Víte, jak správně sbírat, sušit a uchovávat podběl?

Jedna z prvních bylin, které se po zimě v přírodě objevují. Ne nadarmo rozkvétá právě v době, kdy na nás útočí další vlna chřipek a nachlazení. Podběl nám totiž může být velmi dobrým pomocníkem. Avšak hned na úvod musíme upozornit, že výskyt podbělu u nás rapidně klesá. Sbírejte tedy v omezené míře a skutečně jen to, co opravdu (s)potřebujete.

Podběl lékařský (Tussilago farfara)

Jde o vytrvalou rostlinu zdobící okolí polních i lesních cest. Nezřídka zkrášluje okraje lesů, pole, břehy potoků, rumiště i lomy. Podběl dorůstá nejčastěji do výšky 15 – 20 centimetrů. Má šupinatý oddenek a jasně žluté květy. Ty v tento čas září kolem sebe natolik, že je těžké je minout.

Účinné látky byliny

Dá se říci, že je podběl opravdovým pokladem pro všechny fytoterapeuty. Ukrývá se v něm obrovské množství cenných látek – glykosidní hořčiny, třísloviny, sliz (faradiol), minerální soli, silice, fytosteroly, necidy a karotenoidy. Květy pak ještě navíc obsahují vitamín C, tanin, dextrin, bílkoviny a žluté barvivo (xantophyl). Nutno také podotknout, že ač je v našich končinách zakořeněný zvyk sběru květů, listy jsou co do účinnosti mnohem silnější. Mají v sobě navíc i některé minerální látky, cukry, cholin a rovněž také polysacharid inulin, což ocení především diabetici.

Využití v přírodní léčbě

Díky svému bohatému složení se uplatňuje zejména při kašli a respiračních onemocněních. Pečuje o normální funkci horních cest dýchacích. Na sliznicích vytváří ochranný povlak a má silné protizánětlivé účinky. Podběl celkově podporuje obranyschopnost organismu, je tedy vhodné užívat jej hned ve chvíli, kdy se necítíme úplně „ve formě“. Podběl může případné přicházející viróze pomoci předcházet a chránit nás tím, že posílí imunitní systém. V případě, že nás již bacily přemohly, si pak hravě poradí zejména s úporným kašlem, zánětem průdušek i plic a dokonce pomůže i při astmatu či začínající tuberkulóze plic. Je vhodným doplňkem při chrapotu či počínající ztrátě hlasu. Má protikřečové účinky a uvolňuje hleny z dýchacích cest. Rovněž pomáhá proti zánětu žil, urychluje léčbu ran a působí antialergicky. Je vhodným doplňkem při léčbě cukrovky. Čerstvě vytlačená šťáva z listů podbělu, nakapaná do ucha, pomáhá při bolestech v uchu.

Zásady správného sběru

Květy – sbíráme zásadně za suchého počasí (březen-duben). Buď je odstřihneme, nebo použijeme česací hřeben, který se používá při sběru heřmánku. Květy nesmí mít stonky delší než jeden centimetr. Rovněž nesbíráme odkvétající nebo vadnoucí úbory. Sušíme ve větrané místnosti, případně v sušičce maximálně na 40 °C.

Listy – sbíráme je později než květy (květen-červenec). Trháme výhradně zdravé zelené listy s řapíky. Sušíme maximálně při 35 °C a v tenké vrstvě. Vyšší teplota by mohla snížit obsah těkavých látek. Listy během sušení nesmí v žádném případě zčernat. Uchováváme v hermeticky uzavíratelné nádobě.

Čaj z podbělu při cukrovce

Jednu polévkovou lžíci květů (později i listů) vrchovatě naplněnou jen spaříme v 1/2 litru vody a necháme krátce vylouhovat. Rozdělíme na tři díly a popíjíme během dne.

Sirup z listů proti kašli

Nasbíráme čerstvé listy podbělu, omyjeme je a nadrobno nakrájíme. Do čisté skleněné nádoby vyložíme na dno vrstvu listů, kterou zasypeme vrstvou cukru. Pak dáme opět listy a cukr. Opakujeme, dokud není sklenice zcela zaplněná. Poslední vrstvou musí být cukr. Nádobu vzduchotěsně uzavřeme a necháme v temnu „louhovat“. Případně můžeme zakopat na zahradě. Po 8 týdnech obsah nádoby vyklopíme do hrnce, vzniklý sirup převaříme a plníme do sklenic. Uchováváme v lednici. Při potížích užíváme jednu čajovou lžičku denně.

UPOZORNĚNÍ:

Podběl není vhodné užívat déle než 4 – 6 týdnů v roce. Zvláště opatrné v užívání by měly být těhotné ženy a malé děti. Zde je povolené užívání jen v minimálním množství a výhradně ve směsi, nikoliv samostatně.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *