Léčivé stromy a keře patří do krajiny i do našich zahrad

Léčivé rostliny mohou mít mnoho podob, rozhodně to nemusí být pouze drobné byliny schované v trávníku. Za pozornost stojí také léčivé stromy a jejich méně vzrůstní kolegové, keře. Jejich význam oceňovaly již generace před námi a moc dobře věděly, proč si je vysazují na svůj pozemek. Zatímco z listů či květů některých druhů si připravíte léčivé čaje, jiné lze zařadit i do zdravého jídelníčku.

Trnka obecná z okrajů lesů pomalu mizí, její sazenice jsou ovšem stále k dostání, takže ji můžete pěstovat i na své zahradě.

Pokud se budete zamýšlet nad tím, jaké léčivé rostliny ještě na vaší zahradě chybí, možná to budou právě některé z užitečných dřevin. Ve volné přírodě roste nespočet skvělých rostlin, které patřily do zelené lékárny již našich babiček, tak si pro ně ušetřete také část pozemku. Většinou se jedná o světlomilné druhy, kterým příliš nesedí konkurence s ostatními rostlinami, proto jim dopřejte dostatek místa na světle. Z léčivých dřevin sbíráme různé části, v některých případech jsou to čerstvě rozvinuté květy, jindy zase listy, plody nebo třeba kůra na mladých větvičkách. Mezi úplný léčitelský základ bezesporu řadíme dvojici léčivých dřevin, které nabídnou široké možnosti využití, a to nejen v oblasti bylinářské, ale také v kulinářství. Lípa srdčitá a bez černý určitě nikoho nezklamou, ale vyzkoušet můžete i některé cizokrajné dřeviny. Inspirujte se třeba naším přehledem, ve kterém najdete soupis těch nejdůležitějších vlastností.

Bez černý je jedním z nejčastěji se vyskytujících léčivých keřů v české krajině.

Léčivé dřeviny a co od nich lze očekávat

Bez černý (Sambucus nigra) – močopudný a potopudný účinek, květy snižují horečku, snižují krevní tlak, podporují laktaci.

Dub letní (Quercus robur) – kůra z mladých větviček hojí různé typy poranění, silné stahující účinky, účinná i při paradontóze a zánětech dutiny ústní, vnitřní užití se příliš nedoporučuje kvůli možnosti předávkování.

Hloh obecný (Crataegus laevigata) – květy snižují krevní tlak, nálev odstraňuje ledvinové kameny, tinktura se užívá při poruchách spánku a nervovém napětí, užití je třeba konzultovat s lékařem.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) – listy prokrvují končetiny, prevence proti infarktu, pozitivně působí při Alzheimerově chorobě a proti degenerativním nemocem seniorů.

Bříza bělokorá (Betula pendula) – mladé listy pomáhají udržet normální hladinu cholesterolu v krvi, podporují funkci jater, ledvin a střev, močopudný účinek, skvělé na očistu organismu.

Růži šípkovou není dobré podceňovat. Léčivé jsou květy i plody.

Lípa srdčitá (Tilia cordata) – potopudný a močopudný účinek, květy snižují horečku, působí proti nachlazení a chřipce, snižují cholesterol a regulují vysoký krevní tlak, mladé listy lze přidat do zeleninových salátů

Ořešák královský (Juglans regia) – listy i zelené oplodí mají stahující a antibakteriální účinky, čistí krev a pozitivně působí na stav pokožky, likvidují střevní parazity a celkově podporují trávení, spařené listy lze použít jako obklad na hnisavé rány.

Vrba bílá (Salix alba) – kůra z mladých větévek snižuje horečku, užívá se při revmatu, zmírňuje bolesti hlavy, zubů a svalů, uklidňuje, podporuje snadné usínání.

Bezové květy patří do bylinných čajů proti nachlazení, ale jsou oblíbené i v kulinářské oblasti.

Recepty s léčivými dřevinami v hlavní roli

Čaj proti horečce a nachlazení

Na přípravu nálevu o objemu 1 l budeme potřebovat 2 polévkové lžíce směsi:

–      1 polévková lžíce květů bezu černého

–      1 polévková lžíce květů lípy srdčité

–      1 polévková lžíce listů jitrocele kopinatého

–      1 polévková lžíce kvetoucí natě mateřídoušky úzkolisté

 

Hojivý obklad nebo koupel z kůry dubu

Co budete potřebovat:

2 polévkové lžíce sušené dubové kůry (sbíraná během jara ze slabých větviček)

0,5 l vařící vody

Kůru je třeba několik minut povařit v horké vodě, poté necháme čtvrt hodiny louhovat. Po mírném vychladnutí přecedíme a nálev přidáváme do koupele nebo v něm namáčíme obklady určené na ošetření špatně se hojících ran. Tímto výluhem lze omývat i porodní poranění, rána se mnohem rychleji hojí a je mnohem menší.

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *