Fotonávod: Vyrobte si voňavý ekologický prací gel

Konvenční prostředky pro praní jsou plné chemie, takže to jistě využívat nechceme. Podíváme-li se na ekologické varianty, můžeme se radovat, že jsou dnes už ve většině obchodů k mání. Avšak cena není příliš laskavá pro naši peněženku. Zbývá tedy poslední možnost – vyrobit si jemný, šetrný ekologický prací gel doma. Nezabere to tolik času a o náročné výrobě taky nemůže být řeči. Tak co, zkusíte to?

Ve většině našich redakčních domácností se tenhle gel stal už jakýmsi evergreenem. Taky jsme vychytali, že na barevné nebo tmavé prádlo funguje opravdu stoprocentně. K bílému prádlu je pak vhodné přidávat nějaký eko-rozjasňovač. Asi nejvíc se nám osvědčil perkarbonát sodný. Koupíte ho jistě na více místech, mrkněte na web, nejde o žádnou nedostupnou surovinu. Pojďme tedy na to:

K výrobě domácího pracího gelu budeme potřebovat 1 jádrové mýdlo, kousek žlučového mýdla a 1/4 kg krystalické sody. Všechny tyto ingredience seženete naprosto pohodlně v každé drogérii – podle našich zkušeností je mají skutečně všude. A jako poslední ingredienci si připravíme 5 litrů obyčejné vody.

 

 

 

 

Dále jsou nutností dvě větší nádoby. Do jedné z nich nastrouháme (bohatě postačí nahrubo) obě mýdla – jádrové i kousek žlučového (stačí třeba 3 centimetry). Do druhé nádoby pak nasypeme krystalickou sodu.

 

 

 

 

 

Obě mýdla zalijeme v nádobě jedním litrem vody a mícháme, dokud se zcela nerozpustí. Musíme to však provádět velmi pomalu a opatrně, aby mýdlo nezačalo pěnit. To totiž není pro konečný efekt žádoucí.

 

 

 

 

 

Další litr vody přilijeme ke krystalické sodě. I zde důkladně mícháme, dokud nejsou všechny krystalky zcela rozpuštěné.

Nakonec obě směsi slijeme dohromady a přidáme k nim zbylé tři litry vody. V této fázi můžeme přidat i několik (10 – 30) kapek zvoleného éterického oleje. Skvěle se hodí citrusy nebo například eukalyptus či máta. Poté už jen necháme zcela zchladnout. Případně ještě můžeme ponorným mixérem rozmixovat směs zcela dohladka.

 

 

 

Voilà! Prací gel je hotov. Můžeme se pustit do praní. K jednomu cyklu přidáme cca 1 naběračku pracího gelu. Ideálně jej přidáváme přímo do bubnu.

Foto: Jiří Svoboda

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *