Skořice pomáhá (nejen) při hubnutí


Má pozitivní vliv na hladinu krevního cukru, je tedy vhodná pro pacienty s cukrovkou. Díky tomu, že umí dokonale využít veškerou energii z jídla, je vhodným přírodním spalovačem tuků. A tak se hodí pro všechny, kteří touží zhubnout nadbytečné kilogramy. V neposlední řadě jde o přírodní lék na zklidnění rozbouřeného žaludku.

Jako léčivka má skořice poměrně slušnou historii. Využívá se ve všech svých podobách – ať už jde o celou tyčinku, případně rozemletý prášek z ní, čaj či olej, nebo dokonce i éterický olej. U něj je možné dokonce zvolit si účinky kůry anebo plodů. Účinky na organismus jsou však víceméně totožné. Je to intenzivní teplá, kořenitá vůně vhodná do aromalampy na zimu. Pokud ji však dáme do koupele, pak silně prohřívá a posiluje srdeční činnost. Posiluje obranyschopnost organismu, tiší trávicí systém a ničí choroboplodné zárodky v močovém ústrojí. Je to vůně vhodná při stresu, vyčerpání či depresi. Pomáhá při nemocech dýchacího ústrojí. Jednu nevýhodu však má – skořicovému éterickému oleji se musí vyhýbat citliví jedinci a také děti minimálně do tří let.

Zahřeje na těle i na duši

Skořice před časem nebyla vůbec doporučovaná. Lékaři se obávali její účinné látky – cumarinu. Byli přesvědčeni, že tato látka škodí zdraví. Naštěstí však výzkumy nic takového neprokázaly. Pouze se zjistilo, že lehce závadný může být podřadnější druh skořice – cassia. I tak však ale jen minimálně. Oproti tomu běžně dostupná cejlonská skořice však žádný cumarin neobsahuje, takže není třeba se obávat jakéhokoliv poškození zdraví.

Účinky na zdraví

Skořice zvyšuje prokrvení těla a pochopitelně také zahřívá kůži a svaly. Tento prohřívací účinek koření příznivě působí i na bolavé klouby. V tomto případě postačí rozdrtit jednu skořicovou tyčinku, přelít jí asi jedním decilitrem horké vody a nechat louhovat tak dlouho, dokud tekutina nebude jen vlažná. Ve výluhu pak namočíme šátek a ovážeme jím bolavý kloub. Pro silnější účinek je vhodné přes obklad ještě pořádně omotat suchý ručník a nechat minimálně dvacet minut působit. Skořice je vhodná i při začínajícím nachlazení anebo potížích s bolavými dásněmi. Při průjmu je pak vhodné nastrouhat jedno jablko posypané lžičkou jemně mleté skořice. Průjem zastaví a zároveň vyčistí trávicí trakt. A co se týče nemocných s cukrovkou, tak ti by měli využívat skořicový extrakt. Při pravidelném užívání má totiž skořice pozitivní vliv na hladinu krevního cukru. V lékárnách se dají sehnat potravní doplňky právě se skořicí.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);