Choroby žlázní

Toto objevení se nemoci nesmí nikdy posuzováno býti jako místní úkaz. Ono jest vždy přičítati onemocnění celého krevního systému. Může také následkem toho trvale léčena býti jen vyvrácením základní nemoci. Hlavní zřetel jest bráti na zlepšení šťáv, tedy krve.

V uvážení přijde nejdřív celé vlhké zabalení v odvaru senných květin, které se nechá 1 až 2 hodiny přiloženo, abychom nemocného přivedli do potu, čímž v krvi obsažené škodlivé látky vyjdou póry z těla. Po pocení následuje vlažná koupel, celého těla (24 až 26 stupňů) s lehkým třením celého těla. Na oteklé žlázy, leží-li nemocný v posteli, můžeme přikládati teplé obklady kaše z moučky lněného semene nebo kozlího rohu, které zabalíme teplým vlněným šatem a necháme ležeti dokuď neoschnou. Též jest přípustna masáž a lehké hnětení žláz, které směřují k srdci. Dále jest dobře, přijde-li nemocný často na čerstvý vzduch, též za deštivého počasí.

Strava musí býti čistá, to jest vegetariánská, poněvadž na té závisí tvoření velké části čistých šťáv. Zapovězeno jest: Masné omáčky, maso, perlová káva, pivo, víno a jiné dráždivé prostředky. Také se nesmějí žádné léky, masti, prášky a smíšeniny, jakož i mnohokrát zkoušený tuk z velrybích jater užívati.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);