Připravte si dobroty z rakytníku pro silnou imunitu

Viry i bakterie číhají všude kolem. A čekají přesně na tu chvíli, kdy naše imunita bude oslabená. Pak nás bez varování napadnou. Pokud ale budete pravidelně užívat rakytník, pak tito nevítaní návštěvníci nemají jedinou šanci. Víte, jak jej nejlépe připravit ke konzumaci?

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)

Drobné oranžové bobulky jsou doslova nabité vitamínem C. Obsahují ho 10x více než citrón a 12x více než pomeranč. Avšak na rozdíl od citrusů, rakytník neochlazuje náš organismus, takže je pro zimní užívání více než vhodný. V rakytníku se ukrývá i obrovské množství vitamínů A, B1, B2, B6, C, E, K1, F. A jeho obsahu vitamínu E nemůže konkurovat žádná jiná rostlina. Jde o nejbohatší zdroj vůbec. Kromě toho obsahuje spoustu minerálních látek, flavonoidů a aminokyselin. Díky fenolovým sloučeninám má pak rakytník svoji typickou natrpklou chuť.

Zdraví v hrsti

Kromě ochrany před nemocemi z nachlazení nám plody rakytníku mohou pomoci ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Pomáhají při léčbě žaludku a hojení žaludeční sliznice. Léčí žaludeční vředy, poškození jater a napomáhají regulovat hladinu cholesterolu. Rakytník dále umí léčit zánět spojivek, hojí spáleniny, omrzliny, ekzémy, revma a dnu. Tlumí záněty, urychluje hojení a neskutečně posiluje imunitní systém. Pomáhá léčit hemeroidy a dokonce i rakovinu, kde funguje také jako skvělá prevence. Navíc zlepšuje stav kardiovaskulárního systému a je to silný antioxidant. Rakytník navíc nemá vůbec žádné nežádoucí účinky.

Antivirový likér

Plody rakytníku naložíme do 80% lihu, kde se louhují 8-14 měsíců. Takto připravený macerát se podle potřeby dosladí zahuštěným hroznovým moštem a zraje optimální dobu v dubových sudech. Ideální ke konzumaci je po roce zrání. Zdravý likér má tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť. Panák denně stačí k prevenci před nemocemi.

Jednoduchý likér

Umeleme 1 kg bobulí rakytníku, smícháme s 1 l vodky a necháme v teple stát asi osm dní. Potom svaříme 1 kg cukru s menším množstvím vody, rakytník přecedíme přes plátýnko a smícháme s vychladlým cukrem. Opět přecedíme, slijeme do láhví a necháme tři měsíce uležet.

Džem z hlohu a rakytníku

1 kg bobulí hlohu
1 kg plodů rakytníku řešetlákového
1 kg medu či tmavého cukru
1 litr vody

Omyté bobule hlohu zalijeme vodou a vaříme na mírném ohni až změknou. Potom je prolisujme přes síto. Plody rakytníku propláchneme studenou vodou a vymačkáme z nich šťávu přes husté síto nebo plátno. Obě hmoty smícháme, osladíme a vaříme na mírném ohni, až zrosolovatí. Plníme do nahřátých sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme při teplotě 90 stupňů čtvrt hodiny.

Bobulky v medu

500 g bobulí rakytníku
tekutý med
rum

Med smícháme s rumem v poměru 4:1. Bobule rakytníku pořádně omyjeme a očistíme. Plníme do lahve a postupně zaléváme medovou směsí s rumem. Vždy nasypeme vrstvu rakytníku a zalijeme medem. Pokračujeme tak dlouho, dokud sklenice není zcela plná. Nakonec uzavřeme a uchováváme v temnu, ideálně i chladu.

Rakytníkový med

100 – 150 g prášku z plodů rakytníku (rozemletých usušených bobulí) rozmícháme v 1 litru medu. Užíváme po lžičkách jako medicínu. Případně lze tímto medem sladit i čaj.

Dětský sirup

1 l vylisované šťávy z rakytníku
1 l medu
lžička kyseliny citronové (není nutné)

Rakytníkovou šťávu zahřejeme maximálně na teplotu 40 stupňů. V této chvíli do ní vlijeme připravenou sklenici medu. Promícháme tak dlouho, dokud se med zcela nerozpustí. Pokud chceme, přidáme lžičku kyseliny citronové a opět promícháme. Slijeme do lahví a uchováváme v chladu a temnu.

Šťáva s medem

2 kg rakytníkových bobulí
500 ml medu

Příprava: Plody rakytníku pořádně očistíme a omyjeme. Vložíme na plátýnko, omotáme a kroutíme tak dlouho, dokud nejsou všechny bobulky propasírované. Poté šťávu zahřejeme na 40 stupňů, přilijeme do ní med a rozmícháme. Slijeme do lahví a uchováváme v lednici. Šťáva chutná výborně v bylinkovém čaji.

Šťáva bez cukru pro diabetiky

Vylisovanou šťávu ohřejeme na 65-70 °C, ihned rozlijeme do horkých lahví, pasterizujeme 15-20 minut, a potom hermeticky zazátkujeme. Uchovává se při teplotě nejvýše 15 °C. U přírodní šťávy s dužinou dochází v nádobách po určité době k rozdělení na dvě frakce. Na povrchu se vytváří červenohnědá pastovitá hmota, která obsahuje olej a drť z dužniny. Pod touto vrstvou je čirá zlatavě zbarvená šťáva. Před konzumací je třeba láhev řádně protřepat a pastovitou hmotu rozptýlit, nebo ji rovnou z lahve odstranit.

Rakytníková marmeláda

2 kg plodů rakytníku
2 kg cukru
1 lžička citrusového pektinu

Plody omyjeme, obereme úlomky větviček, propláchneme vodou a celé plody dáme do kastrolu. Přivedeme k varu, přidáme pektin a ještě chvíli povaříme. Potom přidáme 2 kg cukru a vaříme dalších 10 minut. Horké plníme do připravených skleniček a na 2 minuty otočíme dnem vzhůru.

Pozor: V tepelně zpracovaných bobulích rakytníku je likvidován vitamín C!!!

Nápoj ze zmrazených plodů

Proti únavě a pocitu rozlámanosti mohou pomoci zmrazené plody. Dvě čajové lžičky necháme rozmrazit a rozmačkáme ve sklenici vody. Do nápoje přidáme trochu medu. Na posílení organismu pijeme jednu až dvě sklenice denně.

Jablečná šťáva s rakytníkem

Použijeme stejné množství rakytníkové i jablečné šťávy s doplněním 50-100 g cukru na 1 litr směsi. Jinou možností je na 60 dílů jablečné šťávy přidat 15 dílů šťávy rakytníkové a 25 dílů cukerného sirupu o 30% koncentraci.

Rakytníkový džus

1 l rakytníku
700 ml vody
2 ks jablka
7 polévkových lžic třtinového cukru

Rakytník umyjeme, propláchneme studenou vodou a zbavíme nečistot. Přidáme vodu, cukr a oloupaná nakrájená jablka bez slupek. Promícháme a rozmixujeme tyčovým mixérem. Podáváme chlazené.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *