Jmelí si poradí s bolestmi hlavy, sennou rýmou i vysokým tlakem


Jmelí bílé (Viscum album) je symbolem vánočních svátků. Mnohem méně se pak již hovoří o tom, jak moc může prospět našemu zdraví. Přitom jmelí má skutečně široké spektrum léčivých účinků. Dalo by se skoro říci, že je univerzálním všelékem – ovšem užívat jej musíme s opatrností. 

Jde vůbec o jednu z nejstarších rostlin využívaných v lidovém léčitelství. Své místo mělo v léčbě epilepsie, závratí a točení hlavy, onemocnění jater či horečky. Dále snižuje krevní tlak, působí močopudně, tlumí některé bolesti hlavy, závratě a působí rovněž sedativně na srdce. Ovlivňuje vylučování žluči a činnost slinivky břišní. Dále u něj byla prokázána protirevmatická aktivita, potlačení zvýšené činnosti štítné žlázy, pomáhá při některých projevech senné rýmy.

Zelená dekorace

Jde o stálezelený keřík, vytvářející na hostitelském stromu kulovitou korunu v průměru přes půl metru. Je to vlastně svým způsobem parazit. Kmínek se vidličkovitě dělí. Najdeme ho v korunách stromů v parcích, lesích, u cest a v zahradách. Jmelí dorůstá výšky až 80 centimetrů.

Ideální doba pro sběr

Jmelí se sbírá v prosinci a lednu. Mladé větve i s listy se ulamují nebo uřezávají. Nejčastěji se strhávají speciálním hákem na dlouhé tyči. Na sušení se nechávají jen konce větévek do 5–7 mm. Jmelí sušíme ve svazečcích na vzdušných místech přirozeným teplem nebo rozprostřené na sítech teplem umělým nepřevyšujícím 45 °C. Nejlepší volbou je pochopitelně sušička, pokud ji máte k mání. Po úplném usušení se nať přebere a odstraní případné příměsi kůry nebo silnější zdřevnatělé větvičky.

Účinky na lidské tělo

Z léčivých účinků jmelí čerpají nejen lidoví léčitelé, ale taky farmaceutický průmysl. Zde se totiž používá k výrobě léků s protinádorovými účinky. Brzdí totiž dělení rakovinových buněk. V této oblasti má daleko více účinků. Některé z nich jsou však stále ještě neprobádané a vědci na nich intenzivně pracují. Kosmetika pak jmelí využívá zejména k omezení tvorby lupů. Klasická i alternativní medicína vědí moc dobře, že jmelí pomáhá snižovat krevní tlak. A to tak, že změkčuje a odstraňuje vápenaté usazeniny v cévním systému. Tím také předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň s tím posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh. Užívat by jej měli i lidé s nadměrnou funkcí štítné žlázy, může jim pomoci. O jmelí je známo i to, že velmi účinně pomáhá revmatikům. Někteří léčitelé jej doporučují také na koupele nohou a omývání křečových žil. Málo se ví také o tom, že jmelí je jeden z velmi dobrých přírodních léků pro léčbu ženské i mužské neplodnosti. A také zastavuje krvácení, což se hodí ženám například při velmi silné a bolestivé menstruaci.

Užívejte s rozumem

Ne každé jmelí se pro léčbu hodí. O tom, jaký typ a kterak jej využívat, byste se rozhodně měli poradit s odborníkem – fytoterapeutem. Nejvhodnější pro léčbu je jmelí jabloňové, hlohovcové, dubové a borovicové. Ovšem pozor například na jmelí topolové – je totiž toxické! Ani tak by denní dávka v žádném případě neměla překročit 5 g jemně mleté drogy nebo lihového výtažku.

Recept na čaj:

1 kávová lžička na šálek nálevu. Pijí se 2 až 3 šálky denně.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);