Jarní únava? Aromaterapie s ní umí pěkně zatočit!


Možná se vám může zdát, že na jaře je aromaterapie tak trochu „off-topic“. Všechno to přeci tak nádherně voní, začíná kvést, a energie, která se nachází všude kolem nás, je velmi silná, tvořivá a intenzivní. Ale kdo z nás to nezažil? Je krásně, ale nám se prostě nechce… Máme pocit, že bychom chtěli, ale tělo je po zimě vyčerpané a my nemáme ani náladu, ani sílu s tím něco dělat.

Takže co s tím?
Já mám moc ráda kombinaci rozmarýn – grapefruit – zázvor.
Grapefruitu dávám nejvíce, hodně mi voní. Je velmi osvěžující, mírně chladivý, pomáhá při otocích a celulitidě (do masážních nebo koupelových směsí), je skvělý i na špatnou náladu, stres a tenzi. Jeho vůně je kořeněně svěží a jeho energie je povzbuzující, ale velmi jemným způsobem.

Voňavé období

Kombinace grapefruitu s rozmarýnem je skvělé kombo na ranní únavu. Tohle vás prostě nakopne, osvěží a pošle do světa s úsměvem na rtech. Rozmarýn totiž celkově rozproudí naši energii a krevní oběh. Pomáhá zvyšovat třeba soustředění a zásobuje mozek krví. Což je opravdu výborná pomoc třeba při učení nebo nějaké náročné práci. Pokud pracujete manuálně, použijte rozmarýn na stimulaci svalové činnosti třeba v kombinaci s lavandinem. Rozmarýn taky umí rozproudit krev a zahřát studené ruce a nohy. Doporučuji ovšem nepoužívat na noc, může se vám stát, že neusnete.

Zázvor taky povzbuzuje krevní oběh a dodává energii. Jeho vůně se liší výrobce od výrobce. Hledejte tedy svěží vůní zázvoru, takovou, jakou znáte z toho, když strouháte nebo krájíte čerstvý zázvor. Éterický olej je stimulační, prohřívací a je právě vynikající na únavu. Zázvoru dávám nejméně, je to velmi silný éterický olej, který prokrvuje, takže je dobré ho pečlivě zředit.

Silná únava

Chronickou únavu může pomoci vyřešit éterický olej tymián. Je posilující, podporuje aktivitu, také povzbuzuje krevní oběh. Na psychické úrovni se hodí při pochybování o sobě a pesimismu. Stejně jako rozmarýn dodává sebedůvěru. Taky je důležité ho pečlivě dávkovat, je velmi silný a dráždivý. Jeho sílu dokázaly i laboratorní výzkumy při zkoumání jeho antibakteriálních účinků. Je to totiž skutečně nejlepší bojovník proti bakteriím a virům.

Při duševní únavě se velmi osvědčilo svěží a ostré aroma máty peprné, které probouzí a stimuluje nervy i mozek a zlepšuje koncentraci a snahu. I když není hlavním olejem na chronickou únavu a slabost, může být užitečný při duševní únavě, zejména pokud potřebujeme okamžitý účinek. Posiluje mysl a pozvedá koncentraci. Zároveň nám velmi dobře pomáhá zažít nové myšlenky. Máta se tedy dá velmi dobře aplikovat při učení.

Krásné a aktivní jaro!

Slovníček:
GrapefruitCitrus paradisii, fototoxický, nepoužívejte v silnější než 4% koncentraci do rostlinného oleje.
ZázvorZingiber officinale, nedoporučuji používat v těhotenství, na pokožku je nutné pečlivě ředit, ideálně do 1% koncentrace do rostlinného oleje.
RozmarýnRosmarinus officinalis, nedoporučuji používat v počátcích těhotenství a na konci těhotenství. Je vhodné ho pečlivě ředit. U dětí do 10 let nepoužívat v oblasti obličeje a krku. Kvůli stimulačním účinkům je lepší nepoužívat ho na noc.
LavandinLavandula hybrida, neaplikujte při užívání léků na ředění krve.
TymiánThymus vulgaris, existují různé chemotypy, nejrozšířenější je thymol – dráždivý na pokožku, doporučené ředění je max. 1% v rostlinném oleji. Není vhodný pro těhotné a děti do 2 let. Neaplikujte při užívání léků na ředění krve.
Máta peprnáMentha x piperita, nevhodná v těhotenství, při kojení a pro děti do 5 let. Dodržujte max. dávkování 5%, může být neurotoxická.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);