Trápí vás zánět dutin? Zde máte návod, jak jej “bezbolestně” zvládnout

Zánětu dutin se odborně říká sinusitida. Kdo zažil, pochopí. Nejde rozhodně o žádnou procházku růžovou zahradou. Konvenční medicína většinou nasadí antibiotika, a pokud nezaberou, nezbyde než se uchýlit k zákroku. V počátečním stádiu však nemoc můžete zcela vyléčit bylinami, ve stádiu pokročilejším mohou pak být skvělým podpůrným prostředkem.

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)

Dutiny máme v celé lebce, respektive v jejích několika kostech. Dvě jsou v horní čelisti, dvě v kosti čelní a dvě v kosti klínové. Další tři, i když vzájemně propojené v jednu, najdeme v kosti čichové. Všechny tyto dutiny jsou v kontaktu s vnitřkem nosu svými vývody.

Zánět má mnoho příčin

A proč vlastně dochází k jejich zánětu? Nejčastěji jsou na vině viry, které se do dutin dostanou z nosní sliznice. Zde poškodí onu sliznici a vytvoří dokonalý prostor pro usazení bakterií. To je i důvod, proč se při zánětu dutin většinou vodová rýma mění v rýmu hnisavou. Zánět ovšem můžete získat nejen z rýmy, ale také například z neléčeného zubního kazu, kdy se infikují dutiny horní čelisti. Tato infekce pak obvykle mívá velmi prudký průběh s nesnesitelnými bolestmi, horečkou i otoky obličeje. K zánětu dutin může také dojít při alergii – jednoduše se alergen dostane do krevního oběhu a následně i do dutin.

Nedá se snadno poznat

Rozpoznat zánět dutin není jen tak. Pokud se nevypravíte k lékaři, jen stěží si sami určíte správnou diagnózu. I když při opakovaných zánětech je člověku už tak nějak jasno, co se s jeho tělem nejspíš děje. Pokud tedy nejde jen o klasické “nastydnutí”, rozhodně budeme svoji zdravotní obtíž muset řešit. Postupně se totiž přidá i horečka, rýma se změní na hnisavou a často se objevují i chřipkové příznaky (únava, bolesti svalů a kloubů…). Dochází i na postupnou ztrátu čichu, pobolívá hlava a často velmi silně pálí či škrábe krku.

Tradiční léčba

Pokud půjdeme k lékaři, bude nejprve zjišťovat, zda jde o virový nebo již bakteriální zánět. V případě virů doporučí pouze klid, posílení imunitního systému a nejspíš přidá i nějaké protizánětlivé léky. U pokročilejšího, tedy bakteriálního zánětu, nasadí antibiotika. V případě nutnosti pak bude muset přejít i k punkci dutin, což rozhodně není nic příjemného.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)

První bylinková pomoc

Lichořeřišnice – silné přírodní antibiotikum. Lichořeřišnici užíváme nejlépe ve formě tinktury. V prvních dnech volíme velmi vysoké dávky, které postupně od třetího dne snižujeme. Rozhodně bychom měli lichořeřišnicovou tinkturu při zánětu dutin užívat, i při ustoupení potíží, alespoň 7 až 14 dní. Lichořeřišnice si hravě poradí s většinou bakteriálních onemocnění. Vyzkoušet můžete i čerstvou šťávu z listů, případně – jako doplněk – samotné květy do salátů.

Beta karoten – je nezbytný pro zdravé sliznice, stará se například o zdravé dásně. Také pomáhá léčit nejrůznější kožní obtíže, jako je ekzém nebo akné. Podporuje růst kostí a pevnost vlasů i nehtů a posiluje činnost imunitního systému. U žen je důležitý zvláště v období těhotenství pro správný vývoj plodu. V největší míře je tento vitamín obsažen ve žlutooranžovém ovoci a zelenině (ty je však nutné konzumovat nejlépe syrové, neboť varem nad 180 °C se vitamín ničí), dále v rybách a jejich tuku, v játrech, másle, vaječném žloutku, mléku a mléčných výrobcích.

Echinacea –slouží zejména k prevenci infekčních onemocnění a k celkovému posílení imunity, dále je vhodná k léčbě kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny či obyčejného nachlazení, chronických zánětů močového měchýře, ženských pohlavních orgánů, prostaty, zánětu mízních uzlin a při sklonech k hnisání. Vyrobit si šťávu z téhle bylinky můžeme ale i sami doma: 140 g zelených čerstvých listů nebo květů naložíme do půl litru lihu. Každý den pořádně protřepeme a po týdnu máme domácí echinaceový extrakt hotový. Je třeba ale počítat s tím, že pokud budeme výluh vyrábět ze sušené nati, bude obsah účinných látek nižší. Preventivně se v období viróz podává jedna kávová lžička denně, při nástupu choroby se mohou užívat až tři polévkové lžíce za den. Ovšem pozor – po třech týdnech je třeba kúru na měsíc vysadit, protože při dlouhodobém a nepřerušovaném podávání by echinacea mohla působit negativně na játra. Příprava čaje je podstatně jednodušší – do šálku dáme lžičku sušených květů a zalijeme je vodou. Čaj je nejideálnější formou užívání pro děti.

Mateří kašička – výživná mléčná složka ze slinných žláz včel-dělnic je to nejcennější, co nám tento užitečný hmyz může nabídnout. Obsahuje neskutečně obrovské množství vitamínů a minerálních látek a také zhruba dvacet aminokyselin, které si lidské tělo samo nedokáže vyrobit, přestože je ke svému fungování potřebuje (především pro růst a obnovu tkání). Mateří kašička se doporučuje jako lék na přepracování, únavu či dokonce deprese. Bezvadně funguje i na vysoký krevní tlak a kornatění tepen. Léčí akné i těhotenské flíčky na kůži. V neposlední řadě obrovsky posiluje imunitní systém a chrání tělo před nemocemi.

Šalvěj lékařská – působí dezinfekčně a protizánětlivě. Ničí bakterie, je osvědčená při bolestech v krku. Má spasmolytické a svíravé účinky, podporuje odkašlávání. Dále hojí veškerá poranění, dokonce i záněty dásní. Šalvěj však také dokáže podpořit naše tělo v boji proti nevítaným vetřelcům a onemocnění tak zkrátit na minimum.

Šalvějový med

velká sklenice medu, hrst rozdrcených čerstvých lístků šalvěje

Med ve vodní lázni postupně zahříváme tak, aby se stal tekutým. Mezitím rozdrtíme čerstvé šalvějové lístky, které pak přidáme do ohřátého medu. Promícháme. Nalijeme do malých skleniček a necháme týden stát na teplém místě, ideálně na okenním parapetu. Poté můžeme používat – buď samotný, do čaje nebo na ochucení jídel.

Foto:

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *