Poznejte bylinu, která pečuje o zdravé cévy a srovnává cholesterol


Jerlín japonský (Sophora Japonica) je listnatý strom, případně keř pocházející z oblastí Dálného východu. Navzdory svému přídomku pochází prapůvodně z Číny a Koreje. V České republice se začal objevovat v první polovině 19. století. O jerlínu by si měli přečíst především ti, kteří mají problémy se srdcem, cévami, imunitou či kůží. Je také vhodným podpůrným prostředkem při cukrovce. 

Vzhledem k tomu, že jerlín japonský preferuje teplejší oblasti, daří se mu u nás skvěle zejména na jižní Moravě. Právě zde můžeme nalézt jeden z vůbec nejstarších exemplářů u nás. A to konkrétně v zámecké zahradě ve Valticích. Jerlín je poměrně masivní strom s rozlehlou, lehce stavěnou korunou. Ta je v mládí vejčitá, později zaoblená až kulovitá. Větve jsou silné a prohnuté. Velmi dlouho mají zeleně zbarvenou kůru. Listy jsou lichozpeřené a jsou tvořeny 3-9 páry lístků s lístkem koncovým. Mohou dosahovat délky až 30 centimetrů.

Lístky jsou řapíkaté s eliptickou a vejčitě kopinatou čepelí. Celokrajné, na vrcholu zakončené špičkou, na bázi zaoblené. Lístky jsou dlouhé cca 6 centimetrů a na šířku mají 8-25 milimetrů. Na líci jsou sytě zelené, na rubu matné s chlupatými žilkami a někdy i na ploše ochlupené. Na podzim se barví žlutě a opadávají v říjnu. Pupeny jsou střídavě postavené, skryté v kůře, na větvičce je pak vytvořena ztluštěnina. Květy jerlínu jsou drobné, asi 10-15 milimetrů dlouhé. Mají žlutobílou až našedlou barvu. Jsou oboupohlavní a jsou opylovány hmyzem. Květy vytvářejí velké složené, bohaté květenství, mnohdy i s více než 150 květy. Plodem jsou zaškrcované lusky s 1-5 zploštělými semeny. Ta však mají velmi nízkou klíčivost a v našich podmínkách často ani plně nevyzrávají.

Květy pro léčbu

Jerlín kvete přes letní prázdniny, tedy v červenci a srpnu. V ten čas je možné květy jerlínu sbírat pro léčebné účely. Co se obsahových látek týče, ukrývá v sobě spoustu minerálních látek (vápník, hořčík, železo, zinek, chrom, měď, kobalt či selen…), vitamín E, mastné kyseliny, rutin, flavonoidy a také alkaloidy (soforamin a sofokarpin). Právě díky obsahu těchto látek se květy nejčastěji využívají pro léčbu cév. O to, aby byly zdravé, se stará právě obsažený rutin, který má na starosti jejich pevnost a pružnost. Zatímco nejznámější bylina na cévy – pohanka – v sobě ukrývá maximálně 3 % rutinu, v jerlínu je této účinné látky obsaženo až 20 %! Díky tomu se hodí zejména pro léčbu křečových žil, kde je velmi účinný. Co se týče cévních stěn, zde jerlín zároveň pečuje o jejich kvalitu a snižuje propustnost. Kromě toho má pro náš organismus regenerační, antibakteriální a protialergické účinky. Posiluje imunitní systém a stará se o zdravou kůži, zlepšuje schopnost těla vstřebávat vitamín C. Nálev z květů je často podpůrně doporučován při ischemické chorobě srdeční či cukrovce. Zároveň také snižuje cholesterol a udržuje jeho hladinu v normálu.

Připravte si nálev:

Budeme potřebovat: 8-10 g sušených květů na 1/2 l vroucí vody

Příprava a užívání: květy vložíme do většího hrnku a zalijeme vodou. Necháme 20 minut louhovat. Poté scedíme a můžeme pít. Vhodné je rozdělit si tuto dávku na tři stejně velké díly a pít ráno, v poledne a večer.

 

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

);