Plánujeme pěstování bylinek z vlastních výsevů

Jarní období se přiblížilo, a tak už můžeme plánovat, jaké rostliny si předpěstujeme výsevem. Tento způsob množení se hodí hlavně v tom případě, že potřebujete větší množství bylinek za rozumnou cenu. Osivo je dostupné ve standardní kvalitě, ale na trhu je k dispozici také osivo BIO nebo semínka můžete vyměnit za nějaká svá s permakulturními pěstiteli.

Na trhu lze sehnat poměrně bohatou nabídku osiva různých druhů bylinek

S výsevy rozhodně nemá cenu nijak chvátat, dodržení termínu doporučeného u jednotlivých druhů bylinek se vyplácí. Pomalu klíčící rostliny vyséváme zpravidla dříve, pokud bychom ale uspěchali výsev rychle rostoucích druhů, dočkali bychom se slabých rostlin v důsledku slabého slunečního záření a celkově kratšího dne. Ještě než se do výsevu pustíte, zjistěte si, zda se bylinky hodí pro předpěstování, nebo je třeba je vysévat rovnou na záhon. Pro přímé výsevy se hodí zvláště rostliny s rychlou klíčivostí a s kůlovitým kořenem, které si zrovna dvakrát nerozumí s přesazováním, jemuž se v případě předpěstovaných rostlin nevyhnete.

Když musíme bylinky předpěstovat

Tento způsob je typický pro rostliny s delší dobou klíčení. Nejlepším pomocníkem vám bude samozřejmě skleník, ale pokud ho na zahradě nemáte, vystačíte si se světlým oknem doma. Základem úspěchu kvalitních sazenic je dostatek světla a při pěstování v domácích podmínkách to rozhodně nepřehánějte s topením. Vysoká teplota totiž způsobuje urychlený růst, rostlinky jsou ale slabé a málo větvené. Pro předpěstování lze použít samozřejmě různé typy nádob a sadbovačů. Nejlépe uděláte, pokud osivo vysejete do výsevního substrátu, který se skládá z písku a rašeliny. Pro předpěstování bylinek z větších semen lze použít také rašelinné tablety, které seženete v zahrádkářských potřebách. Termín výsevu se může u různých druhů lišit, všeobecně nejčastějším výsevním obdobím je březen a duben.

Bylinky, které si předpěstujte ve skleníku nebo doma na okně

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Máta peprná (Mentha piperita)
Yzop lékařský (Hyssopus officinalis)
Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)
Saturejka horská (Satureja montana)
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Tymián obecný (Thymus vulgaris)
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus)
Majoránka zahradní (Origanum majorana)
Dobromysl obecná (Origanum vulgare)
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)

Některé druhy bylinek není třeba předpěstovat, stačí je rovnou vysít na zahradu

Když vyséváme rovnou na záhon

Tato metoda se používá nejčastěji u rychle a spolehlivě klíčících druhů bylinek. Osivo se jednoduše rozhodí po půdním povrchu a lehce zapraví do půdy. Většinou vyséváme v průběhu března či dubna, výjimkou je ovšem mák setý (Papaver somniferum), který se vysévá hned, jak sleze sníh a rozmrzne půda. U některých bylinek se také můžete setkat s doporučením přímého výsevu i s možností předpěstování, což je případ třeba bazalky pravé (Ocimum basilicum).

Bylinky pro přímý výsev

Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Ostropestřec mariánský (Silybum marianum)
Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus)
Bedrník anýz (Pimpinella anisum)
Bazalka pravá (Ocimum basilicum)
Brutnák lékařský (Borago officinalis)

Foto: archiv autorky

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);