Fotopostup: Vyrobte si dětské vlhčené ubrousky


Podíváme-li se na složení běžných vlhčených ubrousků v drogérii, nemusíme být ani znalí chemici, abychom pochopili, že nejde o nic přírodního. A už vůbec ne o nic, po čem by naše pokožka prahla. Přitom vlhčené ubrousky běžně používají maminky u svých miminek na otření citlivé kůže na intimních místech. 

Vlhčené ubrousky jsou plné toxických a často i karcinogenních látek. Je tedy jasné, že nejde o nic, co bychom měli používat. A už vůbec ne pravidelně. Bohužel, o mnoho lépe na tom nejsou ani takzvané “sensitive” ubrousky, které jsou primárně určeny pro citlivou pleť. Chemické látky z ubrousků prostupují skrz pokožku a dostávají se tak do našeho těla, aniž bychom si to třeba vůbec uvědomovali. A opravdu tohle chceme?

Zkuste to jinak

Přitom výroba domácích vlhčených ubrousků není vůbec nic složitého. Nemusíte mít talent na “kutění”, ani žádné speciální ingredience pro jejich výrobu. Postačí vám tři lehce dostupné suroviny, chuť se do toho pustit a zhruba pět minut vašeho času. To by se dalo zkusit, co říkáte?

1. Pro výrobu domácích vlhčených ubrousků budeme potřebovat ideálně nějakou tkaninu – nejvhodnější je netkaná textilie, kterou koupíte prakticky kdekoliv. Dokonce i v lékárně, kde je k mání pod názvem “Perlan”. V e-shopech ji pak seženete například i mezi masérskými potřebami. Koupíte-li ji v roli, budete ji muset nejprve nastříhat na pláty o velikosti ubrousků. K tomu si připravte kvalitní olej – jako nejvhodnější se pro jemnou dětskou pokožku hodí mandlový. Můžete však vyzkoušet i jiné druhy, pokud je vaše dítě toleruje. Budete-li chtít, můžete přidat i éterický olej, v našem případě jsme použili heřmánek modrý. Pro miminka je vhodnější jemnější heřmánek římský. Vyzkoušet můžete i jiné esence. U alergických či atopických dětí se jim však vyhněte zcela, nejde o ingredienci nutnou. A nakonec si připravte i sklenici obyčejné nebo destilované vody.

2. Olej lehce zahřejte, maximálně však na teplotu 40 stupňů. Pokud budete používat éterický olej, právě v tomto kroku je jeho čas. Nakapejte do oleje 5 – 8 kapek a promíchejte.

 

 

 

 

3. Připravenou čistou vodu nalijte do větší nádoby a přilijte k ní olej.

 

 

 

 

 

4. Pořádně promíchejte a co nejrychleji do tekutiny ponořte připravené pláty netkané textilie. Promačkejte a nechte důkladně nasáknout. Chvíli nechte odležet a budou-li příliš mokré, lehce je vyždímejte.

 

 

 

 

5. Hotové ubrousky nakonec uložte nejlépe do uzavíratelného boxu. Pokud žádný po ruce momentálně nemáte, můžete využít služeb obyčejného mikrotenového pytlíku.

Foto: Jiří Svoboda

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);