Manželé Vincourovi: Protestujeme proti všem formám využívání zvířat člověkem

Lukáš a Michaela Vincourovi jsou nejen na první pohled velmi sympatický pár, ale především jsou to lidé se srdcem na pravém místě. Bojují za práva zvířat – nemluví, opravdu konají. Poslední dobrou je o nich slyšet čím dál tím víc ze všech stran. A jestli máte chuť, můžete se k nim přidat i vy!

Jste aktivisty v ochraně zvířat, protestujete proti velkochovům. Kdy a jak vás napadlo pustit se do této aktivity?

Neprotestujeme pouze proti velkochovům, ale proti všem formám využívání zvířat člověkem. Mezi ty patří například testování na zvířatech, využívání zvířat v cirkusech, zoologických zahradách a další. Čím víc se nám odkrývala pravda o tomhle šíleném byznysu, tím jsme cítili větší potřebu být aktivní, zvířatům pomoci a ukazovat tuto pravdu veřejnosti.

 

Proč jsou podle vás velkochovy špatně?

Žádné zvíře ve velkochovu nemá přirozené podmínky a potřeby k životu. Člověk je degradoval pouze na stroje, které mu mají generovat zisk, a to za co nejmenší náklady. Na základě toho jsou týrány, namačkány do klecí nebo hal, bez možnosti vidět denní světlo.

Je alternativou jíst zvířata z malých farem nebo i tohle je špatně?

Pro nás tohle alternativou určitě není. Zvíře je stále chováno za účelem zisku. I když mohou mít lepší podmínky k životu, stále jsou zabíjeny na stejných jatkách jako zvířata z velkochovu. Navíc jsme v nedávné době viděli případ pomalu umírající krávy v bolestech, pohozené za stodolou právě na jedné malé farmě.  Nebo jsme navštívili osobně jednu malou rodinnou eko farmu a boxy na telátka jsou tam úplně stejné, dojírna vypadala jako mučírna a přístup lidí ke zvířatům na ní nebyl nijak vřelý. Jsou to pro ně zkrátka stále jen stroje na zisk.

Může se člověk zcela obejít bez masa?

Člověk se bez masa může stoprocentně obejít. Dokonce i bez živočišných produktů, jako jsou mléko, vejce, sýry… Světová zdravotnická organice (WHO) uznává rostlinnou stravu jako plnohodnotnou stravu pro všechny věkové kategorie, včetně dětí.

 

Nechybí veganům nějaké vitamíny, minerály či další látky potřebné k životu? Co třeba B12 – to je přece vitamín, který se získává z masa. Nebo železo? Kde berete zdroje těchto vitamínů?

Pokud člověk nejí žádné živočišné produkty a přemýšlí o tom, co a jak jí, nechybí mu nic. Stejně jako člověk, který je všežravec, musí přemýšlet, co jí. Tím, že si dá kus masa anebo mléko, neznamená, že bude mít všechny potřebné živiny k životu. Vitamín B12 je obsažen nejen v mase, ale také ve vejcích, mléku, sýrech… My jako vegani si pro jistotu vitamín B12 doplňujeme formou vitamínů. Pro nás je rozhodně etičtější investovat pár korun do doplňku stravy, než aby kvůli nám někdo zemřel. Navíc v současné době je vitamín B12 přidáván i do veganských produktů – rostlinná mléka, jogurty, tofu… Jinak jíme pestrou stravu a nic nám nechybí.  Zdroje železa jsou například v sójových bobech, fazolích, čočce, tofu, amarantu, cizrně, hrachu, houbách, quinoe, špenátu, řepě, dýni…

A co mléčné výrobky? Říká se, že mléčný průmysl je pro zvířata mnohem horší než ten masný…

Mléčné výrobky také nekonzumujeme, protože mléčný průmysl nemá se soucitem se zvířaty mnoho společného. „Mléčná“ kráva se celý život neustále oplodňuje, aby mohla dávat mléko. Telata jsou jim ihned po porodu odebrána a přemístěna do speciálního boxu, i když by měly být s matkou a pít její mléko. To se ale neděje a jejich mléko se dává lidem. Po snížení dojivosti, zhruba ve 4 – 7 letech, jde totálně vysátá kráva na jatka. Za normálních přirozených podmínek by žila až 25 let.

Existujte i nějaká alternativa mléka či sýrů?

Alternativ mlék a sýrů je čím dál víc. Makové, sójové, mandlové, kokosové, rýžové, ovesná mléka jsou již běžnou součástí obchodů a alternativ sýrů také přibývá. Navíc je možné tyto produkty vyrábět i vlastními silami doma, není to nic extra složitého.

Na vzestupu jsou ořechová „nemléka“. Jak ale poznat ten správný produkt? Co když výrobce použil nekvalitní ořechy? Jde o potravinu velmi náchylnou k plísním, jak tedy poznám kvalitní produkty?

Myslíme si, že každá firma musí dodržovat kvalitu potravin a nemůže prodávat mléko z plesnivých ořechů. Navíc oříšková mléka bývají čerstvá, oproti trvanlivému kravskému mléku, které může obsahovat určité procento kravského hnisu.

 

Už delší dobu řešíte problém s webovými stránkami zviratanejime.cz – respektive s tímto spojením na Facebooku.  Přitom sama stránka ani v nejmenším neporušuje žádná jejich pravidla. Máte v tuto chvíli už i nějaké vyjádření někoho kompetentního, proč se toto děje?

Facebook, stejně tak i Instagram nám smazal všechny příspěvky i událost, v kterých je zmíněna naše webová stránka zviratanejime.cz. A to bez jakéhokoliv předchozího upozornění. Pokud tu webovou adresu napíšete například do zprávy, neodešle se. Psali jsme jim, posílali hromadné stížnosti na odblokování stránky, ale zatím se nic neděje. Pouze se jen dozvídáme, že „odkaz porušuje zásady komunity“. Pokud by někdo dokázal poradit, jak tento problém odblokovat, byli bychom moc rádi.

V čem spočívá vaše práce „aktivistů“?

Způsobů, jak se angažovat v boji za zvířata a jejich práva, je spousta. Díky tomu si každý může vybrat to, co přesně vyhovuje jemu. Jsme moc rádi, když se lidé aktivně zapojují. Protože čím víc budeme všichni konat, tím dříve pomůžeme jednou pro vždy ukončit jejich trápení a vrátit jim zpátky to, co jim patří – jejich životy.

Budu-li se k vám tedy chtít přidat, jaké mám možnosti?

Určitě je možno se k nám přidat a pomáhat zvířatům. Buďto nejlépe na nějaké akci anebo přes naše stránky zviratanejime.cz (pokud budou fungovat) anebo na Facebooku, Instagramu či na e-mailu. Mrknout můžete i na naše vlastní stránky – vincourovi.com

Díky moc za rozhovor a přeji vám hodně sil, úspěchů i následníků – skutečných bojovníků za práva zvířat ♥

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *