Heřmánek pro krásné vlasy i čistou pleť

Heřmánek pravý (Matricaria recutitta) je pokladem naší přírody. Však to znáte: Před heřmánkem smekni… Tak přesně těmito slovy začíná staré české bylinářské pořekadlo a já si myslím, že naše babičky moc dobře věděly proč. Heřmánek je jednou z nejuniverzálnějších bylinek, kterou znám. Jedná se o bylinku s velmi silnými, ale přitom k organismu dostatečně jemnými účinky. Tradičně se používá v dětské kosmetice a také ve vlasové pro blond vlasy.

Heřmánek je rozšířený po celé Evropě, v Asii a dokonce zdomácněl i v Africe, Americe a Austrálii. V některých zemích je natolik oblíben, že je pěstován na polích s následným využitím jak v kosmetickém, tak i farmaceutickém průmyslu. Bylinka je to velmi nenáročná, roste i na chudých jílovitých půdách, na okrajích polí, cest, ladech… Heřmánek dorůstá výšky od 20 do 80 cm, má košatý, vzpřímený a hladký stonek, listy jsou dvakrát zpeřené, jemně zelené. Typický květ je vlastně úborem, který je tvořen na okraji bílými jazykovitými květy, uvnitř žlutými, trubkovitými. Bylinka je charakteristická svou vůní, ale někdy se může zaměnit se rmenem sličným. Jednoduchým rozpoznávacím znakem je pak právě květenství, protože květy heřmánku jsou uvnitř duté. Droga obsahuje hlavně vonné silice, které obsahují mimo jiné chemazulén, který dává esenciálnímu oleji typické modrozelené až temně modré zabarvení, bisabol (známý pro své léčivé účinky) a spiroétery.

Sběr byliny

K léčebným účelům se sbírá květenství, od května  do září, za slunného počasí, nejlépe kolem poledne. Pokud můžeme, používáme ho v létě čerstvý, ale jinak se suší v tenké vrstvě ve stínu nebo uměle při teplotě do 40 °C.

Použití

Heřmánek je velmi univerzální bylinkou a můžeme ho přidávat do všech typů kosmetiky – krémů, pleťových vod, masek, mýdel, šamponů aj. V kosmetice se využívá hlavně pro jeho uklidňující a protizánětlivé účinky na pokožku a dále čisticí a regenerační vlastnosti. Silný čaj se tradičně používá k oplachům blond vlasů, protože jemně zesvětluje a zvýrazňuje jejich barvu. Pozor by si měly dát osoby s alergií na hvězdnicovité byliny. U těch je na místě provést nejdříve test kožní snášenlivosti.

Připravte si doma heřmánkový šampon

170 ml tekutého šamponového základu, 150 ml vody, 2 vrchovaté lžíce heřmánku, 0,5 g kyseliny citronové nebo 3 ml jablečného octa (dokyselení šamponu není nutné, ale mně se dlouhodobě osvědčilo). Z vody a heřmánku připravíme silný čaj a necháme louhovat do zchladnutí. Potom výluh přefiltrujeme, nejlépe přes kávový filtr, odměříme 80 ml výluhu, ve kterém rozpustíme kyselinu citronovou, nebo přidáme jablečný ocet. Přidáme šamponový základ a pomalu promícháme. Tento šampon je díky svému složení výborný pro nadměrně se mastící vlasy.

Bylinková voda na vlasy

Dvě lžíce heřmánku a jednu lžící šalvěje přelijeme 250 ml vroucí vody. Necháme pod pokličkou louhovat do vychladnutí. Výluh přefiltrujeme a používáme po umytí vlasů k masáži pokožky. Neoplachujeme. Výluh se používá vždy čerstvý, neskladuje se. Výluh blahodárně působí na blond vlasy a navíc díky šalvěji jemně harmonizuje vlasovou pokožku.

Heřmánkový olej

Pro výrobu oleje budeme potřebovat jeden díl sušeného heřmánku a 4 díly kvalitního oleje lisovaného za studena (slunečnicový plně postačí). Heřmánek podrtíme, nasypeme ho do sklenice a přidáme olej. Heřmánek necháme v oleji 4-6 týdnů, při pokojové teplotě. Já mám nejraději parapety oken na východní straně. Po uplynutí doby macerace olej přefiltrujeme přes jemné plátno a používáme ho k promazávání pokožky ke zmírnění podráždění a různých nemokvavých vyrážek. Olej můžeme v množství 1 – 2 lžic přidávat i do koupele.

Jílová maska

Pro jílovou masku (jednu dávku) si připravíme 2 až 3 vrchovaté čajové lžičky jílu, můžeme použít kaolín, zelený smectit, illit, červený jíl, rhassoul, prostě vezmeme to, co máme po ruce, silný vlažný čaj z heřmánku v množství 1-2 čajových lžiček, několik kapek kvalitního oleje lisovaného za studena – vezmeme opět to, co máme po ruce. Jíl se silným čajem a několika kapkami oleje smícháme do konzistence pasty a naneseme na očištěný obličej. Necháme působit cca 10 minut a opatrně omyjeme vlažnou vodou. Pleť dočistíme za pomoci zbylého heřmánkového čaje (připravujeme vždy čerstvý) a natřeme hydratačním krémem. Maska má čisticí a uklidňující účinky. Kaolín je vhodný pro hodně citlivou pleť, rhassoul zase čistí do hloubky, zelený illit i smectit je univerzální, červený jíl pleť navíc prozařuje.

Pleťová voda

Pro výrobu pleťové vody budeme potřebovat silný nálev z heřmánku, minerální vodu (kojeneckou vodu), kastilské mýdlo a konzervant. Nálev si tentokrát připravíme trošku jinak. Vezmeme si čistou malou zavařovací sklenici (bude nám stačit 200 ml). Do sklenice vložíme jednu vrchovatou lžíci sušeného heřmánku a opatrně až po okraj zalijeme vroucí minerálkou (aby sklenice nepraskla). Sklenici uzavřeme víčkem a necháme odpočívat klidně 2 hodiny. Po této době nálev přefiltrujeme přes kávový filtr nebo velmi jemné plátýnko. Poté vezmeme čistou, lihem vydezinfikovanou 100ml lahvičku, odměříme do ní 4 ml kastilského mýdla a přidáme přefiltrovaný nálev a 20 kapek konzervantu (např. Cosgard). Konzervant je v tomto případě na místě, protože nálevy (všechny) jsou náchylné ke kontaminaci. Pleťovou vodu se snažíme spotřebovat co možná nejdříve.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *