Sváteční veganské pochoutky – bez mouky, vajec i stresu

Těchto pár tipů na chutné, navíc zdraví prospěšnými látkami nabyté sladkosti vám pomůže zmírnit chutě na sladké nejen v těchto dnech, ale kdykoliv v průběhu celého kalendářního roku. Jejich příprava je opravdu rychlá, nenáročná (zvládnou ji i děti) z minima surovin, které máme (nebo bychom měli mít) v naší “zdravé” kuchyni vždy po ruce.

Kvalitní čokoláda (s obsahem min. 85 % kakaa bez aditiv), neslazené jednodruhové sušené ovoce (fíky, datle, kustovnice, meruňky, švestky a podobné), ořechy (vlašské, lískové, mandle, kešu…) a semena (slunečnice, dýně, len, sezam, konopí…) in natura, celé vločky (ovesné, jáhlové, špaldové…), otruby i klíčky (kukuřiční, rýžové, žitné…) s pufovanými zrny rýže, quinoy nebo amarantu a 100% kokosovým olejem jsou dostatečným sortimentem pro výrobu nespočet druhů sladkých, v tomto případě nepečených dobrot.

Ovocné hrudky

Sušené ovoce (dle našeho výběru) – fíky, meruňky, mango pokrájené na malé kousky smícháme v míse s polovičním množstvím jáhlových vloček, zalijeme trochou horké vody a promícháme. Necháme cca 10 minut odstát (ovoce změkne, vločky nasají přebytečnou tekutinu), poté rukou důkladně prohněteme v kompaktní hmotu, z níž ukrajujeme pomocí čajové lžičky ovocné kousky (pro snazší vykrajování ji můžeme dát na cca 15 – 30 minut do chladu ztuhnout). Ovocné hrudky poprášíme vrstvou mleté skořice či perníkového koření a ozdobíme jemně vtlačeným/zapíchnutým dýňovým neloupaným semenem.

Čokoládové zlomky s pomerančovou kůrou

Pufovanou quinou (rýži, amarant, pohanku) promícháme s kustovnicí a drobnými kousky pomerančové kůry (z bio produkce či v horké vodě důkladně omytého plodu) v poměru 2 : 1 : 1. Na malý plech s vysoký okrajem (formy, zapékací mísy apod.) vyložený pečicím papírem rovnoměrně rozetřeme vrstvu (ve vodní lázní s trochou kokosového oleje) rozpuštěné hořké čokolády (minimálně 85 % kakaa) do výše cca 0,5 – 1 cm, na kterou ihned nasypeme připravenou sypkou směs. Jemně ji do čokolády například polévkou lžící vmáčkneme a necháme vychladnout. Po vychladnutí dáme tuto krustu řádně ztuhnout (do lednice, při nižší teplotách na balkón, při extra rychlé přípravě na pár minut do mrazničky) a rozlámanou na menší kousky ji skladujeme v neprodyšné (nejlépe skleněné) dóze. Tyto čokoládové zlomky vynikají ojedinělou chutí díky spojení hořké čokolády, sladké goji a jemně nakyslé pomerančové kůry, proto je z vlastní zkušenosti doporučuji zhotovit do zásoby ve větším množství (i přesto, že mají dlouhou trvanlivost, u nás doma vydržely sice už v menším množství do dalších Vánoc).

Ořechové pralinky

Celé ořechy (dle naší volby) jednotlivě mázneme slabou vrstvou jakéhokoliv druhu 100% ořechového másla (arašídové, makadamové…) a touto pomazanou stranou je zasadíme na dno malých papírových košíčků. Posypeme slabou vrstvou námi vybraných klíčků či otrub a vše zalijeme ve vodní lázni rozpuštěnou hořkou čokoládu s trochou kokosového oleje těsně pod papírový okraj košíčku. Povrch každé pralinky poprášíme tmavým karobem. Po vychladnutí dáme pralinky do chladu dostatečně ztuhnout (pro proležení chutí i snazší vyjmutí z košíčků před samotnou konzumací). Pralinky jsou opět vysoce trvanlivé, skladované v neprodyšné dóze vydrží v chladu cca půl roku.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *