Návod: Heřmánek si poradí s nespavostí i zažívacími obtížemi


Staří Řekové nazývali heřmánek kvůli jeho vůni „zemským jablkem“. Pro Anglosasy byl jednou z devíti posvátných bylin, které dal světu bůh Woden. Dodnes patří mezi drogy, které jsou uznávány všemi – od laické veřejnosti až po odborníky. Heřmánek je zkrátka král bylin.

Čerstvý teď k dipozici není, ale využít můžeme sušený heřmánek. Ať už z vlastních zásob, nebo kvalitní bylinu z bylinářství. Heřmánek přijde vhod v každém ročním období. Jde o vonnou bylinku, která dorůstá do výšky 15 až 50 centimetrů. Je to jednoletka s rozvětvenou lodyhou. Listy jsou střídavě přisedlé a jejich čepel je dvakrát až třikrát zpeřeně dělená v úzké čárkovité úkrojky. Jednotlivé úbory se nacházejí na mnohočetných rozvětvených stopkách a skládají se z okrajových, bílých a jazykovitých samičích květů. Dále pak vnitřních, trubkovitých, žlutých oboupohlavních květů. Květní lůžko je nejprve polokulovité, později kuželovité a uvnitř duté. Plodem je velmi droboučká nažka bez chmýru, ani ne 1 mm dlouhá. Setkat se s heřmánkem můžeme prakticky po celé Evropě, ale i v západní Asii či severní Indii. U nás roste zejména tam, kde je teplo a slunečno. K vidění je na polích, loukách, podél cest a na rumištích. Má rád sušší písčité půdy.

Chemické složení

Jednou z hlavních složek je bisabolol a jeho kyslíkové deriváty farnezén a chamazulén. Heřmánek dále obsahuje cca 1-2 % silice, která má zelenou až modrou barvu. Zde záleží zejména na druhu azulénu. V silici se dále ukrývá i větší množství parafínu a seskviterpénu. Jsou zde kyseliny kaprilová, noniová a izovalerová. Kromě dalších složek jsou tu i kumaríny, apigenin, natricin, glykosidy apigenin a luteolin, rutin, flavonové glykosidy, slizovité látky, karoten, hořčiny atd.

Sběr byliny

Sbíráme květy a to v době plného květu. A výhradně za suchého počasí. Ideálně pak 3. až 5. den po rozvití květních úborů. Sbíráme tedy květy vyvinuté, ale nepřekvetlé. Květní stopky by neměly být delší než dva centimetry. Sušíme jej rychle. Pomalým sušením by přišel o spoustu cenných látek v něm obsažených, i barvu. Samozřejmě sušíme na stinném a vzdušném místě. Heřmánek by měl být uložen v tenké vrstvě (max. 2 cm) např. na hustém sítě. Pokud budeme sušit uměle, pak je dobré mít na paměti, že by teplota neměla přesáhnout 40 °C. Květy při sušení zbytečně nepřevracíme, protože se heřmánek lehce drolí a rozpadlé květní úbory pak ubírají na kvalitě. Skladujte je na suchém místě chráněném před světlem a vlhkostí. A naše babičky nám zanechaly ještě jednu cennou radu. Pokud chceme, aby měl námi nasbíraný heřmánek nejvyšší obsah léčivých účinků, pak bychom jej měli sbírat v den, kdy od rána svítí slunce a je sucho. Nejlepší čas je pak rozmezí mezi 11. a 12. hodinou.

Přírodní léčba

Drogu je možné užívat jak vnitřně, tak i zevně. Vnitřně ji oceníme zejména při nadýmání, střevních a žaludečních potížích, křečích, kolikách, nespavosti, kašli, bronchitidě, bolestem v krku, nachlazení, při bolestivé menstruaci, poruchách menstruačního cyklu, zánětech močových cest, zácpě, neuróze i depresi.

Zevně je pak vhodná především k obkladům a kloktání. Pomáhá na špatně se hojící rány, spáleniny, kožní vyrážky, alergické kožní projevy či hemeroidy. Oceníme jej při zánětu očí, ústní dutiny, zubů i na jizvy, které hojí. V neposlední řadě má heřmánek své místo také ve vlasové kosmetice. Velice často se přidává do šamponů nebo vlasových vod. A zatímco na tmavé vlasy jsou vhodné kopřivové odvary a kúry, tak heřmánek je bylinkou pro světlé vlasy. Zvláště v letních měsících může být pro některé ženy lehčí alternativou zesvětlování. Navíc přírodní. Pravidelné heřmánkové odvary a masky nejenže chrání vlasy před poškozením od slunce a vyživují je, ale i zesvětlují. Nálev z heřmánku pak můžeme přidat také jako přísadu do relaxační koupele. Heřmánek obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí.

Užívání

Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může heřmánek kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejně jako s jinými léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je heřmánek bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy, je i součástí dětského čaje pro kojence. Vlastně je to jeden z čajů, který mohou děti začít pít už velmi brzy. Což je i výhodné, protože pomáhá předcházet tzv. tříměsíční kolice, která trápí hodně kojenců.

Využijte jej pro své zdraví

Květ – hrstka doma nasušených květů vám dopřeje větší požitek než ty nejlepší čajové směsi. Středověcí bylináři dokonce vyšlechtili plnokvěté odrůdy, aby zvýšili výnos ze zužitkovaných částí. Květ se sbírá celé léto. Ovšem kvalitní vůni, chuť i účinné látky si dokáže uchovat maximálně rok. Proto bychom měli sbírat jen tolik květů, kolik do roka spotřebujeme. Čaj z květů je vhodný zejména při zažívacích obtížích či nespavosti. Jak jej připravíte? Snadno – 1 čajovou lžičku zalijte 250 ml horké vody. Přikryjte pokličkou a nechte 10 minut louhovat. Pak sceďte a popíjejte.

Homeopatika – kuličky chamomilla nebo i neředěná tinktura jsou velmi ceněným pomocníkem zejména při prořezávání dětských zoubků a při kolikách novorozenců a malých dětí. Ženám pak pomáhají hojit rány po porodu i mírnit křeče při bolestivé menstruaci.

Éterický olej – extrahuje se již od středověku a používá se na celou škálu zdravotních neduhů a potíží. Uplatňuje se mimo jiné i při léčbě ekzémů a astmatu. Jde však o poměrně cenný a drahý éterický olej. Má modrou až temně modrozelenou barvu, což je způsobeno přítomností allenů.

Upozornění:

Ač je heřmánek bylinka všestranná, rozhodně není bez nežádoucích účinků. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát v těhotenství, protože vyšší dávky mohou působit jako uterotonikum. Pro ostatní pak platí varování před kontaktní dermatitidou. Pokud se budete opalovat na vlhkém trávníku, kde je hodně heřmánku, mohou se na pokožce objevit výsevky drobných vyrážek.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);