Ochutnejte a pěstujte jedlé druhy hlohů


Většina druhů hlohů s jedlými a v léčitelství využívanými plody pochází z východní Asie, Číny, Korey a Japonska. K čemu jsou ale vlastně dobré a nač je použít?

Hloh peřenoklaný (Crataegus pinnatifida), selekce ´Raný´ a ´Pozdní´ – čínský velkoplodý hloh užívaný v zemi původu jako ovoce i lék. Plody velikosti 3 – 4 cm se po snadném vypeckování suší nebo kandují jako normální ovoce. Chuť je nakyslá, daleko příjemnější než u našich hlohů. Plody lze dlouho skladovat i v čerstvém stavu a dozrávají v říjnu. Jsou také podobně jako naše hlohy léčivé na choroby srdce, snižují krevní tlak. Keř dorůstá menších rozměrů, do 3 metrů, je bez trnů, velkolistý a společně s plody působí i velmi ozdobně. Daří se mu v nižších a středních polohách. Ve vyšších polohách je vhodné pěstování jen na teplých stanovištích.

Pro zdravé tělo i ducha

V léčitelství se používají zejména sušené nepříliš rozvité květy, listy, méně už sušené plody – hložinky. Droga reguluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, uklidňuje nervovou soustavu a upravuje poruchy ochablého srdečního svalu. Čaj a tinktura se užívají s úspěchem při srdečních neurózách, nespavosti, proti vysokému krevnímu tlaku, a v rekonvalescenci po záchvatech mrtvice. Hloh upravuje hladinu cholesterolu v krvi, uvolňuje cévy a snižuje krvácivost. Také zastavuje průjem a pomáhá při bolestech břicha. Před aplikací je však nutná porada s lékařem nebo bylinkářem.

Zasaďte si vlastní hloh

Pěstování hlohu není žádná velká věda, pokud máte na zahrádce kus místa, určitě to vyzkoušejte. Ve dřevě je hloh dostatečně mrazuodolný, problémem může být ve vyšších polohách vyzrávání plodů u forem s pozdějším dozráváním. Jednotlivé keříky vysazujeme tři až pět metrů od sebe.

Podmínky pro pěstování: nemá žádné specifické nároky na výběr správného stanoviště ani hnojení, stačí pohnojení kompostem do jámy, mulčování kolem kmínku, případně přihnojení kompostem za několik let, prospěšná může být aplikace listového hnojiva v případě potřeby, například Wuxal Super. Druhy jsou nenáročné na vláhu, snesou i sušší polohy. Je nutný výchovný řez první 2-3 roky na zapěstování korunky, pak stačí jen udržovací řez v případě potřeby.

V České republice začíná tento perspektivní ovocný druh pěstovat a nabízet několik pěstitelů.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *