, telat nebo holoubat a pekly chléb. Každý host byl pozván ke štědrému stolu.
Na Velikonoční pondělí zase připravovaly jídla z vajec, která symbolizují znovuzrození a nový život.

Jak je to s jarními bylinami do nádivek, které se pro tento účel hodí nejvíce?

Naši předci žili v souladu s přírodou a byli velmi moudří. Věděli, že tělo je po dlouhé zimě vyčerpané a je potřeba doplnit vitamíny. Sázeli na mocnou sílu přírody a velmi dobře znali divoké byliny. Do nádivek přidávali všechny možné jedlé rostliny, které právě našli. Lístky řebříčku, sedmikrásek, fialek, pampelišek, bršlici, popenec, kopinatý jitrocel, kopřivu, hluchavku i medvědí česnek. V okolí domu sebrali rašící petrželku a v komoře třeba i zelené výhonky cibule.

Máš vlastní, velice úspěšný web Snedeno.cz . Moc ráda bych Tě tedy poprosila o nějaký netradiční, zdravý a nebesky dobrý recept na tradiční velikonoční jídlo. Co bys nám připravila?

Velikonoční nádivka (Forma 30×30 cm)

10 rohlíků
10 vajec
190 g uzeného tempehu (1 balíček)
400 g vody
100 g šlehačky
80 g mandlí
80 g másla
2 zeleninové bio bujóny
2 lahůdkové cibulky
mísa kopřiv
svazek medvědího česneku
svazek libečku
petrželka
muškátový oříšek
čerstvě mletý pepř
špetka soli

Mandle spaříme vroucí vodou, oloupeme a nahrubo posekáme. Vodu svaříme s rozdrobeným bujónem. Rohlíky a tempeh nakrájíme na kostičky. Rohlíky nasypeme na plech a necháme asi 15 minut okorat v troubě vyhřáté na 100 stupňů Celsia. Kopřivy spaříme vroucí vodou, scedíme a vymačkáme vodu. Společně s ostatními bylinkami posekáme na kousky.

Rozehřejeme máslo. Oddělíme žloutky od bílků. Do bílků dáme špetičku soli a ušleháme sníh. Do žloutků nalijeme smetanu a rozehřáté máslo, opepříme a okořeníme nastrouhaným muškátovým oříškem. Vidličkou rozšleháme.

Okoralé kostičky rohlíků pokropíme vývarem a dlaněmi promícháme. Přisypeme všechny posekané bylinky, polijeme je žloutkovou směsí a promícháme. Přimícháme také nasekané mandle a pokrájený tempeh. Nakonec zlehka vmícháme bílkový sníh.

Formu vymažeme poctivě máslem a vysypeme hrubou moukou. Navrstvíme do ní připravenou směs a povrch lehce uhladíme. Vložíme do trouby vyhřáté na 170 stupňů a upečeme dozlatova, cca 35-40 minut.

Miriam, moc děkuji a přeji Tobě i celé rodině krásné, voňavé a sluncem prosvícené svátky.

Foto: archiv Miriam Kotorové, Snedeno.cz

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *