Skutečně si kardamom poradí s depresemi?

Jste unavení, vyčerpaní a nemáte chuť vstát ráno z postele? Pak je kardamom kořením, jež by na vás mohlo působit velice blahodárně. Je možné jej jíst, pít anebo inhalovat z aromalampy nebo odpařovače vůní. Využití je stejně bohaté jako škála jako pozitivních účinků.

Kardamom (Elettaria cardamomum) je jedno z nejdražších koření světa. Řadí se do čeledi zázvorovitých. Plodem jsou jeden až dva centimetry dlouhé podélně rýhované tobolky. Bývají zelené, slámově žluté nebo bělavé. Mají vejcovitý nebo elipsovitý tvar. Uvnitř tobolek se pak ukrývají temně hnědá až načernalá příčně vrásčitá semena. Ta mají příjemnou citronovou nebo i kafrovitou vůni a štiplavou chuť. Beztvará semena kardamomu se používají buď celá, hrubě nadrcená nebo mletá.

Tajemná chuť

Mletý kardamom je jednou ze složek indické směsi koření karí. Je to hnědozelený prášek, který na rozdíl od tobolek a semen má velice široké spektrum použití. V orientální kuchyni je hojně využívaný, u nás se často přidává do uzenin či k masům. Je možné ho přidávat i k marinovacím směsím na maso. S kardamomem se dá příjemně ochutit rýže. Bývá rovněž součástí sladkých jídel, ovocných zákusků (například do perníků), džemů a kompotů či likérů. Používá se také například k ochucení a prohloubení chuti kávy a čaje.

Orientální léčitel

Kardamomová semena podporují trávení, stimulují organismus, oddenek zahání únavu a horečku. Kardamom rovněž pomáhá ke správnému trávení, působí preventivně proti virům, posiluje organismus a zklidňuje revma. Pomáhá proti plynatosti, tiší syndrom podrážděného tračníku a mírní průjem. Léčí srdeční slabosti, léčbě zánětů dásní a zubů, urychluje léčbu kožních problémů a pomáhá i s nemocemi dýchacích cest, včetně astmatu a zápalu plic. Ulevuje při ledvinových a žlučníkových kamenech. Pomáhá při stresu, únavě a vyčerpání. Dokonce je úspěšný při léčbě depresí a je vynikajícím přírodním prostředkem proti únavě a nervovému vyčerpání. Zklidňuje nervy a osvěží dech. Pro muže je to skvělé afrodiziakum.

Vyzkoušejte: Osvěží dech

Potřebujete osvěžit dech, a nechcete žvýkat žvýkačky s umělými sladidly? Noste s sebou všude semena kardamomu. Dokáží totiž zneutralizovat veškeré nežádoucí pachy, třeba i v případě, že jste právě poobědvali česnečku. Pokud rozžvýkáte semena kardamomu, nikdo nic nepozná a dech bude velmi svěží.

Foto: Pixabay

 

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *