Doporučované a zakázané byliny pro těhotné

Některé, na první pohled zcela neškodné byliny, mohou být v těhotenství kontraindikovány. Sepsali jsme pro vás alespoň stručný seznam, abychom udělali jasno v tom, které byliny smíme užívat, a které nikoliv.

Plody růže šípkové – šípky (Fructus cynosbati)

V případě, že očekáváte narození prvního děťátka či jste těsně před porodem, týkají se vás jistá omezení v užívání bylin. Dokonce i po porodu, pokud budete kojit, je výběr značně omezen. Zaměřili jsme se proto výhradně na byliny jak neškodné v tomto období, tak i ty, kterým byste se měli obloukem vyhýbat. A které to jsou?

1.  Zcela neškodné rostliny

Sem spadají byliny, které můžete pít téměř bez omezení. I tak však apelujeme na to, že není dobré užívat dlouhodobě vždy jen jednu bylinu. Střídejte a kombinujte. Případně namíchejte s ovocem a připravte si vlastní netradiční lahodnou směs.

Maliník list (Rubus idaeus) – běžně se maminkám doporučuje pít. Zejména tedy pak od 30. týdně těhotenství. Maliník totiž může usnadnit porod. Pokud jsou porodní cesty již připraveny, umí maliník pomoci svalům, aby se více uvolnily a porod tak proběhl hladce. Není však pravdou, že maliník může urychlit samotný nástup porodu. S jeho pomocí počítejte až u druhé doby porodní. Podobné účinky má i listí jahodníku a ostružiníku. Během celého těhotenství pak maliník pečuje o zdravý tonus dělohy a zabraňuje potratu. Je vhodný i během kojení, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.

Rooibos (Aspalathus linearis) – čajů v obchodech je nepřeberné množství, ale pokud jste těhotná, pak byste po tomto druhu měla rozhodně sáhnout. Může pomoci dokonce i během prvních týdnů a měsíců eliminovat těhotenskou nevolnost. Rooibos umí navíc dokonale zklidnit a funguje i jako přírodní antihistaminikum. Pro alergické nastávající maminky je jistě lepší volbou než tabletky z lékárny.

Šípky (Rosa laevigata) – obsahují vysoké množství vitamínu C a tudíž jsou cenným přírodním preventivním prostředkem na nemoci z nachlazení. Navíc obsahují i vysoké množství rutinu – tedy látky, která chrání naše cévy a celý kardiovaskulární systém. Kombinace vitamínu C a rutinu je pro těhotné vynikajícím doplňkem pro zdraví.

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – sbírá se hlavně na jaře a trhají se především svrchní mladé lístky. V tomto období ji už nesbírejte, ale spíše využijte sušené listy z kvalitního zdroje. Kopřiva čistí tělo od jedovatých a toxických látek. Obnovuje krev v těle a je vynikajícím zdrojem cenných látek.

Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)

Neškodné koření

Cibule (Allium cepa) – vhodná při nachlazení

Pažitka (Allium schoenoprasum) – skvělý zdroj minerálních látek a vitamínů (zejména vitamínu C a kyseliny listové)

2.  Téměř neškodné rostliny

Tato skupina obsahuje byliny, které jsou pro vás neškodné. Přesto byste měli být opatrní a využívat je v omezeném množství a ne denně:

Zelený, černý čaj, káva, čaj maté (Camellia sinensis, Coffea arabica, Yerba mate) – obsahují tein či kofein. Obě tyto složky zvyšují krevní tlak, což není ve většině případů příliš žádoucí. Tedy pokud vyloženě netrpíte nízkým tlakem, raději se jim vyhněte. V opravdu velkém množství by mohly poškodit plod.

Heřmánek pravý (Matricaria recutita) – je vhodný v případě, že trpíte ranní nevolností. Heřmánek tyto nepříjemné stavy dokáže zklidnit. Upokojuje nervy i žaludek.

Brusinka (Vaccinium) – dosud nebylo přesně prozkoumáno užívání této rostliny v těhotenství. Při její konzumaci tak buďte opatrní. Pokud je to možné, raději se jí vyhněte. Dovolené je použití v případě, že začnete mít problémy s močovým měchýřem. Můžete si dát džus nebo čaj z plodů. Užívejte však malé množství.

Mateřídouška (Thymus serpyllum vulgaris) – s touto bylinkou opatrně. Ve větším množství může dokonce vyvolat potrat. Stimuluje totiž dělohu. U netěhotných žen pak může způsobit zesílení menstruačního krvácení.

Lípa malolistá (Tilia cordata) – stejně jako u brusinky, ani u lípy není její působení v těhotenství dostatečně prozkoumané. Užívejte ji tedy s mírou. Hrnek lipového čaje při nachlazení vám ale jen prospěje.

Ibišek (Hibiscus) – u této byliny je zakázaná konzumace v prvních třech měsících těhotenství. V dalších měsících si výjimečně šálek čaje dát můžete.

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – její působení není zcela prozkoumáno v případě účinků na těhotné ženy. Nicméně meduňka zklidňuje nervy, pomáhá při nespavosti a některé ženy v očekávání tvrdí, že jim zmírnila ranní nevolnosti. Šálek slabšího čaje před spaním si tak můžete bez obav naservírovat.

Máta peprná (Mentha piperita)

Máta peprná (Mentha piperita) – máta je uznávaná pro svůj um zmírnit nevolnost a zklidnit žaludek. Také zabraňuje plynatosti. Ovšem k faktu, že její hlavní složkou je vlastně peprmint, který stimuluje dělohu, měly bychom být s jejím užíváním opatrné.

Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) – ač obsahuje obrovské množství vitamínu C a byl by tedy vhodným doplňkem stravy, nemůžeme ho zcela doporučit, protože jeho užívání není zcela probádané. Pokud si však občas šálek čaje z rakytníku dáte, pak jej připravujte – stejně jako šípky – za studena.

Senna (Senna alexandrina) – jde o laxativum. Její užití není vhodné zejména v prvním trimestru.

Zázvor lékařský (Zingiber officinale) – snad nejznámější bylina, která je doporučovaná na ranní nevolnosti. V lékárně je dokonce možné sehnat speciální zázvorová lízátka pro těhotné. Šálek vychlazeného zázvorového čaje po ránu vám rozhodně udělá dobře a skutečně může pomoci zahnat nejen nevolnost, ale i utišit podrážděný žaludek a zlikvidovat rýmu.

Echinacea (Echinacea purpurea) – s užíváním této byliny musíme být obzvláště opatrní. Většinou se nedoporučuje užívat ji preventivně. Avšak při závažném infekčním onemocnění či jako podpůrný pomocník pro imunitu ji užít můžeme. Ovšem lepší je čaj než lihová tinktura. A pokud už tinkturu, pak ji nakapejte do horkého čaje. Alkohol se odpaří a účinné látky zůstanou.

Gotu kola (Centella asiatica) – je nevhodné ji užívat, neboť stimuluje dělohu.

Krušina americká (Rhamnus purshiana) – u této rostliny není zcela jasné působení, je proto lepší se jí vyhnout. Když už, pak ji použít při zácpě. Působí totiž jako laxativum.

Alfaalfa (Medicago sativa) – má estrogenní působení a může fungovat antikoncepčně. Na druhou stranu však obsahuje množství vitamínů a minerálních látek.

Bedrník anýz (Pimpinella anisum)

Koření, se kterým je nutné zacházet opatrně:

Anýz (Pimpinella visum) – nedoporučuje se užívat, protože stimuluje dělohu

Česnek (Allium sativum) – může podráždit žaludek a způsobit pálení žáhy

Pepř (Piper nigrum) – dráždí žaludek

Chilli (Capsicum) – stimuluje dělohu

Kurkuma (Curcuma longa) – prokrvuje dělohu

Majoránka (Origanum majorana) – může vyvolat potrat

Muškátový oříšek (Myristica fragrans) – stimuluje dělohu

Šafrán (Crocus sativus) – stimuluje dělohu

Skořice (Cinnamomum) – stimuluje dělohu

3.  Nevhodné byliny

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) – vyvolává kontrakce, tedy může způsobit potrat nebo dokonce vyvolat porod. Ač je tato bylina běžně doporučovaná jako „ženská“ a pomáhá léčit či předcházet mnoha potížím a zdravotním komplikacím, v období těhotenství patří na seznam zakázaných a je vhodné se jí obloukem vyhnout.

Černý bez (Sambucus nigra) – bobule černého bezu nejsou v těhotenství povoleny vůbec. Čaj z květů je možné pít těsně před porodem, tj. od 38. týdne těhotenství. Je to z toho důvodu, že čaj může vyvolat porod. Později je také vhodnou prevencí SIDS (tedy syndromu náhlého úmrtí novorozenců).

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris) – bylina, která je zakázaná po celou dobu očekávání, může naopak velmi pomoci během porodu. A to tím, že stimuluje dělohu. Je tedy vhodná na podporu děložních kontrakcí.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) – vyvolává kontrakce, takže může mít za následek potrat nebo předčasný nástup porodu.

Borůvka (Juniperus communis) – nehovoříme o plodech, ale zejména o čaji z listů borůvčí. Ten byste popíjet rozhodně neměli. Borůvka totiž stimuluje dělohu a může způsobit potrat. Naopak před tím, než vyjedete do porodnice, je vhodné vzít si s sebou uvařený čaj v termosce. Zde může být borůvčí skvělým podpůrným prostředkem. Pomáhá totiž zefektivnit kontrakce a usnadňuje porod. Navíc jde o velmi lahodný a chutný čaj, který vás osvěží.

Řebříček obecný (Achillea millefolium) – může způsobit potrat nebo vyvolat porod. Vyvolává a zesiluje kontrakce.

Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) – není povolen ani u těhotných, ani u kojících, u dětí a dokonce i ženy by s jeho užíváním měly být obezřetné. V těhotenství dřišťál může vyvolat kontrakce a tím následně způsobit potrat nebo předčasný porod.

Bazalka pravá (Ocimum basilicum) – stimuluje dělohu a vyvolává kontrakce. U porodu může být vhodným podpůrným doplňkem. Dříve se však v žádném případě nedoporučuje užívat, protože by mohla způsobit potrat. Vhodná je pak naopak opět až při kojení. Stimuluje tvorbu mléka. V některých čajových směsích bývá jejich součástí.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) – ač je pro ženy vhodný při nepravidelné menstruaci, nemá v tomto období na seznamu povolených rostlin co dělat. Může totiž urychlit nástup kontrakcí, což by mohlo mít za následek potrat nebo předčasné nastoupení porodu.

Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) – rozevírá krček dělohy, tedy může vyvolat potrat. Není povolená ani samotná bylina, ani tolik opěvovaný olej z ní.

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graceum) – je skvělá jako součást čajů pro podporu kojení. Ovšem před tím, že se vám dítě narodí, se jí raději vyhýbejte. Na dělohu má totiž podobné působení jako hormon oxytocin – tedy podporuje kontrakce a stimuluje porod. Je ale vhodné užít ji těsně před porodem. Může urychlit jeho nástup.

Aloe pravá (Aloe vera)

4.  Zakázané rostliny

Aloe pravá (Aloe vera) – stimuluje kontrakce a může způsobit potrat. Působí jako laxativum.

Jetel luční (Trifolium pretense) – je absolutně zakázaný zejména v prvních měsících těhotenství. Blokuje totiž účinek progesteronu a může způsobit raný potrat.

Lapacho (Tabebuia impetiginosa) – tím, že zpomaluje růst buněk, může poškodit plod či dokonce vyvolat potrat.

Fenykl (Foeniculum vulgare) – stejně jako jetel, tak i fenykl blokuje účinek progesteronu. Tím může způsobit potrat, a to zejména v raných fázích těhotenství.

Levandule lékařská (Lavandula officinalis) – běžně jde o skvělý přírodní lék na snížení krevního tlaku. Nicméně i v případě, že vás trápí vysoký tlak, levanduli jako preparát pro jeho snížení rozhodně nepoužívejte v těhotenství. Obsahuje totiž cytotoxické esenciální oleje, čímž může mít za následek poškození plodu či vyvolání předčasného porodu.

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) – má estrogenní působení a stimuluje dělohu. Alkoholový extrakt obsahuje navíc ještě i toxický thujon. Ten může poškodit plod.

Kopretina řimbaba (Pyrethrum parthenium) – běžně se využívá při nedostatečném menstruačním krvácení. A právě kvůli tomu, že podporuje krvácení, je v celém období těhotenství a následně i v šestinedělí zakázaná.

Libeček (Levisticum officinale) – může způsobit potrat.

Jmelí bílé (Viscum album) – běžně se jedná o přírodní preparát na snížení krevního tlaku. Má však cytotoxické působení a blokuje účinek progesteronu.

Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) – tím, že podporuje menstruační krvácení, není vhodný v těhotenství. Navíc obsahuje stejně jako šalvěj toxický thujon – je proto třeba vyhnout se mu nejen v období očekávání, ale také následně po něm. Tedy v šestinedělí i po celou dobu kojení.

Pelyněk pravý (Artemisia absinthium) – blokuje účinek progesteronu a může tak způsobit potrat v raných fázích těhotenství.

Ženšen pravý (Panax ginseng) – může poškodit ženský plod tím, že podporuje produkci testosteronu.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) – blokuje účinek progesteronu, takže může způsobit potrat v prvním trimestru.

Reveň lékařská (Rheum officinale) – stimuluje dělohu

Routa vonná (Ruta graveolens) – zhoršuje propustnost cév. V rané fázi těhotenství může kvůli tomu způsobit potrat.

Srdečník obecný (Leonorus cardiaca) – nesmí se používat zejména v prvních dvou trimestrech těhotenství. Rostlina stimuluje kontrakce a podporuje krvácení.

Vodilka kanadská (Hydrastis canadensis) – může stimulovat dělohu i nepříznivě ovlivňovat krevní tlak. Navíc při dlouhodobějším užívání snižuje vstřebávání vitamínů skupiny B.

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) – dříve šlo o bylinu, která se používala na vyvolání potratu. Navíc obsahuje toxický thujon.

Sporýš lékařský (Verbena officinalis) – může vyvolat potrat.

Připravte si:

Čaj pro těhotné

Přísady: šípky – plod, meduňka – list, černý rybíz – plod, kopřiva – list. Všechny bylinky navážíme po 30 g, vložíme do velké nádoby a promícháme.

Odebereme jednu polévkovou lžíci, zalijeme ¼ litrem vody a necháme 15 minut louhovat. Pijeme vždy měsíc a další měsíc si uděláme pauzu. Čaj je možné pít po celou dobu těhotenství.

Čaj na podporu kojení

Přísady: Maliník – list, anýz – plod, fenykl – plod, kopr – semeno, pískavice řecké seno – semeno, jestřabina – nať. Všechny bylinky navážíme po 30 g, vložíme do velké nádoby a promícháme.

Odebereme jednu polévkovou lžíci, zalijeme půl litrem vody. Minutu povaříme a scedíme. Pijeme 3x denně po dobu 3 týdnů. Poté je nutné udělat si minimálně třítýdenní pauzu. Takto můžeme opakovat po celou dobu kojení.

Foto: Pixabay

Další zajímavé články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *